Hetkeen ei tällä palstalla ole ollut kunnon keskusteluaiheita näin kaamosaikana. Uskovat vain kinastelevat keskenään. Yleisesti puhutaan , että ylösnousemuksia on kaksi. Luterilaisessa kirkossa ruumiinsiunauksessa kaikki siunataan paratiisiin. Jumala sitten kelpuuttaa toiset taivaaseen toiset kadotukseen. Heillä on siis yksi ylösnousemus. Löydän vielä kolmannenkin ylösnousemuksen ennen milleniumin alkua, Ilm. 20:4. Suomessa ei ole ollut kristittyjen vainoja. Ehkä siksi tästä ei ole puhuttu. Åsikter, opinions, ansichts.
Ylösnousemukset
6
181
Vastaukset
- Anonyymi
Joh.11:25 Biblia (1776) Sanoi Jesus hänelle: minä olen ylösnousemus ja elämä: joka uskoo minun päälleni, hän elää, ehkä hän olis kuollut.
- Anonyymi
Kinasteluja tulee aina olemaan, siihen on vain totuttava.
Kaikkia ihmisiä kohtaa
- ruumiillinen kuolema
- ruumiillinen ylösnousemus.
Ylösnousemuksia on kaksi:
1.
Ensimmäinen eli elämän ylösnousemus
tuo vanhurskaat ikuiseen elämään.
2.
Toinen eli tuomion ylösnousemus,
vie väärät ikuiseen kauhistukseen.
Ensinmainittu jakaantuu ylösnousemusvuoroihin.
Jeesus on jo noussut ensimmäisenä kuolleista.
Mainitsemasi ylösnousemus
on viimeinen ylösnousemusvuoro ennen millenniumia.
https://kalamos.foorumi.eu/viewforum.php?f=362Ilm.20:5. mukaan on vääräin ylösnousemus milleniumun jälkeen. Jeesuksen tullessa hakemaan srkn pyhäin haudat avautuvat. Ilm. 20:4 mukaan on esim uskonsa vuoksi teloitettujen ylösnousemus ennen milleniumia. Näin ymmärrän. Näin tarkasti tärkeästä asiasta ei ole ollut tarvetta puhua Skandinaviassa, koska täällä ei onneksemme teloiteta uskovia. Mutta tutkin Herran Sanaa näin kaamosaikana.
- Anonyymi
Ilm.20:5 Biblia (1776) Mutta ne muut ei kuolleista vironneet siihenasti kuin tuhannen ajastaikaa kului. Tämä on ensimäinen ylösnousemus. Kirjoitetaan: ensimmäinen.
- Anonyymi
Matt.24:31 Ja hän lähettää enkelinsä suuren pasuunan pauhatessa, ja he kokoavat hänen valittunsa neljältä ilmalta, taivasten ääristä hamaan toisiin ääriin. 1Tess.4:16 Sillä itse Herra on tuleva alas taivaasta käskyhuudon, ylienkelin äänen ja Jumalan pasuunan kuuluessa, ja Kristuksessa kuolleet nousevat ylös ensin;
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mieleni harhailee sinussa
Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei215724- 601867
- 251339
Joko Martinalla uusi aviomies hakusessa
Onko jo Raya sovellukseen laitettu uusi vetoomus vetämään... ja mistähän maasta mahtaa olla seuraava sulhasehdokas. Suom2101129- 741095
Mitä teet nainen
Jos saat tietää että mies on elänyt yksinäistä ja rauhallista elämää sinua kaivaten, ei ole ollut muiden naisten kanssa,531037Missä olitte kun oli teidän tähän saakka kaunein yhteinen hetki?
Me olimme rannalla erään kiven päällä❤️661009Pitkäaikaistyöttömyys Suomessa harvinaisen paha
Karut työttömyysluvut, korkein luku yli neljännesvuosisataan.142993- 48958
Mitä vastaisit
Jos kysyisin, että lähdettäisiinkö lenkille yhdessä? Vain sinä ja minä, kaksin? Miehelle58955