Ylösnousemukset

Hetkeen ei tällä palstalla ole ollut kunnon keskusteluaiheita näin kaamosaikana. Uskovat vain kinastelevat keskenään. Yleisesti puhutaan , että ylösnousemuksia on kaksi. Luterilaisessa kirkossa ruumiinsiunauksessa kaikki siunataan paratiisiin. Jumala sitten kelpuuttaa toiset taivaaseen toiset kadotukseen. Heillä on siis yksi ylösnousemus. Löydän vielä kolmannenkin ylösnousemuksen ennen milleniumin alkua, Ilm. 20:4. Suomessa ei ole ollut kristittyjen vainoja. Ehkä siksi tästä ei ole puhuttu. Åsikter, opinions, ansichts.

6

263

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Joh.11:25 Biblia (1776) Sanoi Jesus hänelle: minä olen ylösnousemus ja elämä: joka uskoo minun päälleni, hän elää, ehkä hän olis kuollut.

    • Anonyymi

      Kinasteluja tulee aina olemaan, siihen on vain totuttava.

    • Kaikkia ihmisiä kohtaa
      - ruumiillinen kuolema
      - ruumiillinen ylösnousemus.

      Ylösnousemuksia on kaksi:

      1.
      Ensimmäinen eli elämän ylösnousemus
      tuo vanhurskaat ikuiseen elämään.

      2.
      Toinen eli tuomion ylösnousemus,
      vie väärät ikuiseen kauhistukseen.

      Ensinmainittu jakaantuu ylösnousemusvuoroihin.
      Jeesus on jo noussut ensimmäisenä kuolleista.
      Mainitsemasi ylösnousemus
      on viimeinen ylösnousemusvuoro ennen millenniumia.

      https://kalamos.foorumi.eu/viewforum.php?f=362

      • Ilm.20:5. mukaan on vääräin ylösnousemus milleniumun jälkeen. Jeesuksen tullessa hakemaan srkn pyhäin haudat avautuvat. Ilm. 20:4 mukaan on esim uskonsa vuoksi teloitettujen ylösnousemus ennen milleniumia. Näin ymmärrän. Näin tarkasti tärkeästä asiasta ei ole ollut tarvetta puhua Skandinaviassa, koska täällä ei onneksemme teloiteta uskovia. Mutta tutkin Herran Sanaa näin kaamosaikana.


    • Anonyymi

      Ilm.20:5 Biblia (1776) Mutta ne muut ei kuolleista vironneet siihenasti kuin tuhannen ajastaikaa kului. Tämä on ensimäinen ylösnousemus. Kirjoitetaan: ensimmäinen.

    • Anonyymi

      Matt.24:31 Ja hän lähettää enkelinsä suuren pasuunan pauhatessa, ja he kokoavat hänen valittunsa neljältä ilmalta, taivasten ääristä hamaan toisiin ääriin. 1Tess.4:16 Sillä itse Herra on tuleva alas taivaasta käskyhuudon, ylienkelin äänen ja Jumalan pasuunan kuuluessa, ja Kristuksessa kuolleet nousevat ylös ensin;

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      157
      1460
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      129
      1170
    3. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      216
      869
    4. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      64
      782
    5. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      60
      685
    6. Mikä sua mies vaivaa?

      Siis oikeasti.
      Ikävä
      46
      665
    7. 51
      652
    8. Annan aikaa jos sitä vielä tarvit

      mutta loputonta odottamista en kestä. Naiselle
      Ikävä
      52
      572
    9. 74
      566
    10. Martina avaa suhdettaan

      IL 22.7: Martina avaa suhdettaan nuoreen Muhikseen. Nyt on jo vakavaa, on käyty syömässä Itä-Helsingissä. Onkohan muutt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      187
      558
    Aihe