Unilääkkeiden vieroitus

Kaunko kestää unettomuus.. Eli lopetin rivatrilinin noin 2 kuukautta sitten aika nopeasti, kun sillä oli ainoastaan pirsitävä vaikutus, vaikka unilääkkeeksi sitä tarkoitin tai olen käyttänyt.
Kun olin kuukauden ollut ilman rivatrilinia, niin tuli loppuun myös sitten imovanen lopetus, koska sillä oli liian piristävä vaikutus, suoraan sanottuna, sain menohaluja ja poisti ahdistusta ja siksi se vaikuttikin sitten piristäväisti.

Eli nyt on oltu ilman rivtriilia 2 kuukautta ja ilman imovanea 1 kuukauden, rivaa meni ehkä 0,5mg tabletti päivässä yleensä yksi öisin ja se oli sitä viime vuosina että odotin koska sen saa ottaa, eli tulin siitä riippuvaiseksi ja myös kärsin vieroistusoireista ja illat oli helpotuksen paikkoja, kun sai ottaa rauhoittavan rivatriilinin ja imovanen vanen noin 3,5-7,5 mg yöksi, joskus meni jopa 15mg tosi harvoin, mutta sillä tuli sitten jo levottomia jalkoja.

Eli tilanne on se että nyt en nuku, kuin pari tuntia ja senkin saan aamulla vasta nukuttua, joskus en nuku ollenkaan, ei ole tarvetta nukkua, ei nukuta, ja kärsin lavottomista jaloistakin ja kutinasta ja kuulo on kui lepakolla, johtuen vieroitusoireista, niin veikkaisin, koska vinkuu ja kuulen liian hyvin kaikki äänet ja uni hygieniaa vaivaa, myös sisäpihan tie, joka menee makuuhuoneen vierstä noin 3metrtin päästä autotie, tai sisäpihan tie, joku idiootti ei tiedä ja osaa kunnioittaa toisten yörauhaa, vaan vetää suoraan sanottuna autolla sängyni vierestä ja kun muutenkin olen herkässä tilassa, niin pelossakaan ei voi oikein nukahtaa, jos joskus vielä saisi yöunet kuntoon, niin näiden lääkkeiden lopettaminen ei olisi ongelmallista, mutta unettomuus on hirveän suuri ongelma ja lannistaja ja tekisi mieli sortua unilääkkeisiin, mutta ajattelin vielä taistella, mikään muua lääke ei kelpaa, aiheuttaa levottomuutta ja sitten ei kyllä nukuta yhtään, kun muutenkin levottomuutta jatkuvalla syötöllä.

tässä pääasiassa kirjoitan, levottomuuteni tähden ja mietin millä sitä tropaisia itsensä uneen, atraxi piristää ja aiheuttaa sitten levottomia jalkoja, kuin myös ketipinori ja sifrolia ei auta.

Eli tavallaan olen ylpeä ja tavallaan lannistettu kuin kuovin nokka, kuitenkin 2 kuukautta ilman rivatrilia ja kuukausi ilman imovanea että ei viitsi palata uudelleen käyttämäänkään, kuin vahvasti lopetin ne sen takia että se piristyminen oli hyvin voimakasta ja olisi räjähtänyt käsiin koko lääkeaineiden käyttö.

0

73

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Näin kun katsoit salaa ja

        Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
        Ikävä
        60
        4866
      2. Katu täyttyy...

        Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
        Ikävä
        36
        2209
      3. Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."

        No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti
        Kotimaiset julkkisjuorut
        58
        1969
      4. Kuvaa yhdellä sanalla meidän välejä tällä hetkellä

        Vastaa kuin vastaisit Hänelle.
        Ikävä
        198
        1938
      5. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

        Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
        Maailman menoa
        171
        1589
      6. Sari Multala teki "riikkapurrat"

        Sekoili humalassa Ruisrokissa kuten Purra Lohjan torilla. Kovia dokaamaan nuo nykyiset ministerit.
        Maailman menoa
        296
        1515
      7. Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"

        Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm
        Maailman menoa
        206
        1280
      8. Sinut mies vain haluan

        Olet kohtaloni. Kaikessa riipaisevassa rakkaudessa, sinä se olet. ❤️
        Ikävä
        88
        1209
      9. Miten suhtautuisit

        jos saisit tietää, että kaivatullasi on kokkeliriippuvuus?
        Ikävä
        207
        1182
      10. Mitähän sä näit siinä akassa?

        Älä nyt vain sen kanssa ala mitään.
        Ikävä
        65
        1154
      Aihe