Sata asiaa, joita vain jonnet eivät ymmärrä!

En laita kaikkia kerralla, vaan tipottain 2020- luvun kuluessa. Tavoitteena on saada lista täyteen vuoteen 2030 mennessä. Tähän voi anonyymikin laittaa omia kommenttejaan - poistatan ne sitten tarvittaessa.

1. Se tuoksu, joka on ranteessa silloin, kun ottaa pois koko päivän ihoa vasten olleen rannekellon, jossa on metallinen pohja.

2; Se kipu, kun yrittää ottaa rannekelloa pois kädestä ja ihokarvoja on jäänyt metallisen rannekkeen väliin.

3. Naapurilähiö (TV- sarja). Keijo Kompa esitti siinä epävakaata ja todellisuudesta vieraantunutta perheenisää helsinkiläisessä lähiössa. Lapsia esittivät Panula ja sitten tämä, joka opiskeli lääkäriksi. Perheen äitiä en muista , mutta olisiko ollut tämä Uunon appi- akka eli Marita Nordberg? Taisi tulla lauvantain alkuillassa ykköseltä noin neljän aikaan juuri ennen...

4: Lauvantaitansseja. Heikki Hietamies juonsi ja taisi kuvauspaikka olla aina eri. Tuli lauvantaina ykköseltä, samaan aikaan, kun kakkoselta tuli...

5. Englannin Liigaa. Selostaja Aulis Virtanen kertoi aina , että kumpi hyökkää mustavalkoruuduissa vasemmalta oikealle ja päinvastoin.

6. Koulussa piti nousta aina seisomaan, kun ope tuli luokkaan ja myös vastatessaan tunnilla.

7. Jokainen oppilas oli vuorollaan koulussa järjestäjänä ja hän pyyhki liitutaulun, sekä avasi ikkunat välitunnin ajaksi. Ennen oppitunnin alkua hän vei opettajalle sinisen, käänteisen suorakaiteen muotoisen,läpinäkyvällä kalvomuovilla päällystetyn vihon ja kertoi poissaolijoiden nimet.

8. Veripalttu oli yleistä ruokaa koulussa. Se oli noin 10 senttiä paksu, sian verestä valmistettu pannukakku.

9. Ruokatunnilla oli koulussa aina valittavana punainen tai sininen maito. Muuta rasvaa ei ollut, kuin voita.

10. Ennen ruokailua lausuttiin yhteen ääneen: "Kiitos Jeesus ruuastamme, Aamen!"

11. Kaikissa alkoholia sisältävissä juomissa piti lain mukaan olla puliukon kuva takaetiketissä, varoittamassa alkoholin vaaroista.

12. Polkupyörissä oli takatarakalle kiinnitettynä sellainen viiri. Yleensä siinä oli heijastava Osuuspankin logo.

13. Iloisen Leipurin vehnäjauhot olivat suosittu merkki. "Näin syntyy valmista vauhdilla, Iloisen Leipurin jauhoilla." Tämä oli mainosmusiikin lyriikka, joka tuli ulos televisiosta monta kertaa illassa.

14. Irtokarkkeja oli myynnissä kioskeissa ja joissain kaupoissa. Ne oli kuitenkin hinnoiteltu kappaleittain. Viiden pennin musta autokarkki oli muistaakseni halvin.

2

75

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      157
      8362
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      442
      7469
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      74
      3844
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      151
      3551
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      112
      3009
    6. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      51
      2607
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      126
      2026
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      23
      1863
    9. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      36
      1684
    10. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1530
    Aihe