Hieno juttu Ylellä uskonnottomuudesta. Suomessa tosiaan vasta harjoitellaan uskonnottomien huomioimista mutta onneksi kovaa vauhtia mennään parempaan suuntaan.
Uskonnot perinteisesti hyökkäävät yhdessä hanakasti uskonnottomien kimppuun. Kokevat heidät uhaksi omalle vakaumukselleen. Se on jännä, mun vakaumusta uskovainen ei mitenkään uhkaa. Miksi uskovaiset ovat niin epävarmoja uskossaan?
https://yle.fi/uutiset/3-11114523
Juttu on istuu sanoittaman monta asiaa mitkä koen samoin. Otsikko ehkä poikkeus kohdallani, joka vahvistaa jutun erinomaisuuden.
Uskonnottoman kohtelu
6
106
Vastaukset
- Anonyymi
> Uskonnot perinteisesti hyökkäävät yhdessä hanakasti uskonnottomien kimppuun.
Millä tavalla sinun kimppuun on hyökätty?
Uskovien kimppuun hyökätään mm. syyttämällä heitä murhista, joita he eivät ole tehneet.- Anonyymi
Uskonnottomuutta ei kannata sanoa uskovienaeurassa. Tulee leimatuksi tosi nopeasti.
Luitko jutun? Siinä niitä esimerkkejä tilanteista joissa uskomaton ei tunne oloaan hyväksytyksi eikä tasapuolisesti kohdelluksi. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Uskonnottomuutta ei kannata sanoa uskovienaeurassa. Tulee leimatuksi tosi nopeasti.
Luitko jutun? Siinä niitä esimerkkejä tilanteista joissa uskomaton ei tunne oloaan hyväksytyksi eikä tasapuolisesti kohdelluksi.> Uskonnottomuutta ei kannata sanoa uskovienaeurassa. Tulee leimatuksi tosi nopeasti.
Mielenkiintoista kyllä, minä koen taas niin, ettei nykyään voi sanoa olevansa Jeesuksen opetuslapsi (="kristitty"). Mutta, ei minua haittaa, kun ateistit eivät hyväksy minua tai halua olla minun kanssa tekemisissä samalla tavalla kuin ateistien kanssa. Minun mielestäni jokaisen pitää olle vapaa valitsemaan oma seura. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
> Uskonnottomuutta ei kannata sanoa uskovienaeurassa. Tulee leimatuksi tosi nopeasti.
Mielenkiintoista kyllä, minä koen taas niin, ettei nykyään voi sanoa olevansa Jeesuksen opetuslapsi (="kristitty"). Mutta, ei minua haittaa, kun ateistit eivät hyväksy minua tai halua olla minun kanssa tekemisissä samalla tavalla kuin ateistien kanssa. Minun mielestäni jokaisen pitää olle vapaa valitsemaan oma seura.Ateistit kokemukseni mukaan hyväksyvät sinut paljon helpommin kuin uskovat minut. Ei sinussa ole mitään vikaa ateistin mielestä. Ainoastaan vakaumukseni on harhainen ja perustuu taruihin.
Uskon mielestä minä taas olen vaarallinen ja saastainen. Joudun helvettiin jne. En pääse taivaaseen.
Huomaatko eron? Ehkä uskovan on tuota vaikea huomata kun he ovat niin kovia tuomitsemaan niin olettavat varmaan muidenkin tekevän niin. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ateistit kokemukseni mukaan hyväksyvät sinut paljon helpommin kuin uskovat minut. Ei sinussa ole mitään vikaa ateistin mielestä. Ainoastaan vakaumukseni on harhainen ja perustuu taruihin.
Uskon mielestä minä taas olen vaarallinen ja saastainen. Joudun helvettiin jne. En pääse taivaaseen.
Huomaatko eron? Ehkä uskovan on tuota vaikea huomata kun he ovat niin kovia tuomitsemaan niin olettavat varmaan muidenkin tekevän niin.Mitä tarkoittaa että uskon mielestä sinä olet vaarallinen ja saastainen? Onko USKO jotain mieltä?
Jos tarkoitat uskovia, esität rajun syytteen. Tyypillistä ateistille ja uskonnottomalle? Mihin sinä tällaisella syytteellä pyrit?
- Anonyymi
Miten uskonnot ovat yhdessä hyökänneet kimppuusi, kuten väität?
Minä en ole uskovainen, mutta omassa havaintopiirissäni olen silti nähnyt paljon uskovaisten ahdistelua ateistien taholta sekä kasvotusten sanottuna että mediassa.
Miten uskonnottamat mielestäsi pitäisi huomioda paremmin? Toiset nimittäin kuitenkin ovat erittäin herkkiä siitä, että uskonnottomuus ei saisi tulla esiin missään tilanteessa.
Sinä katsot uskonnottomana olevasi muita parempi tai ainakin uskovaisia parempi. Minusta molemmissa ryhmissä on sekä ikäviä että ihania ihmisiä. Sinä kuulut niihin ikäviin, joilla on vielä paljon oppimista elämästä, ihmisistä ja yhteiskunnasta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial341952Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1651890Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva3801782Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2161248- 921113
Kiantama kartelli
Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip34970- 95765
Kiantama oy
Tämän päivän uutiset.....https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000012036470.html.15698Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise47665- 32664