Kotimaan lasten asioihin ei ole varaa, mutta ympäri maailmaa vierastaistelijoiden perheiden rahtaamiseen on. Kertoo paljon päättäjien arvoista.
Meikäläisten lapset jäävät paitsi:
Helsinki ei pysty huolehtimaan koululaisten terveydestä: lähes 60 prosentille kahdeksasluokkalaisista ei järjesty lääkäriaikaa
Lasten ja nuorten kanssa on niin paljon pakollista tehtävää, että ennaltaehkäisylle ei jää aikaa, kertovat kokeneet terveydenhoitajat.
https://www.hs.fi/kaupunki/art-2000006340417.html
Politiikkojen arvovallinnat
10
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Tällaisia nämä latvalahot poliitikkomme ovat : Ulkomaailman matuja kumarretaan, kestitään verovaroillamme ja pidetään kaikkein arvokkaimpina vaikka he olisivat mitä karmeimpia rikollisia. " Tämä ajaa kaiken muun ohi ", kuten eräs poliitikkomme hiljan lausui.
Kotimaan kansalaisille, veronmaksajille eli kaiken tämän irvokkuuden kustantajille poliiitikot kääntävät selkänsaä ja pyllistävät.
Jos voisin hallita salamoita , tiedän minne iskisin. - Anonyymi
Kantaväestön hampaat jäävät myös hoitamatta, koska matujen hammaskaluston suurremontit ovat etusijalla ja vievät kaiken ajan.
- Anonyymi
Ei kait meillä vaan ole kaikkien aikojen huonoin hallitus? Vaikka on kuinka nuorta naista ja edustavaa ulkonäköä NIIN taitaa ruveta pukkaamaan "missi efektiä"!
- Anonyymi
Vähän ovat väsähtäneen näköisiä pissaliisoja . Taitaa jo rikollismatujen vuosikausien puolustaminen ottaa koville.
Ja kukkona tunkiolla häärii Homo -Haavisto valehtelemassa. - Anonyymi
Sitä jaellaan ideologian mukaan, keillä on oikeus elää ja oikus saada riittävät palvelut.
- Anonyymi
suomessa n 200 000 lasta elää köyhissä perheissä
ei varaa kunnon ruokaan, vaatteisiin , harrastuksiin. lomiinSitten olet varmaan nykyhallituksen kannalla, kun on tullut niitä konkreettisia toimia köyhimpien hyväksi?
- Anonyymi
Tältä hallitukselta on turha odottaa mitään. Nyt nähtyjen näyttöjen perusteella voi vain toivoa pikaista loppua ja uudet vaalit.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse754537Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1053769Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1423473Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.371970Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575691921Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891229- 1181035
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.129950- 55925
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25837