eikä niitä kiinnosta vastustaa palkanalennuksia ja köyhyyden lisääntyminen ja eriarvoistuminen. Mitä punikit on? Oikeasti? Myyriä? Anarkisteja huvikseen?
Palkkoja leikataan, elämisen kulut nousee, työttömyys lisääntyy ja kroonistuu, terveyspalveluita ei enää ole, lääkärit valehtelee ja pakenee jo pelosta, kela antaa paikallisille kielteisiä päätöksiä, tavan elämästä on tehty mahdotonta, joka päiväistä taistelua. Jos ihmisellä on jo täys työ hankkia ruoka pöytää ja rahaa laskuihin, joka ämyristä tulee VIELÄ syyllistämistä - miten täällä menee LIIAN -hyvin....vielä on vara antaa ja ottaa.
Maahan on pesiytynyt uus- punaisia, kovan luokan kommunisteja joiden toiminnan kohde on lisätä riitaa ja lisätä maahanmuuttoa...IHAN KAIKIN VOIMIN. älä pillastu vielä....
Jos joku yrittää puolustaa MITÄÄN paikallista, komukka rientää paikalle syyllistämään. MISTÄ? Mikä tää syyllistävä porukka on?
Punainen OLI ennen itsenäisessä Suomessa lähinnä paikallisen duunarin asialla. EI ole enää. Punikki on NYT lähinnä ihmissalakujettaja, globalisti, fasisti ja riidan kylväjä. MITÄ PINNAN ALLA TAPAHTUI?
Eikö uus-komukkaa luulis kiinnostavan alusta - jolla eletään. Ne työpaikat, siitä maksettava palkka - järjestelmä on luotu siihen. Onko uus- komukka enää vain heinäsirkka?
Jos uus-komukka on nyt pelkkä virus ja riidan tekijä - olisko aika kaataa se punainen muuri? Exit ohjelmaa punikin raivolle.
uus- Punikin kateus: ottaa toiselta pois, ei rakenna itse mitään eikä varsinkaan kaikkia hyödyttävää yhteistä. Ei osallistu hyvällä. Asettuu toisen luoman systeemin kylkeen valittajaksi.
Suomen vauraus ja hyvinvointi rakennettiin yhteistyöllä. Se hajosi sisäisiin kuppikuntiin ja sisäisiin hajottaviin voimiin. Uunionistien ilmeinen tavoite. Valitettavasti kokkareet toi sen sisälle. Miksi? Onko unionisti kaaoksessa kuin kotonaan?
Otetaanko vielä lause muuttuneeseen mediakenttään ja toimittajien asenteellisuuteen. Täysin journalistisen hyvän tavan vastaista. YLE...voi hyvää päivää...kun kuuntelen YLEn toimittajien puhetta, en enää tunnista tätä edes samaksi planeetaksi. Olisko sisäisen tutkinnan paikka?
Punikit keskittyy ihmissalakujetuksen edistämiseen
3
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Lisäys: uus - komukan piirre: hakee aina paikalle jonkun täysin ulkopuolisen perustelemaan ja lyömään JOLLA se perustelee sen, miksi pakallisen Leenun ja Liinun suusta saa ottaa leivän ja kasvatuksesta vaikka päivähoidon ja koulun.
uus- komukka huutelee kuin kakara, hakee sitten ISON unioin tai jonkun organisaation LYÖMÄASEEKSI.
uus- komukka on käytökseltään fasisti.
Paikalliset voimat on edelleen se normaali, jolla on oikeus olla paikallinen.
Paikalliset loi tämän jossa eletään.
Haetaan nyt vielä mittasuhteita uus- komukan vaatimuksille.
Suomessa on noin 4 miljoonaa tulonsaajaa.
Paikallisilla on OIKEUS NIIN HALUTETSSAAN PITÄÄ TÄMÄ MAA PIENENÄ.
KYLLÄ ON.
KOMUKKA VOI OTTAA MALLIA JA MENNÄ TEKEMÄÄN JONNEKIN MUUALLE
SAMANTYYLISEN MAAN.
JONKUN ISOMMAN - hyvinvointivaltion.
Pakolaisten lähtömaat on aika jälleenrakennusvaiheessa. OLISKO uus- komukan suunnattava katseensa sinne.
Joo- suomalaisuuteen kuuluu rakentaminen - uus - komukka pääsee rakentamaan.
Minne? Syyriaan, somaliaan, entisiin sodan runtelemiin maihin. Valitse...mene.
uus- komukka on globalisti, kosmopoliitti, tottunut haasteisiin ja vaatimaan.
Hyvin se menee.
Pakkaa, nouse ja käy. - Anonyymi
Maahanmuutto on saatava ehdolliseksi ja määräaikaiseksi.
NYT JÄRKEÄ TÄHÄN TOUHUUN
Suomella ON oikeus pitää maansa pienenä jos tahtoo.
Miksi sale on rakentamassa tästä jotain muuta? - Anonyymi
mites itiksen porukka, napsahtiko aktiivimalli niiden kukkarolle?
Onko ne edes kortistossa?
vai kaikki eläkkeellä?
Voisivat osallistua johonkin, ettei vaan opi valittamaan.
Eihän sukupuoli, eli rouva ole mikään työkyvyttömyyden tai - haluttomuuden peruste.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse964754Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1133912Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2073800Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1012205Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575771964Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.801336- 1321248
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1621226- 531095
En ymmärrä ateisteja!
Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???4771022