Onko tämä huijausviesti

Sähköpostiin tullut tälläinen.Onko muille tullut?
Nouda 500€ lahjakortti Prismaan
4 valittu saajaksi.
Pyydetään antamaan lukukuittaus. En antanut.
17358
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Miksi joku lähettäisi lahjakortteja tuntemattomille sähköpostissa?

Äänestä
  • toivoo pääsevänsä hakkeroimaan sen konetta

    Äänestä

  • Viesti on aloittajan itsensä kirjoittama. Tai sitten sen on lähettänyt aikuisenakin muovitissin imeskelijä Roopertti Salhmain Rustaaja yhdessä itsensänäyttelijän Tsussi Vuittoinin kanssa.

    Viestin sisältö on täyttä paskaa, kuten kaikki seiskan toimittajien haamu- ja muuten kirjoittamat jutut aina ovat. Niiden lukeminen on vielä suurempaa ajantuhlausta kuin kirjoittaminen on ollut, ja suotavaa kuitenkin olisi, että vain seiskan toimittajat tuhlaisivat elämänsä.

    Lupaan liittyä journalistiliittoon, jos se menee lakkoon seiskan toimittajien palkkojen alentamiseksi.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    toivoo pääsevänsä hakkeroimaan sen konetta

    Osuit just asian ytimeen hyvä !

    Äänestä

Mitään Prisman lahjakorttia ei ole edes olemassa se Prismaan käyvä lahjakortti on s-lahjakortti.

1Äänestä

Roskapostia, saastuttaa laitteen jos vastaat siihen tai klikkailet mitään sen linkkejä.

Äänestä

n'gizema.hubba-bubba.biz lähettäjänä niin ei takuulla ole Prismalta posti

Äänestä

Poista heti. Huijausta on.

Äänestä

Onko prisma tietoinen asiasta? Että prisman nimissä lähetellään tälläisiä viestejä.

Äänestä
  • Ja mitä Prisma voi asialle vaikka tietäisikin,ei mitään!

    1Äänestä

  • On ne tietoisia, kun ensimmäiset Prisman ja S-marketin nimissä tulleet huijausviestit ovat pyörineet netissä kohta vuoden. Niistä on ollut joku varoituskin, mutta minkä ne niille voi.
    Myös City- ja K-marketin nimissä liikkuu aivan vastaavia huijausviestejä, mutta lähetysosoitteestahan nuo huijausviestit parhaiten tunnistaa ja suoraan vaan avaamattomina roskiin.

    Äänestä

On se erikoista, ettei näitä huijausviestiestien lähettäjäpaskiaisia saada kiinni. Onko kukaan edes yrittänyt? Eikö olisi helppoa vain seurata rahavirtoja, mihin huijattujen rahoja menee? Johonkinhan ne nenee ja joku niitä käyttää. Kyllä tälläiselle loppu pitäisi tulla. Olen täysin kyllästynyt, kun näitä tulee jatkuvasti tyrkylle, netissä ja puhelimeen.

Äänestä
  • Ei ole tullut yhtäkään vuosiin mutta en jakele numeroani enkä sähköpostiosoitettani jokaiseen sivustoon jossa lukee että "voit voittaa".

    Äänestä

kannattaa olla valppaana kuitin sekä hyllyhintojen kanssa.. en ois uskonu prismasta. Eli huijauksia huijauksien perään.

Äänestä

No tulee noita Postin nimissäkin lähetyksesi postimaksu on ollut liian pieni maksa
4,95 € niin saat lähetyksesi lunastettua postista.

Äänestä

Ei kannata avata kaikkea sähköpostii tai laitteen turvallisuus vaarantuu

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Sähköpostiin tullut tälläinen.Onko muille tullut?
Nouda 500€ lahjakortti Prismaan
4 valittu saajaksi.
Pyydetään antamaan lukukuittaus. En antanut.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu