Deradikalisaatio ja oikeusvaltioperiaate

Lanseeraan tässä nyt uuden termin, ja se on deradikalisaatio. Kun olosuhteet muuttuvat, ehtyy radikalisoitumisen tarve. Kun sairauden syy poistetaan, tauti paranee pikaisesti. Nuo suomalaiset Isis-naiset ovat hyvinkin deradikalisoitavissa.

Terrorismi kumpuaa epätasa-arvosta. Siksi on kansainvälisessä mittakaavassa estettävä kansojen ja kansanryhmien alistaminen. Tyyppiesimerkki alistamisesta on Yhdysvaltain sotien jälkeinen sotaisa, ahne ja alistava ulkopolitiikka, jossa USA leikkii maailmanpoliisia ja yrittää siinä sivussa kiikuttaa "demokraattisia" harhaoppejaan yltympäri maan piirin. USA ei kunnioita toiminnallaan oikeusvaltioperiaatetta.

Oikeusvaltioperiaatteella tarkoitetaan, että valtio on organisoitu oikeussäännöksin ja näitä oikeussäännöksiä noudatetaan valtion eri tahojen toiminnassa. Oikeusvaltioperiaate siis palautuu perustuslain vaatimukseen siitä, että julkisen vallan käytön tulee perustua lakiin ja kaikessa julkisessa toiminnassa on noudatettava tarkoin lakia. Oikeusvaltioperiaatteen mukaisesti kaikilla valtion kansalaisilla ja viranomaisilla on velvollisuus noudattaa oikeussääntöjä. Oikeusvaltioperiaatteen kautta toteutetaan yksilöä suojaavaa menettelyä. Yksilöllä tulee nimittäin olla mahdollisuus vaikuttaa välillisesti häntä koskevien lakien säätämiseen; vaatimus, joka toteutuu kansan vaaleilla valitseman eduskunnan säätäessä lait. Oikeusvaltiossa yksilöä suojataan myös niin, että näitä oikeussääntöjä soveltavat riippumattomat tuomioistuimet. Koko valtion toiminta ja organisaatiot ovat viime kädessä sidoksissa perustuslakiin. Oikeusvaltioperiaate edellyttää myös, että yksilön perusoikeuksista säädetään perustuslaissa.
Lähde: Minilex.fi

6

97

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Environment ei ole nyt alkuunkaan ymmärtänyt mistä on kyse. Tämä ei ollut kylläkään mikään uutinen.

      Eivät nämä naiset siellä leirillä ole itse radikalisoituneet, vaan heidän miehensä, ja osa pojistaan. Siinä kulttuurissa nainen on täysin alisteinen miehelleen, ja naiset ovat miehiensä pakottamina saattaneet syyllistyä myös itse sotarikoksiin. Osa naisista on täydellisesti sisäistäneet uskontonsa ja siitä johdetun lain, joten heidän sopeutuminen suomalaiseen yhteiskuntaan ei tule onnistumaan, vaan pahimmassa tapauksessa he joutuvat toimimaan islamilaisen maailmanvalloituksen välikappaleina, sukujensa miehisen vallan paineessa.

      • On tuossa sinun tekstissäsi kyllä paljon oikeata asiaa...

        Joidenkin Isis-naisten kohdalla voipi silti tapahtua metamorfoosi jos ympäristö on kannustava; mustan kaavun alta VOI kuoriutua ehyt sosiaalisesti vastuullinen ihminen.


      • Anonyymi
        Environment kirjoitti:

        On tuossa sinun tekstissäsi kyllä paljon oikeata asiaa...

        Joidenkin Isis-naisten kohdalla voipi silti tapahtua metamorfoosi jos ympäristö on kannustava; mustan kaavun alta VOI kuoriutua ehyt sosiaalisesti vastuullinen ihminen.

        Tai sieltä kuoriutuu hyvävartaloinen,kiihkeä mimmi,niinkuin minulle kävi kerran....olisi kuulemma islamin mukaan tapettu kivittämällä. Jos suomeen tulevat ,niin voitaisiin alkaa siitä että kaapu pois ja normaalit vaatteet päälle.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tai sieltä kuoriutuu hyvävartaloinen,kiihkeä mimmi,niinkuin minulle kävi kerran....olisi kuulemma islamin mukaan tapettu kivittämällä. Jos suomeen tulevat ,niin voitaisiin alkaa siitä että kaapu pois ja normaalit vaatteet päälle.

        Hassua tuo heidän kivittäminen.
        Myös meidän ulkoministeri voitasiiin kivittää kuoliaaksi heidän lakiensa mukaan.
        ISIS hirtti myös homoja, ja jossain oli juttua kun vallaspäivinään ISIS pukki homoja katoilta alas kuolemaan.

        Hassuksi tekee nyt asian kun homo olisi heitä tuomassa maahamme.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Hassua tuo heidän kivittäminen.
        Myös meidän ulkoministeri voitasiiin kivittää kuoliaaksi heidän lakiensa mukaan.
        ISIS hirtti myös homoja, ja jossain oli juttua kun vallaspäivinään ISIS pukki homoja katoilta alas kuolemaan.

        Hassuksi tekee nyt asian kun homo olisi heitä tuomassa maahamme.

        Mielenkiintoista
        https://www.youtube.com/watch?v=PUoqt1gFC_A


    • Kuten olen sanonut yhteiskunnan oikeutus suojella itseään menee tiukan paikan tullen oikeusvaltioperiaatteiden ohi.
      Vuodatuksesi USA:sta toi mieleen kuinka oma Reagania ja Thatcheria ihaillut sukupolveni nauroi ivallisesti rauhanjunille ja euro-ohjusten vastaiille mielenosoitukslle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      59
      1105
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      42
      861
    3. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      51
      641
    4. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      315
      627
    5. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      114
      604
    6. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      598
    7. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      595
    8. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      93
      590
    9. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      554
    10. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      65
      514
    Aihe