Sotilasvallankaappaus pelastaisi Suomen.

Kun Poliitikkojen lyhytnäköisyys on vaarantanut Suomen kansalaisten turvallisuuden on armeijalla oikeus turvata kansan olemassaolo kaappaamassa valta epäpäteviltä poliitikoilta jotka ovat ajamassa maata tuhoon.
2477
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 24

Vanhimmat

Kannatan!

Äänestä
  • Eikös Joulukuun kaappaus ollut vallankaappausyritys ja nyt tulee jo toinen yritys.

    Äänestä

Juuri tuollaisen idean esitin itse jossain sivulauseessani eräässä toisessa keskustelussa. Miten muuten tähän hullujenhuoneeseen saadaan enää järjestys aikaiseksi?

Äänestä

Kun mielisairaat päättäjät liittyvät isisterroristeihin, tulisi kansan tajuta, että tuon terrorismin ehkäisyyn on vain yksi lääke. On ihan sama onko terroristijärjestön jäsen suomalainen minisreri vaiko irakilainen pommimies, on terrorismi aina pysytettävä tehokkaimmalla mahdollisella keinolla.

1Äänestä

Sotilasvallankaappaus ei ole paha asia jos se estää maan ajautumisen kaaokseen ja laajamittaiseen väkivaltaan jopa sisällissotaan.

Armeija ottaa poikkeustilanteissa väliaikaisesti vallan luoden vakaat olot jolloin ehkäistään suuremmat tuhot.

1Äänestä

aamulla soitamme venäjän armean komentajalle

Äänestä

Se mitä kansa äänestää niin, ei tuo tulisi ikinä menee läpi..
Kyllä tämä maa on menetetty, mikähän tähän kansaan on oikein mennyt, onko rokotteissa jotain mikä tekee ihmisistä tyhmempiä.

Se miten täälläkin luodaan se sädekehä pään päälle että ollaan muka hyviä ihmisiä kun autamme, todellisuudessa pitkitämme vain ongelmia emmekä tuo niihin mitään ratkaisua. Kun ei ole ratkaisua niin ei kaikkien tarvitse kuolla sen takia, on mielestäni ihan järkeenkäypää ajattelua.

Äänestä

Ehkä pienet "suvaitsevaiset" maat kuten Suomi vaaravyöhykkeessä jos joku rikas ääri-islamistinen maa haluaisi levittää islamilaisuutta johonkin länsimaahan?

Äänestä

Olette ilmeisesti persuja! Väkivalta aina mielessä. Halla-aho kannattas niitä panssareita kadulle ja haaveilee ruumiskasoista. Sairasta.

Äänestä

Ei ne lääkkeet auta jos ei niitä ota. Avohoito ei näytä olevan aina se paras ratkaisu.
Lievästi sanottuna sekopäinen idea sotilasvallan kaappauksesta suomessa.

Äänestä
  • No esimerkki voi muodostua tuossa ihan naapurissa siis ei Venäjästä vaan tuosta kaaokseen ajautuvasta Ruotsista jonka poliitikot ovat olleet vielä hullumpia suvakkeja kuin suomalaiset päättäjät.

    Armeijan velvollisuus on suojella kansalaisiaan.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    No esimerkki voi muodostua tuossa ihan naapurissa siis ei Venäjästä vaan tuosta kaaokseen ajautuvasta Ruotsista jonka poliitikot ovat olleet vielä hullumpia suvakkeja kuin suomalaiset päättäjät.

    Armeijan velvollisuus on suojella kansalaisiaan.

    Olen ehdottanut ruotsiin poikkeustilaa jo monta kertaa. Se ei tarkoita sotilasvallan kaapausta vaan armeija poliisin avuksi keräämään aseet ja räjähteet pois. Siinä persujen unelmassa ja ruotsin tilanteessa on ääripäät.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Olen ehdottanut ruotsiin poikkeustilaa jo monta kertaa. Se ei tarkoita sotilasvallan kaapausta vaan armeija poliisin avuksi keräämään aseet ja räjähteet pois. Siinä persujen unelmassa ja ruotsin tilanteessa on ääripäät.

    Tyhmä suvakki, kyllä ilman aseita voi tappaa. Niitä saa tehtyä itse lisää.
    Näihin ei tehoa kuin karkotus ja suomen lellimis vankilat on hotelleja, ja aina saa syyn jäädä maahan.

    Äänestä

Sairasta sakkia koko politikot. Salassa haalataan kaikki paska sakki Suomeen.

Äänestä
  • Onneksi nykyinen hallitus on haalinut vain murto-osan, siitä määrästä kuin edellinen Keskustan, Perussuomalaisten ja Kokoomuksen hallitus 2015.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Onneksi nykyinen hallitus on haalinut vain murto-osan, siitä määrästä kuin edellinen Keskustan, Perussuomalaisten ja Kokoomuksen hallitus 2015.

    Minäkin jo eilen ajattelin samaa kuin aloittaja. Viimeistään huomenna oisin ehdottanut kyseisen ajatuksen olevan kohta ainoa vaihtoehto !

    Äänestä

Sivarin kenraali Halla-aho johtamassa Suomen Sisun sivariplutonaa vallankaappaukseen. Mylvivää naurua.

Äänestä
  • Eiköhän ne sivarit ole siellä vassu- viher puolella vastassa.

    Äänestä

  • Poikkeustilanteissa epävakautta aiheuttaneet lait kumottaisiin yleisen turvallisuuden nimissä ja valtaa eivät käyttäisi keskitetysti epävakautta aiheuttavat henkilöt vaan poliittisesti sitoutumattomien kenraalien ryhmä .

    Äänestä

No missä se väliaikainen sotilasvallankaappaus oikein viipyy?

Asetetut lait rajoittavat liikaa tehokasta korona-viruksen torjuntaa!

Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Apulaisprofessori: Hallitus näyttää todenneen, että edes valmiuslain valtuudet eivät nyt riitä.

    https://www.is.fi/kotimaa/art-2000006451279.html

    Lait rajoittavat liikaa ja niiden muuttaminen on nykyisessä tilanteessa liian hidasta.

    Avainasemmissa toimivia testattava jatkuvasti ja heidät asutettava turvallisille alueille.

    Suurimmat kaupungit ja väestötiheimmät paikat eristettävä täysin jolloin liikenne saadaan hallintaan.

    Äänestä

Kriisitilanteissa on demokraattisen valtion saaminen yhtenäiseksi tietyllä tavalla toimivaksi kokonaisuudeksi hyvin vaikeaa koska lait ovat taaneet yksilöille suuret vapaudet.

Kiina on menettänyt paljon mutta se toipuu väestömäärään nähden hyvin nopeasti koska siellä on diktatuuri jossa tehdään niin kuin määrätään.
Toki diktatuuri saattaa olla tuhoisa jos annetaan vääriä käskyjä.

Väliaikaisessa diktatuurissa saataisiin kansa toimimaan nopeammin uhkia vastaan (toki kapinallisiakin olisi mutta heidät saataisiin paremmin ruotuun kuin normaaliaikana) .



.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Kun Poliitikkojen lyhytnäköisyys on vaarantanut Suomen kansalaisten turvallisuuden on armeijalla oikeus turvata kansan olemassaolo kaappaamassa valta epäpäteviltä poliitikoilta jotka ovat ajamassa maata tuhoon.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu