neuvostoliiton kanssa sopimuksen että suomalaiset ihmiset tapetaan ja raiskataan! Tätäkö te todella kannatatte? Ajatelkaa järjellä... Minun mielestä ei ole muuta mahdollisuutta kuin äänestää persuja tehän muuten kannatetta suomen tuhoamista ja suomalaisten tappamista!
Ajatelkaa järjellä SDP teki
Anonyymi
17<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
saihan remurit neukkulasta sotilasavun ja aseet koitokseensa
Kun argumentit loppuu palataan historian hämäriin. Kansalaissodan syylliset tuomittiin tai pakenivat Venäjälle. Isänmaallinen hyvinvointivaltiodemokraattinen puolue SDP jatkoi ja rakensi Suomen pohjoismaisen hyvinvointioikeusvaltion ja sopimusyhteiskunnan, sen julkisen peruspalvelujärjestelmän ja infran, kuten myös peruskoulujärjestelmän. Myös 5 päiväinen työviikko ja tes-järjestelmä on pitkälti SDP:n kädenjälkeä. Isänmaallista työtä silloin ja nyt. kuten myös toteutettava toisen asteen koulutusvelvoite ja ilmaiset koulumateriaalit mm. kirjat. Työtä Suomen hyväksi SDP!
Vastaansanomattomat faktat.
Totta vie, sehän oli SDP, joka aloitti verisen punakapinan laillista hallitusta vastaan. Demarit riehuivat jo syksyllä 1917 murhaten oletettuja ei-sosialusteja.
Mannerheim ei vielä silloin edes ollut Suomessa.
Oulun yliopiston sosiologian professori Puuronen, vas, on ollut hyvin murheissaan Mannerheimin tekemistä veriteoista ja mm. otattanut pois Mannerheimin kuvan opiskelijoiden kiltahuoneiston seinältä.
Prof. Puuronen voisi pitää joskus luennon alussa hiljaisen hetken jo syksyllä 1917 punaisten murhaamien muistoksi.
Lisäksi prof. Puuronen voisi ottaa sosiologina tutkimuksen kohteeksi, mikä johti eroon vankien kohtelussa:
-Valkoiset pitivät pikaoikeudenkäynnin ja teloittivat punaisen ampumalla samantien.
-Punaiset pitivät toverijuttelun keskenään ja kiduttivat valkoisen hengiltä sen jälkeen tai jättivät kidutetun kuolemaan pakkaseen.
Tätä käytöksen erilaisuutta on todella vähän tutkittu:
miksi oikeudenmukaisen, erilaisen arvopohjan yhteiskunnan rakentaminen vaati silmien puhkomista, elävältä polttamista, avantoon elävältä työntämistä , kielestä alttariin naulaamista ym. ?
Prof. Puuronen voisi aloittaa yhteiskunnallisen keskustelun:
mlkä sai punaiset kiduttamaan syksystää 1917 alkaen?
Milloin vasemmisto pyytää anteeksi hirmutekojaan?
Kidutusta ei voi puolustella missään olosuhteissa. Se olisi sosialistienkin hyvä muistaa. Ja sosiologien.
Missä on se persu demari nyt? Luikkii taas piiloon.
No,persut ovat sivareita (halla-aho esim), mutta esim Mauno oli sotaveteraani, konekiväärimies, kunniakas sellainen. Persuja ei ole koskaan ollut rintamalla, toki esi-isänsä, jotka lähtivät häntä koipien välissä jättäen samovaarinsa hellalle poreilemaan, olivat siellä, pelastettavina.
manu ei saanut yhtäänkunniamerkkiä mutta yritti ratsastaa törnillä
Eikä Manu ollut kk.mies.
Haastattelijalle sanoi ampuneensa ohitse.
Mutta se oli sitä aikaa, jolloin jos olisi sanonut ampuneensa kohti, olisi joutunut samanlaiseksi hylkiöksi kuin tänään joutuu, jos epäilee ilmastomuutoksen johtuvan muistakin tekijöistä kuin ihmisestä ja varsinkin yksityisautoilusta.
Manu oli siinäkin taantumuksellinen, että hän sanoi kerran puheessaan Suomella olleen Jumalan varjelus. Melkein siteerasi Raamattua.
Valtakunnansyyttäjä oli silloin vielä nuori opiskelija, joten Manu välttyi syytteeltä.
Kyllä Manu myönsi ampuneensa vihollisia. Kerrankin pikakiväärin lukko jäätyi, mutta sai aseen toimimaan viime hetkellä.
Manu lohduttautui sillä, että "sodassa yksilö on syyntakeeton".
aikamoista tupelointia sotilaalta joka jäädytti emman
asiansa osaavat sotilaat saivat kunniamerkkejä
SDP, desanttien ja isänmaan vihollisten puolue.
Mikä semmonen sopimus on ollut?
Ketkä oli sopimassa?
Nuo "sopimukset" ovat niitä persujen mielikuvitusmaailman juttuja. Eli ei oikeasti olemassakaan.
Tarvittaessa saadaan tukea venäjältä uudestaankin. Sitten etsitään persua talosta taloon. Siitä tulee upeaa.