"Suomeen vai kuoleen"kanteluista ei toimenpiteitä

"Selvityksen mukaan oppilaat halusivat itse ottaa kantaa maahanmuuttopolitiikkaan. Apulaisoikeuskansleri yhtyy ratkaisussaan Tampereen kaupungin näkemykseen, että ilmaisunvapaus ja sananvapaus kuuluvat myös lapsille ja oppilaille."

Niin, että lapsille ja oppilaillekin.

https://www.hs.fi/kotimaa/art-2000006338573.html

8

135

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Asia on ollut harvinaisen selvä kaikille, paitsi Laura Huhtasaarelle. Siis oikeesti, kuka järjissään oleva tekee kantelun lasten piirustuksista?

    • Anonyymi

      Mitenkähän mahdettaisiin mediassa reagoida, jos joku vaikka pistäisi someen kuvan, jossa olisi tekstinä "Valheita ja valtiopetoksia" ja "Valheita" tekstin alla kuva Rinteestä ja Paaterosta ja "Valtiopetoksia" tekstin alla kuva Haavistosta...

      • Anonyymi

        Juuri näin. Oikeudenkäyttö ei ole Suomessa ollut puolueetonta vuosiin.


      • Anonyymi

        Kuvassa isis lapset yrittäisi pelastaa katolta roikkuvaa Haavistoa.


      • Eiköhän tuollaisiakin ole ollut? Ehkä vain nämä tahot eivät halua itseään kohtaan sellaista sensuuria, mitä Huhtasaari vaati omaa puoluettaan kohtaan?


    • Anonyymi

      Kyllähän oppilaille pitää huumoria opettaa ja silloin vain taivas on rajana.
      Oppivat sitten vanhempana lukemaan mediaa.

    • ”Yhdeksäsluokkalaisten oppilaiden koulutyönä tekemä juliste sai viime vuonna runsaasti julkisuutta sen jälkeen kun perussuomalaisten tuolloinen kansanedustaja Laura Huhtasaari oli julkaissut Twitterissä kuvan siitä.”

      Jotenkin tässä on erikoista se, että miten 15 -16 vuotaisiin suhtaudutaan. Ikään kuin tuon ikäiset eivät osaisi muodostaa mielipiteitään itse?

      ”Kanteluissa arvosteltiin muun muassa kuvan julkaisua Instagram-tilillä, koulun ”poliittisesti johdattelevaa” opetusta sekä oppilaiden ryhmätyönä tekemää ”provokatiivista ja poliittista” julistetta.”

      Kun tässä muistelin omaa aikaani, niin silloin tehtiin vieläkin räväkempiä juttuja. Eikä niillä ollut mitään tekemistä opetuksen kanssa – pikemminkin päinvastoin.

      ”Oppilaiden laatima juliste sisältää Puumalaisen mukaan kärjekkyyttä. Se ei kuitenkaan ylitä niitä rajoja, joita puolueen ja sen johtajien voidaan edellyttää sietävän osana yhteiskunnallista keskustelua.”

      Aika kummalista olisikin, jos kukaan ei saisi mitään kriittistä esittää PS:a kohtaan!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!

      Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem
      Maailman menoa
      93
      3128
    2. HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä

      Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat
      Maailman menoa
      73
      2405
    3. Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet

      Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k
      Maailman menoa
      60
      1414
    4. Mikä kaivatussasi herätti mielenkiintosi

      Kun tapasitte ensi kerran? Ulkonäössä? Luonteessa tai olemuksessa? Kuinka nopeasti mielenkiinto muuttui ihastukseksi?
      Ikävä
      90
      1382
    5. Kaikki ovat syntisiä!!!

      Näin täällä koko ajan vakuutellaan uskovaisten toimesta. Myös Päivi Räsänen on toistanut tätä samaa matraa jatkuvasti. N
      Luterilaisuus
      309
      853
    6. Martina Aitolehti podcastissa: Ero

      Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/696
      Kotimaiset julkkisjuorut
      184
      835
    7. Valkoinen Golf

      Kukahan on tämä ukko, joka työkseen kyylää pienen ässän asiakkaita viikon jokaisena päivänä.
      Kuhmo
      10
      825
    8. Jos olisit kaivattusi

      Kanssa kahdestaan samassa tilassa niin miten kävisi
      Ikävä
      49
      775
    9. Moottorisahalla kauppaan

      Missäs päin kaupunkia tämä yöllä moottorisahalla kauppaan yrittänyt asiakas askaroi? https://poliisi.fi/-/mies-yritti-s
      Kajaani
      10
      747
    10. Rillimiljonäärin eroriidassa suuri käänne.

      Vaimo haluaa kokonaan yksinhuoltajuuden ja pitää entisen elintasonsa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      142
      728
    Aihe