Minulla on siis ollut iholla haavauma noin kuukauden ajan. Tarkemmin se sijaitsee hieman lantion alapuolella, muttei kuitenkaan kankkuvaossa vaan oikean pakaran yläpuolella.
Lääkäri mietti fisteliä mutta kun haavaan ei satu eikä se vuoda ja on vielä oudossa paikassa fisteliksi niin antoi vaan antibiootit ja voiteen. Nyt haavauma on parantumaan päin, ihoa kasvaa jo päälle ja koko on pienentynyt, mutta voiko kyse olla jostain vakavammasta kuin vain haavasta? Kuitenkin ollut siinä jo nelisen viikkoa.
Ihon haavauma
7
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Ehkä se on paikassa, jossa haava paranee hitaasti, tai ei mene kiinni nopeasti,
koska vartalo liikkuu lähes koko ajan. Ei tarvitse kuin mennä istumaan tai nousta
niin "nahka"/iho venyy. - Anonyymi
Haavauma vai hiertymä.Tiedätkö onko se ihonalue sattunut johonkin vai onko haavauma ilmestynyt itsekseen?
- Anonyymi
En ainakaan ole huomannut iskeneeni sitä mihinkään. Suihkussa huomasin, kun vesi hieman kirpaisi, mutta sitäkään kirpaisua ei sen illan jälkeen ole juurikaan kuulunut.
Ja tuohon ylempään: hyvin mahdollista, koska liikun aktiivisesti ja töissäkin teen töitä useassa eri asennossa osastollani. Haavan päälle on kasvamassa pieni ihokerros jo, joka ei ainakaan fisteliin kuulu (?).
- Anonyymi
No nyt tuli sitten varmistus: kyseessä on ihottuma, joka on repeytynyt keskeltä. Itsekseen pitäisi siis parantua, mutta lääkäri antoi vielä nopeuttavaa voidetta :)
- aloittja- Anonyymi
Hyvä kun syy löytyi, mikä on paranemista nopeuttavan voiteen nimi ?
Itsellä on muutamia haavoja jotka ei parane, lääkäri väitti olevan ekseemaa
ja kirjoitti kortisonia käytettäväksi parin viikon välein ja muulloin Ceralan Plussaa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hyvä kun syy löytyi, mikä on paranemista nopeuttavan voiteen nimi ?
Itsellä on muutamia haavoja jotka ei parane, lääkäri väitti olevan ekseemaa
ja kirjoitti kortisonia käytettäväksi parin viikon välein ja muulloin Ceralan Plussaa.Pevisione-emulsiovoide on kyseessä, kahden viikon ajan aamuin illoin. Pitäisi vaikuttaa etenkin ihottumatyyppiin (nimeä en muista) joka uusiutuu herkästi, mutta nopeuttaa muidenkin haavojen paranemista. Toivottavasti auttaa suakin! (:
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Pevisione-emulsiovoide on kyseessä, kahden viikon ajan aamuin illoin. Pitäisi vaikuttaa etenkin ihottumatyyppiin (nimeä en muista) joka uusiutuu herkästi, mutta nopeuttaa muidenkin haavojen paranemista. Toivottavasti auttaa suakin! (:
Pevisone* siis :D
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1218454
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1415364Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p333745Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1283582Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska352624Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191896Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3581552Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?981547Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?711410Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311376