Rintojen suurennus leikkaukseen yksin

Anonyymi

Hei!
Olen suunnitellut vuosia rintojen suurennus leikkaukseen menoa ja nyt voisi alkaa olla sopiva aika. Kukaan läheisistäni ei kuitenkaan hyväksy leikkausta, joten kysymykseni onkin se, että voikohan leikkaukseen mennä ilman saattajaa ja ilman apua kotona? Kysyisin myös, millaisessa elämän tilanteessa olette menneet leikkaukseen? Itselläni opinnot päättyvät pian ja mietin, olisiko järkevää tehdä leikkaus ennen kuin menen työelämään.

7

71

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Leikkausta vastustelevat läheiset eivät tietenkään ole este toimenpiteen suorittamiselle. Toipuminen on hyvin yksilöllistä, mutta ensimmäisen toipumisviikon aikana apu on kyllä tarpeen. Rintaleikkaus kannattaa suorittaa kahdessa osassa, yksi rinta kerrallaan. Tällöin toisen puolen käden pitäisi olla toimenpiteen jälkeen käyttökunnossa melko pian.

      • Anonyymi

        Oliko tuo viesti joku huumoripläjäys, leikataan vain yksi rinta kerrallaan. Yksikään lääkäri ei suostu suurentamaan vain yksi rinta kerrallaan, ellei kyse ole rintasyövän jälkeinen yhden rinnan rekonstruktio.

        Ratkaisevaa on missä leikkaus tehdään. Viron puolella pitävät sairaalassa seurannassa vähintään 24 h leikkauksesta, jonka jälkeen kotimatka on sallittua yksinkin. Näin tein minäkin ja hakeuduin laivalla heti lähdössä lepotuoliosastolle jossa sain istua rauhassa Helsinkiin saakka. Ostoksille tai ravintolaan ei tehnyt yhtään mieli, senverran oli kipuja.
        Suomessa on yleensä tapana kotiuttaa potilas muutama tunti leikkauksen jälkeen ja silloin pitää olla aikuinen saattaja matkalle ja kotiin ainakin 24 tunniksi (yllättävien verenvuotojen ja komplikaatioiden vuoksi). Joillakin suomalaisklinikoilla on mahdollisuus jäädä tarkkailuun, tietenkin lisähinnalla.

        Kotona olisi syytä olla apua, mutta jotenkin voi pärjätä yksinkin, kunhan on huoletinut ennakkoon järjestelyistä. Kauppaan ei pysty lähtemään muutamaan päivään, eikä saa kantaa mitään raskasta. Käsiä ei saa nostaa olkatasoa ylemmäksi jopa muutamaan viikkoon. Mitään raskasta (rintalihaksia kuormittavaa) tehtävää työtä ei voi tehdä ainakaan kuukauteen.


    • Anonyymi

      Et ole oikein viisas!
      Silikoni ei kuulu ihmisen elimistöön!
      Pitkällä aikavälillä tulee aiheuttamaan ongelmia!
      Moni on joutunut poistattamaan silikoninsa ongelmien takia!

      Googlaa silikonirinta ongelmia!

      • Anonyymi

        Turhaa pelottelua! Suurimmalla osalla ei tule mitään ongelmia.


    • Anonyymi

      Yksi asia kannattaa huomioida. Sanot lopettelevasi opintoja ja työelämään menoa. Olet siis ilmeisesti nuori ja silloin on huomioitava mahdollinen tuleva raskaus. Raskausaikana implantit voivat olla haitaksi kun rintojen muoto muuttuu niiden kasvaessa. Imettäminenkin voi olla mahdotonta leikkaustavasta riippuen ja ainahan on riski että silikonia siirtyy äidinmaitoon. Hyvin suurella todennäköisyydellä raskaus aiheuttaa uuden leikkauksen tarpeen kun rintojen muoto on mennyt pilalle. Mikäli aikoo hankkia lapsia, silikonien tarve voi kadota kun raskausaikana rinnat kasvavat luonnollisesti. Sen jälkeen voi sitten miettiä asiaa uudelleen.

    • Anonyymi

      Silikonit eivät ymmärtääkseni ole ikuiset kestävät 10-15 vuotta?

      • Anonyymi

        Riippuu tietenkin valmistajasta ja heidän käyttämästään laadusta. Hyvänlaatuisilla nykyaikaisilla implanteilla ei ole määritetty vaihtoväliä. Niitä voi pitää hyvinkin pitkään jos ei ole mitään oireita rikkoutumisesta tms. Yleensä vaihtotarve syntyy siitä että halutaan vaihtaa isompiin tai syntyy komplikaatioita.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      102
      2306
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      115
      1801
    3. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      88
      1449
    4. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      133
      1397
    5. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      117
      1266
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      74
      1248
    7. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      63
      1111
    8. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      51
      1067
    9. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      992
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      844
    Aihe