https://www.is.fi/kotimaa/art-2000006339101.html
Tuossa sanotaan muun muassa, että al-Holin naiset jatkaisivat todennäköisesti terroristista toimintaa myös Suomessa, joten näin vaarallista turvallisuusuhkaa ei missään tapauksessa saa kotouttaa Suomeen.
AL-HOLIN NAISET JATKAISIVAT TERRORISTISTA TOIMINTAA.
23
<50
Vastaukset
- Anonyymi
höpö höpö, pekka parantaa ne!
- Anonyymi
MG sen työn tekee.
Suojelupoliisin viestintäasiantuntija ottaa ennustajan roolin:
"...naiset todennäköisesti jatkavat terroristista toimintaa, verkostoituvat keskenään ja integroituvat jälleen kotimaisiin jihadistisiin verkostoihin...".
Supon lausunnossa on se ongelma, että ensin pitäisi näyttää yksilöidysti, ketkä naisista ovat syyllistyneet terroristiseen toimintaan. Suomen lain mukaan tällainen kollektiivinen syyllistäminen ei oikein käy. Ei myöskään käy se, että ihmistä ylipäätään väitetään syyllistyneen rikokseen ilman oikeuden tuomiota. Supo näyttää unohtaneen oikeusvaltion keskeisen periaatteen.
Toinen ongelma on tulevaisuuden ennustaminen. Ei oikein ole sopivaa, että tulevaisuuden mahdollisuus luetaan jo nyt ihmisen syyksi. Tämä on pohjois-korealaista meininkiä, joka ei ihan istu Suomeen.
Mutta nauretaan hieman Supon kiimalle tuomita etukäteen ja ilman näyttöä. ;)- Anonyymi
Luulisi Supon olevan kiinnostunut vaikuttimistasi. Syytä olisi.
- Anonyymi
"Supon lausunnossa on se ongelma, että ensin pitäisi näyttää yksilöidysti, ketkä naisista ovat syyllistyneet terroristiseen toimintaan. Suomen lain mukaan tällainen kollektiivinen syyllistäminen ei oikein käy."
Kävihän kollektiivinen syyllistäminen myös uusnatsijärjestön kieltämisen tapauksessa.
Kenties moktarin mielestä Isis ei ole niin vaarallinen järjestö.
Nauretaan epäjohdonmukaisuudelle:) - Anonyymi
Lisää materiaa supon tutkittavaksi, kohta alkaa siellä kyllä paikat kuumottamaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"Supon lausunnossa on se ongelma, että ensin pitäisi näyttää yksilöidysti, ketkä naisista ovat syyllistyneet terroristiseen toimintaan. Suomen lain mukaan tällainen kollektiivinen syyllistäminen ei oikein käy."
Kävihän kollektiivinen syyllistäminen myös uusnatsijärjestön kieltämisen tapauksessa.
Kenties moktarin mielestä Isis ei ole niin vaarallinen järjestö.
Nauretaan epäjohdonmukaisuudelle:)Moktarin kannattaa vetää karvahattu syvemmälle päähän niin, että ei kuule eikä näe maailman pahoja uutisia. Näin voi jatkaa hiljaisuudessa ja pimeydessä ruusunpunaisia unia ja kuvitella maailmassa kaiken olevan hyvin ja voi naureskella ihan keskenään.
- Anonyymi
Moi moi Moktar, olen uusi täällä mutta sä taidat olla oikea tähti. Kysyisin, että mitä ajattelet siitä, että suomalaisten perusoikeuksia pitää rajoittaa sen vuoksi, että mahdollisia terroristeja lappaa sisään ovista ja ikkunoista? Siis että meidän pitää valvoa KAIKKIA, koska tänne tulee muun porukan mukana ääriainesta, ja KAIKKIA pitää kohdella samalla tavalla. Tarkoittaen siis sitä, että kun täällä on niitä mahdollisia terroristeja, niin kaikkien oikeuksi pitää rajoittaa. Eli tuhoamme oman länsimaisen elämäntapamme. Vai pitäisikö siitä pitää kiinni? Otatko sinä vastuun siitä terrori-iskusta? Vai olisiko se vaan kaikkien kannalta parempi, että ei autetaan porukkaa siellä lähtömaan lähistöllä eikä väen väkisin kerjätä verta nenästä.
- Anonyymi
Tiedätkö, keitä ei naurata yhtään? Kerronpa: Tänne Suomeen terroria paenneita vanhempia, jotka pelkäävät lastensa joutuvan ISISin ja muiden äänijärjestöjen rekrytoinnin saaliiksi. Pelko ei ole turha, sillä sellaista on tapahtunut tähänkin mennessä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Luulisi Supon olevan kiinnostunut vaikuttimistasi. Syytä olisi.
kyllä
- Anonyymi
Suvakit on niin päteviä, että pikku vinkeillä saavat kaapusakin sopeutumaan kersoineen suit, sait Suomen talveen. Ahvenanmaa suvaitsevaisena alueena olis oikein sopiva paikka intekroitua.
Heti vaan kersat päiväkotiin ja koululuokkiin, tuskin tulee mitään ongelmia ja kouluissa ollaan tyytyväisiä, kun tulee oppilaita erilaisista kulttuureista. Sehän on rikkaus, niinhän sitä nykyään sanotaan. - Anonyymi
Pian he tulevat Suomeen
https://yle.fi/uutiset/3-11111766?origin=rss- Anonyymi
Hakaniemi kuulee, valmiina ollaan.
- Anonyymi
Mitä väliä sillä on vaikka terroristit tuleekin suomeen! Meillä on Sanna Marinin Islamilla aivopesty viherkommunisti hallitus, nyt ei muuta kun Emma Kari sisäministeriksi ottamaan vastaan näitä Isis terroristeja niin kyllä siitä hyvä tulee....
- Anonyymi
Älkää kiroilko! Survokaa vaikka hammastikkuja kynsieni alle, mutta älkää sanoko emma ka..
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Älkää kiroilko! Survokaa vaikka hammastikkuja kynsieni alle, mutta älkää sanoko emma ka..
EMMA KARI.
Suomen kaunein ja paras politiikko. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
EMMA KARI.
Suomen kaunein ja paras politiikko.Paras politiikko ehkä, mutta poliitikkona aiemmin mainittu kirosana.
- Anonyymi
Saataispa vielä Haavisto pressaksi, niin oiskin jo oikein kiva soppa syntynyt suomeen.
- Anonyymi
Nämä aivopestyt isis-huorat eivät todellakaan kuulu Suomeen. Uskomatonta tämä Haaviston ja kumppaneitten touhu. Kuka sitten vastaa,jos alkaa tapahtumaan jotakin vakavaa.
- Anonyymi
Ei siitä kukaan ota vastuuta, kun ei tähänkään asti olla noista mamuista mitään vastuuta kukaan ottanut. Puhutaan vain yksittäin tapauksena , sillä kyllähän suomalaisetkin ...
Haavisto ois muutamien muiden politiikkojen kanssa saanut lähteä samalla ovenavauksella kuin Rinne,mutta ei. Hullummaksi vaan menee toi eduskunnan touhu.
Muistatte varmaan sen suomalaisen joka sai skorpionin piston thaimaassa ja ei päässyt suomeen hoitoon ajoissa kun ei rahaa ollut. Ketään suomen pättäjää eikä Spr:ää kiinnostanut ja se mies kuoli.
Sitten nää vapaaehtosesti lähteneet terroristi ämmät kakaroineen otetaan tänne avosylin vastaan ja puhutaan yhteisvastuusta.
Aivan käsittämätöntä. Kyllä Suomen laivaan on nyt osunut niin pahasti että taitaa koko laiva upota kohta omaan mahdottomuuteensa.
- Anonyymi
Ei mitää suomalaiset pidetään yhtä, suomi on suomalaisten raivaama asuinpaikka meille, siltäpohjalta -kaikki yhteen hiilen puhaltaen me taitamme turhat hauhailut
-suomeamme ei täytetä vierasväellä -ilman meitä kuulematta !
Tältä pohjalta käymme yhteisrintamaan suomalaisuus mielissämme . - Anonyymi
Heh, heh, demarien ja vihreiden täydellinen vaalikarjan ku*etus.
Teille on luvattu joskus tulevaisuudessa kymmenen hyvää ja kaunista.....ja siitä hyvästä meillä on oikeus tehdä Suomen kansan nimissä mitä lystätään.
hallituksessa vasemmisto ja rkp on hiljaa, kunhan vaan saa olla hallituksessa...
ja keskustalla ei ollut munaa viedä asioita päätökseen....koska heidät on pidetty ulkona kuin lumiukot.
Luottamuksen sijaan pitäisi puhua avoimuudesta ja rehellisyydestä kansalle! Varsinkin kun salailunne tarkoitus on tuoda maahamme, kansalle, kodin piiriin tiedostetun uhan. - Anonyymi
Googleen haku "teloitus videot", todella korkeatasoista materiaalia lähietäisyydeltä kuvattuna. Heikkoja voi hirvittää.
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse964754Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1133912Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2073800Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1012205Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575771964Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.801336- 1321248
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1621226- 531095
En ymmärrä ateisteja!
Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???4771022