Kipeät olkapäät ja sormet puutuu

Anonyymi

Onko kenelläkään kokemusta kun yöllä nukkuu kyljellään niin olkapää kipeytyy ja saman käden sormet puutuu? Yöt menee kylkiä käännellessä ja sormia ravistellessa. Selällään en saa unta. Teen siivoustyötä jossa jotkut liikkeet myös aiheuttaa kipua ja rutinaa olkapäihin. Joskus ei tarvitse kuin istua paikoillaan kun tuntuu, että joku työntäisi puikkoa olkapäähän. Lisäksi käsiin tulee monesti sähköiskuja, etu- ja keskisormeen sekä peukaloon. Pelkkä puhelimen kädessä pitäminen saattaa aiheuttaa puutumista sormiin. Mitähän tää vois olla ja oisko aihetta lääkäriin?

3

60

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Oisko sinulla kulumia olkapäässä/olkanivelessä ? Kun itse nukun kyljelläni pitkään samassa asennossa, veri ei pääse oikein hyvin kiertämään sormiin asti, minulla usein puutuu sormet ja käsivarsikin.

    • Anonyymi

      Kulmia voi tulla myös sormien niveliin. Sormet tuntuvat joskus puutuneilta.
      Vain lääkäri osaa selvittää. Röntgenkuvissakaan ei valitettavasti kulumat aina näy,
      mutta on ehkä ensimmäinen tutkimuskeino ja särkyihin voi saada lääkettä,
      mutta kulumia ei kai voi oikein hoitaa millään, en ainakaan itse ole saanut hoito-ohjeita. Fysioterapeutti ehkä osaa neuvoa verenkiertoa parantavia liikkeitä tms.
      Liikunta ei aina tee hyvää kulumille, vaikka lääkärit sitä suositteleekin.

    • Anonyymi

      Kyllähän minulla on myös sormien, etenkin peukaloiden ja etusormien, nivelissä toisinaan särkyä. Meillä kulkee reuma suvussa. Ikää minulla on vasta 34v. Kävin joskus vuosia sitten ttlääkärillä olkapään vuoksi, mutta siitä reissusta jäi vain paha maku suuhun. Lääkärin mielestä olin vielä niin nuori, ettei voi olla nivelkipuja joten siksipä lääkäriin meno houkuta.. Kädet ei nouse sivusta ylös asti ja särkee vaikkei mitään teekään.

      Ap

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      70
      4505
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      105
      3759
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      127
      3426
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      35
      1958
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      69
      1911
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1209
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      94
      979
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      125
      922
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      55
      905
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      827
    Aihe