Rintojen suurennus leikkaukseen yksin

Anonyymi

Hei!
Olen suunnitellut vuosia rintojen suurennus leikkaukseen menoa ja nyt voisi alkaa olla sopiva aika. Kukaan läheisistäni ei kuitenkaan hyväksy leikkausta, joten kysymykseni onkin se, että voikohan leikkaukseen mennä ilman saattajaa ja ilman apua kotona? Kysyisin myös, millaisessa elämän tilanteessa olette menneet leikkaukseen? Itselläni opinnot päättyvät pian ja mietin, olisiko järkevää tehdä leikkaus ennen kuin menen työelämään.

7

90

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Leikkausta vastustelevat läheiset eivät tietenkään ole este toimenpiteen suorittamiselle. Toipuminen on hyvin yksilöllistä, mutta ensimmäisen toipumisviikon aikana apu on kyllä tarpeen. Rintaleikkaus kannattaa suorittaa kahdessa osassa, yksi rinta kerrallaan. Tällöin toisen puolen käden pitäisi olla toimenpiteen jälkeen käyttökunnossa melko pian.

      • Anonyymi

        Oliko tuo viesti joku huumoripläjäys, leikataan vain yksi rinta kerrallaan. Yksikään lääkäri ei suostu suurentamaan vain yksi rinta kerrallaan, ellei kyse ole rintasyövän jälkeinen yhden rinnan rekonstruktio.

        Ratkaisevaa on missä leikkaus tehdään. Viron puolella pitävät sairaalassa seurannassa vähintään 24 h leikkauksesta, jonka jälkeen kotimatka on sallittua yksinkin. Näin tein minäkin ja hakeuduin laivalla heti lähdössä lepotuoliosastolle jossa sain istua rauhassa Helsinkiin saakka. Ostoksille tai ravintolaan ei tehnyt yhtään mieli, senverran oli kipuja.
        Suomessa on yleensä tapana kotiuttaa potilas muutama tunti leikkauksen jälkeen ja silloin pitää olla aikuinen saattaja matkalle ja kotiin ainakin 24 tunniksi (yllättävien verenvuotojen ja komplikaatioiden vuoksi). Joillakin suomalaisklinikoilla on mahdollisuus jäädä tarkkailuun, tietenkin lisähinnalla.

        Kotona olisi syytä olla apua, mutta jotenkin voi pärjätä yksinkin, kunhan on huoletinut ennakkoon järjestelyistä. Kauppaan ei pysty lähtemään muutamaan päivään, eikä saa kantaa mitään raskasta. Käsiä ei saa nostaa olkatasoa ylemmäksi jopa muutamaan viikkoon. Mitään raskasta (rintalihaksia kuormittavaa) tehtävää työtä ei voi tehdä ainakaan kuukauteen.


    • Anonyymi

      Et ole oikein viisas!
      Silikoni ei kuulu ihmisen elimistöön!
      Pitkällä aikavälillä tulee aiheuttamaan ongelmia!
      Moni on joutunut poistattamaan silikoninsa ongelmien takia!

      Googlaa silikonirinta ongelmia!

      • Anonyymi

        Turhaa pelottelua! Suurimmalla osalla ei tule mitään ongelmia.


    • Anonyymi

      Yksi asia kannattaa huomioida. Sanot lopettelevasi opintoja ja työelämään menoa. Olet siis ilmeisesti nuori ja silloin on huomioitava mahdollinen tuleva raskaus. Raskausaikana implantit voivat olla haitaksi kun rintojen muoto muuttuu niiden kasvaessa. Imettäminenkin voi olla mahdotonta leikkaustavasta riippuen ja ainahan on riski että silikonia siirtyy äidinmaitoon. Hyvin suurella todennäköisyydellä raskaus aiheuttaa uuden leikkauksen tarpeen kun rintojen muoto on mennyt pilalle. Mikäli aikoo hankkia lapsia, silikonien tarve voi kadota kun raskausaikana rinnat kasvavat luonnollisesti. Sen jälkeen voi sitten miettiä asiaa uudelleen.

    • Anonyymi

      Silikonit eivät ymmärtääkseni ole ikuiset kestävät 10-15 vuotta?

      • Anonyymi

        Riippuu tietenkin valmistajasta ja heidän käyttämästään laadusta. Hyvänlaatuisilla nykyaikaisilla implanteilla ei ole määritetty vaihtoväliä. Niitä voi pitää hyvinkin pitkään jos ei ole mitään oireita rikkoutumisesta tms. Yleensä vaihtotarve syntyy siitä että halutaan vaihtaa isompiin tai syntyy komplikaatioita.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      75
      4537
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      106
      3781
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      142
      3473
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      37
      1970
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      69
      1921
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1229
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      120
      1050
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      131
      963
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      57
      933
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      837
    Aihe