Helmien ikä todistaa YEC:iä vastaan

Vanhin helmi on 7600 vuotta vanha ja löydetty Arabiemiraattien edustalta Persianlahdelta. Tämäkin todistaa Raamatun ikämäärityksen (Nuoren maan kreationismi) virheelliseksi).

Kaikki tieteelliset iänmääritykset ovat nuoren maan kreationismia vastaan. Luja on usko, kun pitää kaikki tieteelliset perustelut ja todisteet hylätä oman uskon säilyttämiseksi. Puolimatka ei sellaiseen lankea... ;)
5<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

7600 vuotta vanha helmi on niin lähellä 6000 vuotta, että ainoaksi loogiseksi vaihtoehdoksi jää luominen, koska sitä vanhempia helmiä ei ole.

Äänestä

> Vanhin helmi on 7600 vuotta vanha ja löydetty Arabiemiraattien edustalta Persianlahdelta. Tämäkin todistaa Raamatun ikämäärityksen (Nuoren maan kreationismi) virheelliseksi).

Ongelma on vaan, mikään ei todista, että tuo ikä on oikein määritelty.

Äänestä

"Vanhin helmi on 7600 vuotta vanha ja löydetty Arabiemiraattien edustalta Persianlahdelta. Tämäkin todistaa Raamatun ikämäärityksen (Nuoren maan kreationismi) virheelliseksi)."

Kukaan ei ollut 7600 vuotta sitten todistamassa kyseisen helmen syntyä, joten helmen ikä on tutkijoiden omassa päässä keksitty.

"Kaikki tieteelliset iänmääritykset ovat nuoren maan kreationismia vastaan. Luja on usko, kun pitää kaikki tieteelliset perustelut ja todisteet hylätä oman uskon säilyttämiseksi. Puolimatka ei sellaiseen lankea... ;)"

Mitään luotettavaa tieteellistä iänmääritysmenetelmää ajalle ennen ihmistä eli yli noin 6.000 vuotta vanhoille kohteille, ei ole olemassa, koska sellaisia kohteita tiettävästi ole olemassa universumissa.

Äänestä
  • Vuosirengasajoituskin ulottuu Euroopassa jo 12 000 vuoden päähän ja se on vuoden tarkkuudella oikea. Sedimenttiajoituksella on päästy Ruotsissa samaan luokkaan. C-14 ajoitus on tarkka n. 40 000 vuoteen asti. Jäätikköjen vuosilustoilla päästään useisiin kymmeniin tuhansiin vuosiin.
    Tieteelliset iänmääritykset ovat luotettavia. Niitä on useita toisistaan mitenkään riippumattomia ja kaikki ne osoittavat Maan paljon vanhemmaksi kuin 6000 vuotta.

    Ps. Jos tarkoitat ihmisellä lasia Homo sapiens, sapiens, niin 6000 vuotta on aivan liian lyhyt arvio. Todellisuudessa lajimme kehittyi Afrikassa yli 200 000 vuotta sitten.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Vanhin helmi on 7600 vuotta vanha ja löydetty Arabiemiraattien edustalta Persianlahdelta. Tämäkin todistaa Raamatun ikämäärityksen (Nuoren maan kreationismi) virheelliseksi).

Kaikki tieteelliset iänmääritykset ovat nuoren maan kreationismia vastaan. Luja on usko, kun pitää kaikki tieteelliset perustelut ja todisteet hylätä oman uskon säilyttämiseksi. Puolimatka ei sellaiseen lankea... ;)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu