Lääkärinvala

Anonyymi

Antaako lääkärinvala lääkärille luvan tappaa potilaita ?
Jos valelääkäri tekee virheen ja potilas kuolee niin se joutuu vastuuseen siitä mutta muilla lääkäreillä ei ole mitään vastuuta potilaista .

6

144

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sellaisia tapauksia varmasti on että lääkäri jättää potilaan tahallaan hoitamatta ja potilas kuolee. Varsinkin on tehnyt valituksen, sitä ihmettelen kun ei saisi valittaa lääkäristä jos on sattunut hoitovirhe jos lääkäri tunnustaisi hoitovirheen ei tarvitsisi valittaa.

    • Anonyymi

      Aloittajalle ja muille tiedoksi: Lääkärinvalaa ei ole vannottu enää vuosikymmeniin.

      Ennen vanhaan lääkärinvala vannottiin ennenkuin sai lääkärinpaperit kouraan. Sinne mentiin frakissa ja silinteirhatussa tai muuten juhlapuvussa ja sielä sitten joukolla ko. vala vannottiin.

      Sitten tuli -80 luvun "lääkärilakot" ja vuotuiset prosenttuaaliset palkankorotukset. Siinä samassa valan vannomisesta luovuttiin ja kun sait tarpeeksi pisteitä eri kursseista niin lähettämällä Valviralle hakemuksen lääkäri luvasta se tuli kirjeen# postissa.

      Tämä nykyinen "kirjekurssi" ei enää moraalisesti velvoita lääkäreitä samalla tavalla kuin ennen vanhaan joukossa vannottu vala. Ja sen vuoksi näitä valelääkäreitä on päässyt työskentelemään eri yhteisöissä koska kukaan ei enää tunne toistaan ja kaikki käyvät ympäri maailmaa erilaisia kirjekursseja.

      • Anonyymi

        Lääketieteen lisensiaatit vannovat valan valmistujaisissaan.


    • Anonyymi

      Kyseinen vala vannotaan kaiken maailman apolloille sun muille antiikin epäjumalille. Sillä valalla ei ole mitään merkitystä - oltakoonkin siinä pisteessä, että kaikenlainen uuspakanuus on nyt vauhdissa.

      Lääkärinpaperit kun saadaan käteen, niin tiedetäänkin kaikki. Joillakin tuntuu nousseen nuppiin oikein jumalakompleksi, minkä eräs oire on siinä että suurin osa energiasta kuluu oman tietämättömyyden peittelyyn. Suomi on täynnään vetämättömiä, kaikkitietäviä lekureita. "Älyniekkoja" kyllä ollaan, mutta vastuuta ei ole mistään.

    • Anonyymi
      • Anonyymi

        > Pidän jatkuvasti yllä korkeaa ammattitaitoani ja arvioin työni laatua.

        Suhtaudun kollegoihini kunnioittavasti ja annan heille apuani, kun he potilaita hoitaessaan sitä pyytävät. Rohkaisen potilaitani kysymään tarvittaessa myös toisen lääkärin mielipidettä.

        Mitä tuo käytännössä tarkoittaa:
        Suhtauun kollegoihini kunnioittavasti ja annan heille apuani.....


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      97
      4581
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      49
      3152
    3. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      85
      2889
    4. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      79
      1667
    5. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      41
      1460
    6. 450 000 ulosotossa

      Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden
      Perussuomalaiset
      102
      1244
    7. Onko esitutkinta jo saatu päätökseen?

      Ketkä saa syytteet? Voi olla iso määrä ihmisiä?
      Ähtäri
      15
      997
    8. Miksi syyllistät minua siitä etten pysty vastaamaan tunteisiin?

      En minä sille mitään mahda. Tuntuu pahalta. En pysty enää keskittymään mihinkään enkä nauttimaan mistään, kun tämä tilan
      Ikävä
      40
      891
    9. Miehen taloudellinen tilanne ja

      halu tarjota suojaa kaikin tavoin on usein perheen selkäranka. Siksi naisen ei ikinä pitäisi jättää huomiotta miehen rah
      Ikävä
      24
      881
    10. Miten suhtautuisit

      jos saisit tietää, että kaivatullasi on kokkeliriippuvuus?
      Ikävä
      184
      874
    Aihe