Pitääkö Uskova rakastaa oma lihansa ja saastaisuutensa mitä synti on kun Pyhässä Raamatussa lukee että tulis Rakastaa itseäsi ???
Matt. 19:19
'Kunnioita isääsi ja äitiäsi', ja: 'Rakasta lähimmäistäsi niinkuin itseäsi'".
Matt. 22:39
Toinen, tämän vertainen, on: 'Rakasta lähimmäistäsi niinkuin itseäsi'.
Mark. 12:31
Toinen on tämä: 'Rakasta lähimmäistäsi niinkuin itseäsi'. Ei ole mitään käskyä, suurempaa kuin nämä."
Luuk. 10:27
Hän vastasi ja sanoi: "Rakasta Herraa, sinun Jumalaasi, kaikesta sydämestäsi ja kaikesta sielustasi ja kaikesta voimastasi ja kaikesta mielestäsi, ja lähimmäistäsi niinkuin itseäsi".
Rakasta sinä itseäsi !!
18
<50
Vastaukset
Jeesus opettaa oikein, sillä ei toiselle voi antaa jotain sellaista, mitä itsellään ei ole. Terve rakkaus itseään kohtaan on tervetullut asia ja se ei ole itsekkyyttä, niin moni tulee mahdollisesti väittämään.
Jaa että tulis rakastaa saasta ja syntiä itsessäsi? En löydä sellaista ajatusmallia Pyhässä Raamatussa. Mutta sen ymmärtää että tulis vihata itseä.
Savis kirjoitti:
Jaa että tulis rakastaa saasta ja syntiä itsessäsi? En löydä sellaista ajatusmallia Pyhässä Raamatussa. Mutta sen ymmärtää että tulis vihata itseä.
Hyvyys vetää puoleensa ja puolestaan myös synnyttää hyvyyttä, pahuus - pahuutta. Jos vihaa itseään, haluaa myös tuhota sekä itsensä, että ympärillä olevat. Kukin voi tahollaan miettiä, tarkoittiko Jumala tuhoa vai tulevaisuutta, kun sytytti elämän liekin. Myös Savis sinunkin elämäsi liekin.
- Anonyymi
Joo. AsiAnlaitaa. ONhan hyvä , että nainen ehdokkaana, MUTTA entisiä kilpailijoitakin ehdokkaana kilpailevan puolueellisen riveissä lähihistoriassa. Nuorikin hyvä. Joo. Miten rakastaa ketään, jos ei yhtään ITTEÄÄN. ??? Tänkin maan sananvapauden on joku taistellut??? Mikä saastaisuutta? Lammas vai kettu?
- Anonyymi
Ja ketä ne muut ehdokkaat ovat. Ei ole mitään käsitystä siitä.
- Anonyymi
Kattokaas, kun jätkät jos ei kuuntele itteään. Miten vois kuunnella toista? Voisko siitä repiä jutunjuurta.
- Anonyymi
Se on vaikea tilanne jos ei pysty rakastamaan itseään. Voiko siinä silloin käydä niin, että mahdollisesta suhteen toisesta osapuolesta tulee jonkinlainen terapeutti.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Se on vaikea tilanne jos ei pysty rakastamaan itseään. Voiko siinä silloin käydä niin, että mahdollisesta suhteen toisesta osapuolesta tulee jonkinlainen terapeutti.
Tärkein on rakkaus.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Se on vaikea tilanne jos ei pysty rakastamaan itseään. Voiko siinä silloin käydä niin, että mahdollisesta suhteen toisesta osapuolesta tulee jonkinlainen terapeutti.
Voihan siinä niinkin käydä, varsinkin silloin jos toinen oikein dominoiva. Eikä mikään tehoa.
Vaikeaselkoinen asia, mutta saattaa olla arkipäivääkin toisaalta. Sellasta se maaliman sivu. " Kuu ja aurinko paistaa jokaiselle, jokapäivä." Sanotaan Kirjassakin.
- Anonyymi
Matt.19:19. 22:39. Mark.12:31. Room.13:9 Sillä nämä: Älä tee huorin, älä tapa, älä varasta, älä himoitse, ja mikä muu käsky tahansa, ne sisältyvät kaikki tähän sanaan: Rakasta lähimmäistäsi niinkuin itseäsi. Gal.5:14 Sillä kaikki laki on täytetty yhdessä käskysanassa, tässä: Rakasta lähimmäistäsi niinkuin itseäsi. Jaak.2:8 Vaan jos täytätte kuninkaallisen lain Raamatun mukaan: Rakasta lähimmäistäsi niinkuin itseäsi, niin te hyvin teette.
- Anonyymi
Luuk.14:26 Biblia (1776) Jos joku tulee minun tyköni, ja ei vihaa isäänsä ja äitiänsä, ja emäntäänsä ja lapsiansa, ja veljiänsä ja sisariansa, ja päälliseksi omaa henkeänsä, ei se taida olla minun opetuslapseni. Matt.10:37.
- Anonyymi
antti, yölläkin pilkkaat Jumalan Sanaa.
- Anonyymi
Galluppi: voiko olla kristitty ilman rakkautta?
No ei voi !! Mutta siinä ei kelpaa mikään tai mitä Rakkautta tahansa . Ainoastaan Jumalan Pyhä Ja Puhdas Rakkaus kelpaa joka Rakastaa niin paljon Poikansa että on valmis tuhoamaan ketä tahansa joka ei halua eikä voi tehdä Parannusta koska se Uskova ei ole ottanut vastaan Ristiinnaulitun Voima joka ja jossa on kyllä Voima Parannuksentekoon sitten koska se Voima ottaa kyllä pois synnin eikä lässyttää jonkun feikkiarmon kanssa ja puolustaa ja ylläpitää syntiä.
Ei voi olla itserakas ja ylpeä ja rakastaa valhe itsessä eikä katkera mieli eikä kunniahimo eikä anteeksiantamaton eikä juomari eikä haureuden tekijä eikä homo eikä pedofiili. Vai tulisiko rakastaa kun tulisi vihata jos löytyy itsessä nämät piirteet? Hassujako olette. ???- Anonyymi
lähimmäisen rakastastaminen on kaiken Jumalan noudattaminen ilman poikkeuksia. poikkeustapaukset ovat ja kuuluvat Herraa kohtaan rakastamiseen,
siis Rakasta Jumalaa, kaikesta sielustasi, kaikesta sydämestäsi, kaikella ajatuksellasi, kaikesta voimastasi. ja lähimmäistäsi niin kuin itseäsi. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
lähimmäisen rakastastaminen on kaiken Jumalan noudattaminen ilman poikkeuksia. poikkeustapaukset ovat ja kuuluvat Herraa kohtaan rakastamiseen,
siis Rakasta Jumalaa, kaikesta sielustasi, kaikesta sydämestäsi, kaikella ajatuksellasi, kaikesta voimastasi. ja lähimmäistäsi niin kuin itseäsi.poikkeustapaukset ovat jokaisen profeetan kohdalla tosia ja heille, jotka tulevat olemaan sellaiset, kukaan ei saa kertoa omasta hengellisestä erikoisuudestaan, joka erottaa hänet muista uskovista, pienin sellainen.
- Anonyymi
kun ihminen rakastaa omaa itseänsä, hän pitää omasta hengellisestä terveydestään kiinni, ja pitää sen turvassa Herran avulla
- Anonyymi
poikkeustapauksiin kuuluu myös toisten Herran profeettojen poikkeustapaiset teot,
poikkeustapauksiin kuuluu: Herran neuvon noudattaminen, siten, että ei tee hänelle kauasnäköisiä hengellisiä tekoja, joista tulisi enemän haittaa kuin hyötyä, ylpeys, viisaus, ilman rakkautta, toisen palvonta, ajan hukka, turhat tulevat ajan vietot
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
En löydä sinua
En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k222291Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi1052231- 522177
- 321527
Hajoaako persut kuten 2017?
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen2301498- 301416
Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle
IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt361382- 951161
Ne oli ne hymyt
Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä201116- 261106