No Tampereella kerrostalon rapusta hyökkäsi kolme terriäis sukuista koiraa retuuttamaan pientä koiraa joka jouduttiin nukuttamaan. Kaikista ihmisitä, ei ole koirien omistajiksi ja kouluttajiksi yhteiskunta kelpoisiksi. Että silleen. ILtalehti.
Alkaisko olla jo koiranpitoluvan aika Suomessa ?
Anonyymi
13<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Tampereella on sitä " parempaa " koirien omistusta joka ei aiheuta kohua.
Tanskassa on kiellettyjä koirarotuja, sama myös tänne.
Koiranpitoluvalla jonka saanti tuo lakiin perustuvan velvoitteen hoitaa ja koulutta koira yhteiskuntakelpoiseksi. Samalla siinä on perusteet rangaistuksille ja elinikäiselle koirien pito kiellolle. Aivan samalla tavalla , kun aselupa edellyttää sen saajaa.
Sydämen asialla -sarjassa Greengrass vaati kaikille poliiseille kuonokoppaa, kun joku konstaapeli oli vaatinut Greengrassin koiralle sitä ensin.
Jos nyt pysyttäisiin asiassa ja Suomessa täällä se koirien kouluttamattomuus yhteiskunta kelpoisiksi ja omistajien törkeä välinpitämättömyys koirien kiinni pitämisestä on ongelma.
Herää kysymys, kummat pitäisi lopettaa, ne hyökkäävät koirat, vai ne juopot omistajat?
No eihän aselupaakaan anneta humalassa aseen kanssa kadulla toikkaroivalle. Koirakin on se ase väärissä ja osaamattomissa käsissä jopa pienetkin koiratkin pienille lapsille.
Tampereella suurin osa koirista on huusholleissa joissa niiden pito on enemmänkin eläinrääkkäystä. Nuoret perheet ostavat koirat talolainojen yhteydessä ja iso koira pääsee lenkille ja paskalle ainoastaan naapurin postilaatikole.
Punikeille koiranpitokielto.
No kyllä noita koheloita ja tolloja koiran omistajia on kaikissa puolueissa.
nythän vasta suunnitellaan koiran hoito passia miten koiraa ja eri rutujen kanssa toimitaan arjessa,
Samalla passilla voisi olla vaikutusta noihin pentutehtailijoihinkin passi sisältäisi omistettavien koirien sirutiedot ?
Ei mitään vahinkoa kun uhrina rakki, mutta valitettavan usein hyökkäävät ihmistenkin kimppuun ja etenkin lapsia kuolee tai vammautuu maailmalla paljon. Aikuiset uhrit ovat onneksi useimmiten omistajia. Lisäksi raatelevat paljon tuotantoeläimiä, lampaita jne, levittävät valtavasti tauteja ja ovat pahin ilmastomuutoksen aiheuttaja.
Milloinkahan viherpiiperöt tai mikään puolue uskaltaa nostaa asian esille. Autoilijoiden pitäisi nousta vastaiskuun ja täysin hyödyttömät petoelikot hävitettävä tai laitettava isot haittamaksut.