on sekopäisin mitä on,koskaan nähty!
Uusi hallitus
Anonyymi
5550
2Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 55
Vanhimmat
Perustelele miten niin.
Eikös viimeaikaiset porvarihallitukset ole olleet vihamielisiä k ansalaisia kohtaan ja suopeitasuuryrityksille ja johtajien optiolille ja veronkierrolle.
Esimerkkinä vaikka pm.
Maataloustukiloinen tietää
Näyttäisi olevan aloittajalla vain perus persuöyhötystä ilman tosiasioita useammalta kantilta ja näitähän piisaa.
Äkkiä on näköjään unohtunut edelliset tai sitten on niitä harvoja jotka hyötyi kokkeli ja kepu häsläyksistä.
Ei voi odottaa liikoja muistamiseltakaan kun eivät osaa olla muutenkaan kuin 1 asian puolue(ps).
Tälle hallitukselle muut ovat tärkeämpiä kuin suomalaiset. Tähän maahan halutaan miljoonia näitä korkea-arvoisia vieraita meidän elätettäväksi. Nyt hinta huitelee kolmen-neljän miljardin paikkeilla vuodessa. Silläkin rahalla saisi vanhustenhoidon kymmenen kertaa kuntoon. Se riippuu mihin sitä rahaa halutaan käyttää, haittamaahanmuuttajille, terroristeille vain maatamme rakentaneille suomalaisille. Laita merkille hallituksen touhut mutta ole rehellinen.
On käsittämätöntä että tuollaista summaa ei edes noteetara ja mainita budjettineuvotteluissa. Se on valtiollinen skandaali. Mikään eikä kukaan ole tuota Pauli Vahteran laskelmaa pystynyt ja halunnut kumota. .
Sinänsä totta! Sixpack hallitus Käteisen johdolla oli paska. Sipilän hallitus vähintäin yhtä paska. Mutta Rinteen surkea viherpunahallitus, nyt korjattuna suuremmalla "naisenergialla" näyttää olevan noihin edellisiin verrattuna vielä huonompi. Focus tällä porukalla näyttää olevan suomalaisten kyykyttäminen ei kikyllä, vaan ilmastolla! Meillähän on nyt lähes fanaattinen punaviheraktivisti pääministerinä, suorastaan kommunisti! Lisäksi tärkeää tuolle poppoolle on tuoda al-Holi terroristit Suomeen. (ja ilman poliittista päätöstä venkoilemalla) Katteettomia lupauksia on sinkoiltu ilmaan mielin määrin.
Hallitus tulee menemään nurin puolen vuoden sisään.
Tuota summaa ei noteraata missää vakavasti otettavassa yhteydessä siitä yksinkertaisesta syystä että se on Kossilan ilmasta tempaisema luku vailla asiaperusteita.
Onko tämä lopullinen päätös.
Heille annetaan sitten kaikki mahdolliset palvelut ilmaiseksi.
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000006339366.html
Manasin Sipilän hallitusta sairaaksi, nykyinen on täysin p. lävestä.
Saisikios jotain perusteltuja.
Nykyhallituksen on tarkoitus myös antaa kansalaisillekkin jotain mutakuin kasvabia veroja.
Elikkä ny t. Viedään. Yri t ustuista ja maataloustuista.
Kotiutetaan talonpojat ukålomailta lepäoåilemästä töihin pelloille.
Ilmaiset te keskuksen t yöharjoittelut lopetetaan ja työstö pi t ää aklklkakaa maksaa palkaa.
Palkka verotus kevenne pienituloisilta ja pääoma veroitus kasvaa. Suurytityksillä ja tehtaan johtajilla.
Porvari t jo peloissaan veivät rahiåojaan teurvaan ulkaille.
Maataloustukilois ties
Jos ne rikkaat vievät rahansa turvaan ulkomaille, niin mistä luulet hallituksen pystyvän niiltä nyhtämään?
Loptetatko maatalouden vihamies vihapuheesi jooko?
Lopetatko siis.
Suomi on matkalla (sisällis)sotaan islamia ja vihervasemmistoa vastaan ja hyvä niin. Putin nauraa suomalaisille ja korjaa hedelmät. Eikö Niinistö tee mitään. Lopeta se Haukion ohjeiden kuunteleminen.
Rauhoitutaanpa taas ja jätetään se MV-lehden tavaaminen vähemmälle, jookosta.
Sitten,+kun+sinä+kasvat+isoksi+ja+opit+jotain+elämästä,huomaat+kuinka+typeriä+ajatuksia+nyt+viljelet.+
Ensinnäkin+reilut+sata+vuotta+Suomen+sisällissodan+jälkeen+osa+sen+jättämistä+arvista+on+yhä+parantumatta.+Talvisota+yhdistiSuomen+hajanaisen+kansan+yhteisen+tavoitteen+taakse,+mutta+ei+sisällissota+paranna+sinun+tai+kenenkään+muun+elämää.+
Miksi+Niinistö+ei+tee+mitään?+Presidentin+valtaoikeuksia+on+kavennettu,+joten+ei+Niinistöllä+ole+valtaa+tehdä+mitään.+Kekkonen+oli+vielä+yksinvaltias+ja+Koivisto+melkein+yksinvaltias,+mutta+sen+jälkeen+presidenteistä+on+tullut+taviksia.+Pääministeri+on+Suomen+rauhanajan+todellinen+johtaja.+
Miksi+haluat+sotaa+vihervaemmistoa+vastaan?+Eikö+vasemmistolaiset+hallitukset+ole+turvanneet+esimerkiksi+perusturvan+ja+toimeentulon+kaikille,+työläisten+oikeusturvan+ja+työttömyysetuudet?+Mitä+pahaa+on+siinä,+että+yhteiskunta+huolehtii+myös+heikoimmista?+Oletko+sijoittaja+vai+yrittäjä?+Kokoomus+puolustaa+sijoittajien+ja+yrittäjien+etuja,+Keskusta+maaseudun+etuja+ja+vihervasemmistolaiset+työläisten+ja+työttömien+etuja.+Mikä+siinä+on+väärin?
Islamisaatio+on+typerä,+lapsellinen+ja+todellisuutta+vieroksuva+netissä+leviävä+valhe,+jolla+pelotellaan+lukutaidottomia+idiootteja.+Se+on+nykypävän+Perkele,+jolla+voidaan+perustellla+mitä+vain;+jos+et+tee+näin+ja+näin,+sitten+islamistit+tulee+ja+valloittaa+Suomen.+Se+on+niin+typerä+juttu,+että+en+jaksaisi+vääntää+rautalangasta+joka+kerta,+mutta+väännetään.+
Islam,+aivan+kuten+kristinusko,+muodostuu+monista+keskenään+riitaisista+opillisista+lahkoista.+Sunnit+ja+shiiat+eivät+tule+keskenään+toimeen,+eikä+heillä+ole+mitään+keskinäistä+salaliittoa+maailman+valloittamiseksi.+He+tappavat+toisiaan+aivan+kuten+kristityt+uskonpuhdistuksen+aikaan.+Tavlliset+islaminuskoiset+eivät+eroa+tapakristityistä+juuri+mitenkään,+mutta+sitähän+sinä+et+voi+tietää,+koska+et+tunne+ainuttakaan+muslimia.+
Ilmastokatastrofi+tai+suuri+sota+Lähi-Idässä+voisi+aiheuttaa+sellaisen+pakolaistulvan,+että+Euroopan+väestöstä+15+%+olisi+islaminuskoisia+vuonna+2050.+Jos+näitä+ei+tapahdu,+islaminuskoisten+määrä+jää+alle+11+prosentiin.+Ranska+voi+-+kyllä+aivan+oikeastikin+-+islamisoitua,+mutta+sielläkin+muslimien+määrä+saavuttaa+kriittisen+50+prosentin+tason+nykymenolla+vuonna+2500.+Ihan+hirveä+hätä+ei+ole.+
Muslimiterroristit+kalpenevat+1970-1980-lukujen+eurooppalaisten+teroristien+rinnalla.+Pelkästään+IRA+tappoi+noin+500+ja+räjäytti+koko+vitun+Manchesterin+keskustan+pillun+päreiksi;+jos+s+ei+olisi+antanut+ennakkovaroitusta,+puhuttaisiin+kymmenistä+tuhansista+kuolonuhreista.+Terrorismi+ei+ole+mikään+uusi+ilmiö.
Raiskaukset+jne.+Voi+vitun+urpot!+Suomessa+suomalaistaustaiset+tekevät+keskimäärin+kolme+raiskausta+päivässä+vuoden+joka+ikinen+päivä.+Minkä+vitun+takia+te+ette+puutu+siihen.+Näin+on+ollut+pian+sata+vuotta.+Helluntalaiset,+lestadiolaiset+ja+jehovalaiset+ja+muut+kristilliset+lahkolaiset+raiskaavat+lapsia+ahkerammin+kuin+maahanmuuttajat.
Anteeksi: nolla jäi. IRA tappoi non 5000
Mitähän edellisen kirjoittanut nainen sanoo sitten, kun muslimien tekemien terrori-iskujen jälkeen alkaa tapahtua myös turhautuneiden suomalaisten tekemiä pommi-iskuja ym. Sitten nainen sanoo, että eihän tässä näin pitänyt käydä. Perumalla ISIS-sakin tulon Suomeen voidaan kaikki ehkä estää.
Johan itsekin myönnät etteivät muslimit tule keskenään toimeen. Miksi näitä sitten tänne tuodaan riitelemään ja taistelemaan?
Vastaa!!!
Puolustaatyöläisten etuja, mutta kansakunnan velaksi, Velka veli ottaissa mutta veljenpoika maksaissa. Eikö pitäisi puolustaa kansaa, eikä vain omia etuja, Vanha sanonta kuuluu, Syömäköyhää ei auta jumalakaan, Meillä on ensimmäisen kerra historian aikana syömävelkaa ja paljon.
Suojelupoliisin on varottanut Haaviston tempuista
Jännä että tekeehän suomalaisetkin -argumentti oikeuttaa rikosten tekemisen. Mikset lähetä saman tien kutsua kaikille maailman rikollisille, että tulkaa tänne, koska kyllähän suomalaisetkin. Hyvä alku tuo jesidien kansanmurhaaja joukko. Sen jälkeen voit käydä hakemassa kaikki muutkin maailman lahtarit tänne.
Kaikenlaisia pölvästejä sitä onkin.
Koita sinäkin kehittyä!
Eräs uskonto on tappanut enemmän väkeä kuin kommunismi sekä natsismi yhteensä. Krsitinusko se ei ole.
Sinä et pysty kumoamaan sitä hintaa jonka haittamaahanmuutto aiheuttaa, kun sitä ei ole pystynyt kumoamaan mikään eikä kukaan muukaan. Se hinta on kauhistuttavat kolme pilkku kaksi miljardia vuodessa. Jumala ties mikä hinta on tällä hetkellä. Tällä rahalla saisi koko hoitosektorin loistokuntoon, mutta se raha annetaan niille jotka eivät turvapaikkaa tarvitse suurimmalta osin. Sillä saisi vanhusten hoidon ja rappeutuvat tiestöt kuntoon.
Hallitus ei halua käyttää rahaa oman kansan hyväksi kun on se unelma monokulttuurista. Luit oikein, monokulttuurista jossa jokaisen täytyy ajatella samalla tavalla. Teidän unelma ei ole mitään monikulttuurisuutta jossa erilaiset ajatukset ja puheet saavat vapaasti kukkia, ei. Se ei voi olla, kun jokaisen pitää täyttää teidän vasemmistolainen sapluuna. Te itse todistatte puheeni oikeaksi teoillanne. Jokaisen on oltava kuin robotti eli täysin mitään ajattelematon olento joka tottelee pientä eliittiä. Antaisitko sinä sekä muut punaisten edustajat tälläkään hetkellä jokaisen vapaasti sanoa sanottavansa yhteiskunnassa? Aivan oikein, et. Neuvostoliitto toistaa itseään. Eräs uskonto laittaa omat mausteensa kehiin monokulttuurisuudesta, eikä sekään salli toisinajattelua. Jos ei toisenlaista puhetta ja ajatusta sallita, mikä se silloin on systeemi? Se on diktatuuri. Jos sananvapauttaa piiruakaan vähennetään, ollaan varmuudella diktatuurin tiellä. Täydellinen sananvapaus jopa pahoine puheineen, se on demokratiaa. Se on demokratian elinehto.
Tuo kannattamanne haittamaahanmuutto lisää ilmastorasitusta entisestään kun miljoonat tulee kuluttamaan länteen länsimaiseen tyyliin. Ei he muun takia tänne tule, paitsi erään uskonnon levityksen takia. Valtava ristiriita tässä teillä punaiset eikö vain.
Älä hurskastelavaisena ihmettele miksi hallitus saa niin paljon vastustusta, ja persut nousee. Teillä on lupa puolustaa omaa kansaa aivan kaikessa mitä kuvitella saattaa, tehkää myös se. Miksi ette tee? Toistan, on lupa.
Suomessa tapahtuneet pommi- ja kranaatti-iskut ovat olleet aivan kotoperäisten vaaleaihoisten kristillisen kasvatuksen saaneiden mallinkansalaisten tekemiä tähänkin asti. Terroria Turun tapauksen lisäksi olivat Kauhajoen ja Jokelan kouluampumiset, joissa myös kristillisen kasvatuksen saaneet kantikset ovat osoittaneet luovuuttaan.
Tekeekö suomalaisten tekemät terrori-iskut kaikista suomalaisista terroristeja. Entä kristittyjen tekemät murhat ja terroriteot eim. Yhdysvalloissa? Ovatko kaikki kristityt terroristeja? Jos vastaat ei, niin miksi mielestäsi kaikki muslimit ovat terroristeja. Kai sinä nyt sen verran ymmärrät, että Koraanin ja sharian lait ovat lähtöisin Vanhasta testamentista ja ovat vain hieman muuttuneet islaminuskossa.
Ääri-islamistit eivät eroa sinusta juuri mitenkään. Olet yhtä hanakk käyttämään väkivaltaa tavoitteidesi saavuttamiseksi kuin hekin. Tosin heillä on oikeasti syy vihata länsimaita. USA, Kanada ja Britannia pommittivat Irakin kivikaudelle tekaistujen massatuhoaseväitteiden innoittamana. Satoja tuhasia siviilejä kuoli. Persianlahden sota oli jossain määrin oikeutettu ja sillä oli YK:n mandaatti, mutta sen jälkeen Irakin sota perustui valheisiin ja se varmasti vituttaa irakilaisten lisäksi monia muita.
.
Ei niitä kukaan tuo. Suomi, aivan kuten useimmat sivistysvaltiot on allekirjoittanut YK:n ja Euroopan neuvoston ihmisoikeus- ja pakolaissopimukset ja noudattaa niitä tosin kuin esimerkiksi Puola, Unkari ja Viro. Edelleen turvapaikanhakijoita menee enemmän esimerkiksi Norjaan ja Sveitsiin kuin niitä tulee täne.
Valtaosa maahanmuuttajista tulee työn tai koulutuksen vuoksi. Sitä teidän kutsumaa "haittamaahanmuuttoa" on loputakin äärimmäisen vähän. Viime vuonna turvapaikanhakijoita tuli muistaakseni noin 2400. Se on pisara meressä muille paitsi xenofobisille rasisteille.
Höpsistä.+Suomen+velan+suhde+bruttokansantuotteeseen+on+noin+60+%,+kun+se+esimerkiksi+Saksassa+on+lähemmäksi+sata+ja+Yhdysvalloissa+yli+sata+%.+Silloin+kun+valtio+saa+käytännössä+lmaista+lainaa+(korkojen+puolesta),+sen+ottaminen+on+kansantaloudellisesti+jopa+järkevää+niin+kauan+kuin+velan+ja+bruttokansantuotteen+suhde+pysyy+järkevällä+tasolla.+Lvuilla+ei+ole+sinänsä+paskankaan+merkitystä.+Tosiasiassa+valtio+on+ikuinen+oikeudellinen+entiteetti,+joka+voi+aina+lyhentää+velkojaan+uudella+lainalla.+Tämä+on+muuten+monien+taloustieteilijöiden+sekä+valtiovarainministeriön+virkamiesten+näkemys.+
Oletko+sinä+sitä+mieltä,+että+ilmainen+peruskoulutus,+lähes+ilmainen+ja+helvetin+laadukas+terveydenhuolto,+asumis-+ja+työttömyystuet,+työläisiä+suojaavat+lait,+sosiaaliturva+jne.+eivät+suojele+Suomen+kansaa?+Köyhimmilläkin+suomalaisilla+on+asiat+paremmin+kuin+suurimmalla+osalla+maailman+väestöstä.+On+se+ihme,+jos+et+tajua+sntyneesi+kultalusikka+syvällä+perseessäsi.+Vähän+tulee+mielee+nuo+vähävaraisten+joululahjatoiveet+(uusi+iPhone,+Guccin+laukku,..).+Mistä+lähtien+köyhillä+on+ollut+varaa+Applen+tietokoneisiin+ja+parhaisiin+puhelimiin.+Jotenkin+teinit+pitävät+niitä+itsestäänselvänä+ja+kaikkia+sellaisia+todella+köyhinä,+joilla+ei+ole+viimeisintä+iPhonea.+Vitun+dorkat!
Tietenkään ei oikeuta. Se vain ihmetyttää, miksi MV ja muut idioottien ksenofobiset paskamediat eivät raportoi suomalaisten tekemistä raiskauksista. Miksi raiskauksista pitäisi valtamedioissa raportoida vain, jos tekijä on ulkomaalaistaustainen. Suurinta osaa raiskauksista ei raportoida julkisesti itenkään. MV ja muut muka lapsia ja naisia suojelevat mediat voisivat puuttua tähän epäkohtaan, van kun niitä ei kiinnosta raiskaukset tai väkivaltarikokset, joiden tekijä on kantasuomalainen. Ainoastaan ulkomaalaisten tekemillä rikoksilla on jotain uutisarvoa rasisteille.
Ja mikähän uskonto se mahtaa olla? Annppa kuule lähde. Eiköhän kristityt jumalauta ole tappaneet käymissään sodissa aivan ylivoimaisesti eniten populaa. Pelkästään viime vuosisadan maailansodissa kuoli yhteensä yli 60 miljoonaa. Brittiläinen imperiumi on kahden vuosisadan aikana monien laskelmien mukaan tuottanut enemmän kuolonuhreja kuin yksikään muu imperiumi.
Kyllä ihmisen täytyy olla tyhmä, jos ei tuota tiedä.
Kyllä se on juuri se kristinusko.
Kun tällainen akkalauma on päättämässä jostakin tulokset ovat yleensä karmeita.
Kuten esimerkiksi?
Esimerkkejä minäkin kaipaan.
Ja hyvinkö ovat ukot pärjänneet? Sipilän, Kataisen, Stubbin,.. hallitukset. Ahon ja Holkerin hallitukset olivat ainakin aivan paskoja. Lipposen hallitukset ovat viimeiset kohtalaiset miesten johtamat hallitukset. Kokeillan ja annetaan naisille mahollisuus näyttää ennen kuin tuomitaan.
Persuilla näyttää tuo naisviha olevan samaa tasoa islamistien kanssa.
Vielä mitä! Värisuora tamponiryhmä.
Sipilän politiikka pähkinänkuoressa.
Tulonsiirtoa kaikin mahdollisin toimin köyhiltä .eläkeläisiltä ja työttömiltä rikkaille.
Miten politiika jatkuu kun köyhillä ei enääole mitän ottaa.
Maataloustukia ja yritystukia vaan lisätty.
Millä varoin.
Leikkaamalla vain köyhiltä.
Kansalaispalkalle ei vaikka se olisi ainut todellinen ratkaisu työllisyyteen .
Työttömän olisi helppo työllistyä kun ei joutuisi pulaan työllistyessään jos työpaikka loppuukin heti
Miten tuollainen paha sitten kelpasi teille mukaan hallitukseen?
Yritystuki tulee takaisin moninkertaisena, Työttömyystuki ei tule takaisin, siksi se pitääkin suunnata työllistämiseen.
Odotin oikeasti järkevää politiikkaa uudelta hallitukselta vaikka en hallituspuolueita äänestänytkään. Epäilin kyllä alusta saakka vappusatasta ja muitakin puheita vaalitempuksi jonka moni nieli koukkuineen päivineen. Mutta että tästä tulikin tällainen hallitus sekoilu show yllätti täysin. Ministeri ero, saikku, ministeri ero, hallitus ero, paluu ministeriksi takasin, sama hallitus joka erosi palaa melkein samalla kokoonpanolla, maailman nuorin pääministeri huoh ja vasta puolivuotta vaaleista. Mitähän seuraavaksi?
Vappusatastakaan ei ole petetty eikä peruttu, ensimmäinen osa siitä alkaa vuoden alusta. Lisäksi aktiivimalli lähtee veke jne. Tietysti hallitusta härkkimällä voi yrittää parannuksien toteutumista yrittää häiritä.
Etkö nyt ymmmärrä että tuo vappusatku on pieni ongelma siihen verrattuna missä nyt mennään. Hoitajamitoituskin, minkä piti olla vain helppo allekirjoitus viime vuotisen opposition ja nyt istuvan hallituksen mukaan onkin nyt "yllättäen" niin vaikea että on siirretty seuraavan hallituksen kontolle.
Samaa mieltä.
Toivon näkeväni 200 polkupyörää ja potkukelkkoja edustajien ja ministereiden kulkupeleiksi. Ei mitään taksikyytejä, helmat heilumaan ja pyörällä duuniin, asutaan sitten vaikka Lapissa. Siten toteutuisi ilmastopuheet. Joidenkinhan on näytettävä, kuinka autottomuus niin kuin käytännössä pelaa.
Älä nyt, eihän niitä koske ilmastonmuutos kun on rahaa mitä kuluttaa.
Tämä hallitus on nukkehallitus jota sätkyttää ja käskyttää nukkemestari naruista kiskoen.
Nukkemestarina toimivat nyt nämä tervapippelit, eli vapaamuurarit, joihin presidentin vaimon sukukin kuuluu.
Hallitus ei tiedä keitä ja mistä on tulossa😂
Eiköhän tämä ala olla tässä.
👍😂😂!!!?.näin juuri!
Uuden hallituksen kokoonpano.
https://mvlehti.net/2019/12/09/paivan-kuva-saatiin-suomen-kepparihallitus/
Yhdeksänkymmentäluvun jälkeen ei ole tehty enää hyvää politiikkaa kun peräreiät supistelee pelokkaasti Brysseliin päin. Jees-miehet ja jees-naiset työntää Suomen täyteen sääntöjä ja rahat valuu rikkaille yrityksille, jotka alistaa tavallisia ihmisiä. Elämme sontakikkareiden aikaa. Suomi no tuhottu
Piruako vingut. Muuta Venäjälle, sieltähän mielipiteesikin ovat peräisin.
Montako sinä olet äänestysikäisenä nähnyt?
Suomessa kaikki sekopäät palkitaan ja päätä silitetään.