80 v sitten Laatokan pohjoispuolella puolustautuneet suomalaiset olivat saaneet täydennysjoukkoja. Mutta niitä ei ollut riittävästi, jotta olisi voitu muodostaa pitävä puolustuslinja. Siispä Talvela päättikin tehdä jotain ihan muuta kuin viivyttää, eli hyökätä alivoimaisilla joukoilla. Reserviläisjoukot eivät tehneet pelkästään hyökkäystä . He tekivät historiaa. Talvelan joukot etenivät puna-armeijan rykmentin esikunnan yli, katkaisten viesti- ja huoltoyhteydet. Alueella NL:n toiminta oli lamautettu koko sodan ajaksi.
Tolvajärven taistelu
Anonyymi
11124
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Aiheesta on muutama kirja: Tässä Kukkosen kirjassa on kohtuulliset karttaliitteet.
Kukkonen E.W. Tolvajärven ja Ilomantsin taistelut 1939-40
Kustantaja: otava, painovuosi:1955, 213 sivua, painos: p 1
Tässä on aika perusteellinen kuvaus taistelusta:
Kuosa, Tauno: A O Pajari : viiden sodan soturi
Kustantaja: WSOY, painovuosi:1981, 347 sivua, p 1
Tästä en tiedä:
Ruusukallio Pekka (toim.): Hämäläisten kenraali A. O. Pajari
Kustantaja: Pirkanmaan Sotilaspiirien Perinneyhdistys, painovuosi:2002, 271 sivua, p 1
Tyrkkö Jukka: Pajari, rintamakenraali - Aaro Olavi Pajari [1897-1949] sotilaana, esimiehenä ja ihmisenä
Kustantaja: Otava, painovuosi:1974, 219 sivua, p 1
Talvela, Paavo: Muistelmat 1-2 : Sotilaan elämä
Kustantaja: Kirjayhtymä, painovuosi:1976,1977, sivua, p 1-2
Tässä ei kerrota sotahistoriaa paljoakaan, koska tekijä sanoo sotajuttujen jo löytyvän aiemmista Talvelasta kertovista kirjoista, eikä halua niitä toistaa.
Vahe Juha: Kenraali Paavo Talvela - Sodan ja rauhan tehtävissä
Kustantaja: WSOY, painovuosi:1994, 331 sivua, p 1
Vuorenmaa Anssi : Kansakunnan kahdestoista hetki - Tolvajärvi 12.12.1939 - menestyksen alku
Kustantaja: Tammi, painovuosi:1994, 126 kuvasivuja 24 sivua, painos: 2.p
Kettusen sukuseuran sivuilla on juttua Taivallammen taisteluista yms. Tolvajärveen liittyviä sotajuttuja.
Talvisodan syttymisestä on kulunut 75 -vuotta (nyt siis 80v)
https://www.kuolismaankettuset.fi/tiedostot/uusi_Kettusviesti_4.pdf
Talvisodan taistelut Oinasvaarassa
https://www.kuolismaankettuset.fi/tiedostot/uusi_Kettusviesti_1._2015.pdf
Taivallammen taistelu yms.
Kuolismaan Kettuset –sukuseuran tiedotuslehti 4/ 2015Toimittanut Ensio Kettunen
Nostomiehenä Talvisodassa
https://www.kuolismaankettuset.fi/tiedostot/uusi_Kettusviesti_4._2015.pdf
Mitä sitten,sodan lopputulokseen se ryntäys ei vaikuttanut sitä ei tätä. Talvela oli tun-
nettu itsekorostuksestaan aina kukkoiluun asti välittämättä mieshukasta taisteluissa.
Sodan jälkeen oli hiljaista poikaa hän.
Sitä sitten, että Tolvajärven taistelu oli alku Talvisodan hengen synnylle ja se vaikutti sodan lopputulokseen.
tolvajärvi talvisota, ja sama suunta ilomantsi -44..... pysäytti nl suuret suunnitelmat sillä suunnalla.
kiitos näille nl pysäyttäjille.
En tiedä noudattivatko Lappalaisten vanhoja perinteitä.
Ei pitäis lähteä naapurimaita valloittelemaan, toisten kotipihoja miehittämään, siinä voi munat jäätyä.
https://rarehistoricalphotos.com/two-soviet-infantrymen-frozen-death-foxhole-finland-1940/
Stalin lupasi Suomi-neidon lämpimän sylin mutta näillä poika-raukoilla taisi erektio jäädä puolitiehen.
Tolvajärven hotellista löydetyt koko venäläistä divisioonaa koskevat hyökkäyssuunnitelmat ilmeisesti auttoivat 139. ja 75. d:n tuhoamisessa, Suojärvi jäi kuitenkin valtaamatta. Puna-armeijan panssarivaunukuskit eivät olleet sotilaita, vaan tehdastyöläisiä, jotka pelkäsivät taistelussa, jalkaväki taas oli talonpoikia, jotka eivät ymmärtäneet suojata panssareita.
Joivatko kustaan Raatteella pysyäkseen hengissä.
Olisihan se ollut, jos Suomi olisi saanut uuden sukupolven tankkeja, klimejä vaikka 50 kpl sotasaaliiksi Raatteesta ja Tolvajärveltä.