Mulla on omassa dieselissä eeberin lämmitin jonka pakoputki on laitettu niin että käryt tulee liikennevaloissa sisälle. Pössäkkää tulee sieltä aika laillla.
Paljonkohan on tässä hiilidioksidipäästöt? Ainakin pienhiukkasia tulee tolkuttomasti kun välillä yskittääkin. Ei varmasti ole pitemmän päälle terveellisiä laitteita, ainakaan jos pakokaasujen poistoputkea ei ole viety taakse.
Paljonkohan on tässä hiilidioksidipäästöt? Ainakin pienhiukkasia tulee tolkuttomasti kun välillä yskittääkin. Ei varmasti ole pitemmän päälle terveellisiä laitteita, ainakaan jos pakokaasujen poistoputkea ei ole viety taakse.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Laita wiinasuoja keulaan niin ei eberi pöhise turhaan ja kuluta virtaa hullun lailla!
Vai tulee pöllyt sisälle, no juu ihan varmasti. Tollo.
Kyllä ne yskittävät päästöt tulevat edellä ajavasta nokilekasta.
Lisälämmittimien päästöt ovat oikeasti aika pienet. Palaminen on jatkuvaa ja taitaa useimmiten tapahtua vielä katalyyttisesti. Tai ainakin niin, että polttoaine haihdutetaan ilmaan. Jolloin ei hiukkaspäästöjä pitäisi syntyä juurikaan.
On näitä joskus mitattukin (joku TM talvitesti 10 vuotta sitten), mutta hiukkaspäästöt jäivät tällöin mittaamatta. Muut päästöt mitattiin ja varsin pienet olivat.
Polttomoottori on vaikeampi tapaus ja erityisen vaikeaa hallittava on nokilekan suorasuihkutus. Siinähän polttoainetta ruiskutetaan sylinteriin työtahdin aikana.
Neste ei pala, vaan ainoastaan kaasuuntunut polttoaine. Kun sylinteriin, missä palaminen on jo käynnistynyt, ruiskutetaan dieseliä, niin seos on erittäin epätasainen. Ilmaylimäärästä huolimatta jokaisen nestepisaran ympärille muodostuu palamisvyöhyke, jossa on korkeana pitoisuutena pisarasta haihtuvaa dieseliä ja niukasti happea = epätäydellistä palamista. Lopputuloksena voi olla, että osa polttoaineesta jää palamatta ja jatkaa elämäänsä nokihiukkasen muodossa.
Suorasuihkutteisissa bensakoneissa on jossain määrin samaa ongelmaa.
Nokilekoilla ajavat aina keulivat, miten nokilekoissa on hiukkassuodatimet. Uutena. Vanhoissa ei ole ikinä ollutkaan ja muutamaa vuotta iäkkäämistä nokiloukku on "ennakoivana huoltotoimenpiteenä" poistettu.
Mahtaako termostaatti toimia noissa volvoissa, kun aina pöhisee?