Silta ratikalle paras vaihtoehto

Anonyymi

8

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Helsinki aikoo tehdä erityispitkän siltayhteyden Laajasalon ja Korkeasaaren raitiotietä varten: Kruunusillat. Tästä on joskus vielä tarkoitus tulla nk Saaristoratikka, joka jatkuu saaria pitkin Vuosaareen asti.

    • Anonyymi

      Siltaa pitkin sitten vaan ratikka kulkeen.

      • Anonyymi

        Ei tarvita pysäkkejäkään, on nopea ja esteetön 😊


    • Anonyymi

      Sillan voi tehdä.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Junaradan vierusta on varattu junille. Tampereen seutu kasvaa ja nytkun joukkoliikenneliput käy kokeiluluontoisesti juniinkin, niin kyllä VR haluaa saada potin kakusta, ja rakentaa lisää raiteita ja pysäkkejä.
      Sen takia Tampereen ympäristökunnat eivät ole kasvaneetkan samaa vauhtia kuten pääkaupunkiseutu, jossa on toimiva lähijunaverkosto.

      • Anonyymi

        On valtakunnan etu, että Mansesterin seutu vihdoin kehittyy järkevästi. Nykyaikaisessa kaupungissa on Ratikkaratoja (Straßenbahn) ja kaupunkiratoja (Stadtbahn). Tosin toivottavasti vältymme syvätunneliradoilta, koska niitä ei ole kiva käyttää.

        Nähtäväksi jää, miten lähivuosikymmeninä käy esimerkiksi yksityisautoilun ja paljonko Suomenlahden nouseva merivesi valtaa Helsingin katuja..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      22
      2038
    2. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      85
      1880
    3. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      71
      1815
    4. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      13
      1573
    5. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      485
      1429
    6. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      1
      1424
    7. Mikä ihme teitä lieksalaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa?
      Lieksa
      48
      1217
    8. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      22
      1099
    9. Kemet lomautukset

      Onkohan tuo oikein lain mukaista toimintaa jatkaa jo lomautettuina olevien uudelleen lomautusta yhdenvertaisuuden ja tas
      Suomussalmi
      35
      1089
    10. Mistä juttelit viimeisen kerran

      Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.
      Ikävä
      72
      1068
    Aihe