Ylösnousemukset

Hetkeen ei tällä palstalla ole ollut kunnon keskusteluaiheita näin kaamosaikana. Uskovat vain kinastelevat keskenään. Yleisesti puhutaan , että ylösnousemuksia on kaksi. Luterilaisessa kirkossa ruumiinsiunauksessa kaikki siunataan paratiisiin. Jumala sitten kelpuuttaa toiset taivaaseen toiset kadotukseen. Heillä on siis yksi ylösnousemus. Löydän vielä kolmannenkin ylösnousemuksen ennen milleniumin alkua, Ilm. 20:4. Suomessa ei ole ollut kristittyjen vainoja. Ehkä siksi tästä ei ole puhuttu. Åsikter, opinions, ansichts.

6

200

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Joh.11:25 Biblia (1776) Sanoi Jesus hänelle: minä olen ylösnousemus ja elämä: joka uskoo minun päälleni, hän elää, ehkä hän olis kuollut.

    • Anonyymi

      Kinasteluja tulee aina olemaan, siihen on vain totuttava.

    • Kaikkia ihmisiä kohtaa
      - ruumiillinen kuolema
      - ruumiillinen ylösnousemus.

      Ylösnousemuksia on kaksi:

      1.
      Ensimmäinen eli elämän ylösnousemus
      tuo vanhurskaat ikuiseen elämään.

      2.
      Toinen eli tuomion ylösnousemus,
      vie väärät ikuiseen kauhistukseen.

      Ensinmainittu jakaantuu ylösnousemusvuoroihin.
      Jeesus on jo noussut ensimmäisenä kuolleista.
      Mainitsemasi ylösnousemus
      on viimeinen ylösnousemusvuoro ennen millenniumia.

      https://kalamos.foorumi.eu/viewforum.php?f=362

      • Ilm.20:5. mukaan on vääräin ylösnousemus milleniumun jälkeen. Jeesuksen tullessa hakemaan srkn pyhäin haudat avautuvat. Ilm. 20:4 mukaan on esim uskonsa vuoksi teloitettujen ylösnousemus ennen milleniumia. Näin ymmärrän. Näin tarkasti tärkeästä asiasta ei ole ollut tarvetta puhua Skandinaviassa, koska täällä ei onneksemme teloiteta uskovia. Mutta tutkin Herran Sanaa näin kaamosaikana.


    • Anonyymi

      Ilm.20:5 Biblia (1776) Mutta ne muut ei kuolleista vironneet siihenasti kuin tuhannen ajastaikaa kului. Tämä on ensimäinen ylösnousemus. Kirjoitetaan: ensimmäinen.

    • Anonyymi

      Matt.24:31 Ja hän lähettää enkelinsä suuren pasuunan pauhatessa, ja he kokoavat hänen valittunsa neljältä ilmalta, taivasten ääristä hamaan toisiin ääriin. 1Tess.4:16 Sillä itse Herra on tuleva alas taivaasta käskyhuudon, ylienkelin äänen ja Jumalan pasuunan kuuluessa, ja Kristuksessa kuolleet nousevat ylös ensin;

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      84
      10241
    2. Pikkupersu osoitti olevansa hieman yksinkertainen

      "Heikosti älykkyystesteissä pärjänneistä lapsista tulee muita todennäköisemmin ennakkoluuloisia ja konservatiivisia", uu
      Maailman menoa
      132
      8287
    3. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      90
      6037
    4. Jos on heikkolahjainen ja laiska koulupudokas, niin silloin äänestää vasemmistopuolueita

      näin tämä on käytännössä aina mennyt. Jos ei älyä ole paljon suotu, niin ei silloin inssiksi opiskella, vaan päädytään
      Maailman menoa
      60
      4188
    5. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      48
      4075
    6. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      80
      4040
    7. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      50
      3699
    8. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      65
      3123
    9. Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"

      Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L
      Maailman menoa
      113
      3090
    10. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      7
      3087
    Aihe