Eduskunnan juhlamenoja uudistetaan

Vapaa-ajattelijain liitto ja Humanistiliitto ovat vuodesta 2017 järjestäneet kansanedustajille ja muulle eduskunnan väelle tunnustuksettoman tilaisuuden ennen valtiopäivien avajaisia. Ensimmäisessä tilaisuudessa puhuivat akateemikko Ilkka Niiniluoto ja kirjailija Sirpa Kähkönen.
Uskonnollisesti tunnustukseton tilaisuus on samaan aikaan Tuomiokirkossa pidettävän jumalanpalveluksen kanssa. Kyse on vaihtoehdosta niille, jotka eivät osallistu uskonnonharjoitustilaisuuteen. Musiikkitalossa pidetyllä tilaisuudella ei ole ollut virallista asemaa eduskunnan juhlamenoissa.
Kevään 2019 eduskuntavaalien jälkeen pidettyyn tunnustuksettomaan tilaisuuteen huhtikuussa osallistui ennätysmäärä kansanedustajia, joista monet uusia. Sen jälkeen joukko kansanedustajia jätti puhemiesneuvostolle aloitteen tilaisuuden virallistamisesta.
Nyt lokakuussa puhemiesneuvosto on asettanut juhlamenotyöryhmän, joka käsittelee juhlamenojen uudistamista, myös tunnustuksettomia tilaisuuksia, joiden virallistamisesta todetaan tulleen useita esityksiä. Työryhmän määräaika päättyy kesäkuussa 2020.
Näin ollen uskonnollisesti tunnustukseton, humanistinen tilaisuus ennen valtiopäivien avajaisia 5. helmikuuta 2020 pidetään yhä aiempien vuosien tapaan epävirallisena. Tilaisuus kuitenkin siirtyy Musiikkitalosta Eduskunnan Pikkuparlamentin tiloihin.
Ruotsissa valtiopäivien avajaisiin liittyvä humanistinen tilaisuus pidettiin kolme kertaa epävirallisesti, minkä jälkeen se hyväksyttiin osaksi valtiopäivien avajaisten juhlamenoja. Suomessa juhlamenojen uudistaminen kestänee tältä osin vuoden kauemmin. Kyse on uskonnonvapaudesta ja ihmisten yhdenvertaisuudesta uskonnosta tai vakaumuksesta riippumatta, minkä tulee näkyä myös valtiovallan symbolisissa eleissä.
4350
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 43

Vanhimmat

Millainen tilalisuus mahtaa olla tulossa? Puhujat?

Äänestä
  • Tiedotetaan sitten kun kasanedustajat ovat ensin saaneet kutsun. Perinteisin menoin; kaksi puhujaa, toinen tiedemaailmasta ja toinen kulttuurin kentältä. sekä musiikkiesityksiä.

    Äänestä

  • Paikkanahan on nyt Pikkuparlamentti. Askel musiikkitalosta kohti Eduskuntataloa.

    1Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Paikkanahan on nyt Pikkuparlamentti. Askel musiikkitalosta kohti Eduskuntataloa.

    Harmittavaa tämä tämmöinen perinteiden rikkominen. T. Av

    Äänestä

Hieno kuulla edistystä tälläkin saralla.

Sitäkin miettimään mitä voisivat olla vastaavat kanalle tarkoitetut tilaisuudet vaikka jouluna tai sitten muulloin? Uskonnottomia tapahtumia joissa hengähtää ja rauhoittua.

Äänestä
  • Siis kansallle tarkoitetut tilaisuudet? ONhan niitä maallisia tilaisuuksia, kulttuuria, liikuntaa, tanssia..

    Äänestä

Juhlamenotoiminnan mietintö ei ehdi valmistua ennen helmikuun tilaisuutta. Tällä mennään.

Äänestä

Tunnustukseton tilaisuus pidetään 5.2. 2020, ja tällä kertaa Pikkuparlamentissa.

Äänestä
  • Tilaisuudessa puhuvat Selma Vilhunen, elokuvaohjaaja, ja Jussi Pakkasvirta, alue- ja kulttuurintutkimuksen professori

    1Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Tilaisuudessa puhuvat Selma Vilhunen, elokuvaohjaaja, ja Jussi Pakkasvirta, alue- ja kulttuurintutkimuksen professori

    Hyvä idea, että eettisen tilaisuuden puhujat ovat yhtäältä tiedepuolelta ja toisaalta kulttuuri ja taiteen puolelta.

    Äänestä

  • Ja musiikkia esittää Maija Kauhanen, kantele, lyömäsoittimet, laulu.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ja musiikkia esittää Maija Kauhanen, kantele, lyömäsoittimet, laulu.

    Sopii hyvin kansan edustuslaitoksen tilaisuuteen. Kansanmusiikkipohjaisuus vanhoilla soittimille. ei sentää noitarumpu ole kyseessä.

    Äänestä

Saa nähkä, noteeraako media mitenkään. Pieni info on mennyt.

Äänestä

Tämä saattaa olla eräänainen välivaihe tapahtumien kehityshistoriassa.
Kansanedustajia ei arkaluontoisen tilaisuuden yksityisyyden suoja koske samalla lailla kuin koululaisia, ja sitä paitsi kansanedusajilla on kolmaskian vaihtoehto kahden rinnakkaisen tilaisuuden lisöksi.

Äänestä
  • Nähtäväksi jää, lisääntyykö edustettuna oleevien eduskuntaryhmien määrä aiemmista vuosista.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Nähtäväksi jää, lisääntyykö edustettuna oleevien eduskuntaryhmien määrä aiemmista vuosista.

    Lieneekö tästä jotain ennakkotietoa?

    Äänestä

Tunnustukseton tilaisuus ennen valtiopäivien avajaisia järjestetään nyt neljännen kerran. Tällä kertaa tilaisuus on siirtynyt Musiikkitalosta eduskunnan Pikkuparlamentin tiloihin. Tilaisuus on samaan aikaan kuin jumalanpalvelus Tuomiokirkossa ennen valtiopäivien avajaisia.

Tunnustukseton tilaisuus on edelleen epävirallinen, mutta uuden eduskunnan kokoonnuttua ja huhtikuussa 2019 pidetyn tunnustuksettoman tilaisuuden jälkeen viisi kansanedustajaa teki aloitteen tilaisuuden virallistamisesta. Eduskunnan puhemiesneuvosto asetti alkusyksystä 2019 juhlamenotoimikunnan, jonka tehtävänä on pohtia muun muassa näiden tilaisuuksien aseman kehittämistä. Juhlamenotoiminnan määräaika on kesäkuun loppuun.

Juhlapuhujat ovat olleet perinteisesti tieteen ja taiteen parista, niin tälläkin kertaa. Puhujina ovat elokuvaohjaaja Selma Vilhunen ja professori Jussi Pakkasvirta.

Musiikkiesityksessä Maija Kauhasen instrumenttina on ensi kertaa kannel - aiemmin huilu ja sello, piano ja kitara.

Äänestä
  • Avaus- ja päätössanat järjestäjien puolesta esittävät Suomen Humanistiliiton pääsihteeri Irma Peiponen ja Vapaa-ajattelijain liiton pääsihteeri Esa Ylikoski.

    Äänestä

Juhlamenotoimikunnan kokous, johon oli kutsuttu Vapaa-ajattelijain ja Humanistien edusajat, on siirretty koronavirusepidemian takia. Toimikunnan pitänee pyytää lisäaikaa saamaansa aikatauluun.

Äänestä
  • Toivottavasti uudistus saadaa tehtyä alkusyksyn aikana niin, että ensi vuonna jo uudessa kuosissa.

    1Äänestä

Asian nousu tapetille osoittaa arvostusta Vapaa-ajattelijoi, Humanisliittoa sekä ylipäätään uskonnottomia kohtaan. Harmi että koronakriisi sotkee tämän - ja tietysti monen monen muun, tärkeämmänkin asian - aikatauluja.

Äänestä

Asiaan ei ole vielä palattu, ei taideta palatakaan, koska ministeritkin siirtyivät etätyöskentelyyn ja eduskunta myös osittain.

Äänestä

Juhlamenotoimikunnan kokousta on aletta taas vaihteeksi valmistelemaan. Alkusyksystä..

Äänestä
  • Siis? Joku kansanedustaja kertoi että jatketaan hommaa kun joudetaan, vai tuliko jo virallinen kutsu päivämäärän kanssa?

    Äänestä

  • jori.mantysalo kirjoitti:

    Siis? Joku kansanedustaja kertoi että jatketaan hommaa kun joudetaan, vai tuliko jo virallinen kutsu päivämäärän kanssa?

    Kutsu on tullut jo aiemmin, ja nyt on sovittu siirretty kokousaika syyskuun alkupuoliskolle,

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kutsu on tullut jo aiemmin, ja nyt on sovittu siirretty kokousaika syyskuun alkupuoliskolle,

    Tarkennan nyt vielä. Minua ei kiinnosta tarkka päivä, mutta se kiinnostaa, onko sellainen tiedossa.

    Koska ainakin itselleni on aika lailla eri asia "tavataan syyskuun alkupuolella" kuin "tavataan syyskun 13 kello 12.11."

    Äänestä

  • jori.mantysalo kirjoitti:

    Tarkennan nyt vielä. Minua ei kiinnosta tarkka päivä, mutta se kiinnostaa, onko sellainen tiedossa.

    Koska ainakin itselleni on aika lailla eri asia "tavataan syyskuun alkupuolella" kuin "tavataan syyskun 13 kello 12.11."

    Kyllä, eduskunnan juhlamenotoimikunnan kokous on lähipäivinä, tällä viikolla.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kyllä, eduskunnan juhlamenotoimikunnan kokous on lähipäivinä, tällä viikolla.

    Kokous oli tänään, ja kuultavina olivat Irma Peiponen Humanistiliitosta ja -Esa Ylikoski Vapaa-ajattelijain liitosta. Kuultavana oli myös aloitteen tehneet kansanedustajaryhmän ensimmäinen allekirjoittaja Kimmo Kiljunen.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kokous oli tänään, ja kuultavina olivat Irma Peiponen Humanistiliitosta ja -Esa Ylikoski Vapaa-ajattelijain liitosta. Kuultavana oli myös aloitteen tehneet kansanedustajaryhmän ensimmäinen allekirjoittaja Kimmo Kiljunen.

    Hienoa! Kiitokset taas molemmille.

    Äänestä

VA-liiton perustavoite lienee, että uskonnolliset/katsomukselliset tilaisuudet saavat etäisyyttä varsinaisista virallisista avajaisista. Nythän on junailtu hassusti, että avajaisten aikaa ei ole määritelty, vaan on vasta joskus kirkonmenojen jälkeen.

Äänestä
  • Järkevää olisi tietysti se, että menoissa ei tosiaan olisi mitään uskonnollista eikä siten vaihtoehtoakaan. Esimerkiksi saman päivän iltana uskontokunnat voisivat järjestää juhlamenoja tai mitä nyt haluavatkaan.

    Äänestä

Helmikuun 2021 tilaisuuden konkreettiset muodosta ovat auki. Koronarajoituksia kuitenkin on tiedossa. Etäyhteyksiäkin käytettäneen.

Äänestä
  • Mielenkiintoista. Kaksi tilaisuutta? Toinen kirkossa, etäyhteydellä, niinkö?

    Äänestä

Syrjäytyneiden vanhusten vapariliittoporukka, jossa mietitään prosentin kirkollisveron papautuksia pohtii eduskunnan
juhlamenoja

Äänestä

Kansanedustajat ovat muodostamassa ryhmän, joka virallisesti vastaa tunnustuksettoman, humanistisen tilaisuuden järjestämisestä yhteistyössä Humanistiliiton ja Vapaa-ajattelijain liiton kanssa.

Äänestä

Koronavuoden poikkeustoimet taitavat aiheuttaa sen, että tunnustuksetonta tilaisuutta kansanedustajille ei nyt pidetä.

Äänestä

Ensi vuonna on sitten uudet kujeet. Odotetaan ja katsotaan. Julkisuuz?

Äänestä
  • Toivotaan, että koronarajoitukset poistuvat niin, että asiassa päästään elävään elämään.

    Äänestä

Kiitokset hyvästä ja sitkeästä työstä pieninä palasina tuntuu olevan.

Äänestä

Hyvä kertaus, johda to nyt uudessa vaiheessa, jos ja kun korona suo.

Äänestä

Koronatilaneen kehtys vaikuttaa asiaan uudellakin istuntokaudella.

Äänestä
  • Tänään eduskunta palaa 200 edustajan istuntoihin. Miten koronatilanne kehittyy, ratkaisee helmikuun 2022 tilanteen.

    Äänestä

Koronatartuntoja tänään ennätysmäärä, yli 1100.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Vapaa-ajattelijain liitto ja Humanistiliitto ovat vuodesta 2017 järjestäneet kansanedustajille ja muulle eduskunnan väelle tunnustuksettoman tilaisuuden ennen valtiopäivien avajaisia. Ensimmäisessä tilaisuudessa puhuivat akateemikko Ilkka Niiniluoto ja kirjailija Sirpa Kähkönen.
Uskonnollisesti tunnustukseton tilaisuus on samaan aikaan Tuomiokirkossa pidettävän jumalanpalveluksen kanssa. Kyse on vaihtoehdosta niille, jotka eivät osallistu uskonnonharjoitustilaisuuteen. Musiikkitalossa pidetyllä tilaisuudella ei ole ollut virallista asemaa eduskunnan juhlamenoissa.
Kevään 2019 eduskuntavaalien jälkeen pidettyyn tunnustuksettomaan tilaisuuteen huhtikuussa osallistui ennätysmäärä kansanedustajia, joista monet uusia. Sen jälkeen joukko kansanedustajia jätti puhemiesneuvostolle aloitteen tilaisuuden virallistamisesta.
Nyt lokakuussa puhemiesneuvosto on asettanut juhlamenotyöryhmän, joka käsittelee juhlamenojen uudistamista, myös tunnustuksettomia tilaisuuksia, joiden virallistamisesta todetaan tulleen useita esityksiä. Työryhmän määräaika päättyy kesäkuussa 2020.
Näin ollen uskonnollisesti tunnustukseton, humanistinen tilaisuus ennen valtiopäivien avajaisia 5. helmikuuta 2020 pidetään yhä aiempien vuosien tapaan epävirallisena. Tilaisuus kuitenkin siirtyy Musiikkitalosta Eduskunnan Pikkuparlamentin tiloihin.
Ruotsissa valtiopäivien avajaisiin liittyvä humanistinen tilaisuus pidettiin kolme kertaa epävirallisesti, minkä jälkeen se hyväksyttiin osaksi valtiopäivien avajaisten juhlamenoja. Suomessa juhlamenojen uudistaminen kestänee tältä osin vuoden kauemmin. Kyse on uskonnonvapaudesta ja ihmisten yhdenvertaisuudesta uskonnosta tai vakaumuksesta riippumatta, minkä tulee näkyä myös valtiovallan symbolisissa eleissä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu