https://www.hs.fi/kotimaa/art-2000006346755.html
Vettä sataa ja on satanut jo monena päivänä.
Mahdollisuus tulvaan on suurempi kuin 10-20cm lumipeitteeseen, jota ei varmasti tule!
Vettä sataa ja on satanut jo monena päivänä.
Mahdollisuus tulvaan on suurempi kuin 10-20cm lumipeitteeseen, jota ei varmasti tule!
Vastaukset 13
Vanhimmat
Eilen väitettiin ylen radiouutisissa että lunta tulisi 10cm etelä-suomeen. Kyllä taisi vähän vipata tuo tieto, pieleen siis.
Sitä minäkin, sillä vettä tihkuttelee hiljalleen äänestä päätellen.
Sadetta luvattu koko päiväksi. Ei tänne lunta tule koko vuonna.
1999 kesällä satoi kaksi kuukautta putkeen joka päivä.
Märkää paskaa joka kastelee.
Pohjavesitilanne korjaantuu nyt vauhdilla kun sataa losottaa kaikenpäivää.
niin kai luonto korjaa lopulta pohjavedet kuntoon etäläpohjanmaalla joki varret tulvii paikka ajoin,
Mikä on tilanne Munakan mittausasemalla?
en kyllä tiedä tämän hetkistä tilannetta mittaus asemalla,
Joulu onkin jo sitten ensiviikolla.
☔+Lämpö++3+C,+tunuu+kuin+-1+C,+tuuli+4+m/s,+sateen+tod.+näk.+90+%,+sade+3,2+mm/t,+sadekertymä+16+mm+☔
Ei se sitä tarkoita, jos kehäkolmosella ei ole lunta, niin sitä ei olisi Etelä-Suomessa. Pohjoisempana on täystalvi ollut jo pitkään.
Tulin tuossa juuri lumitöistä sisälle kahville. On jäänyt entisiä lumia kolaamatta kadun liittymään. Täällä itäisessä Suomessa on maassa lunta jotain 15-20 cm. Lisää on luvassa illalla ja ensi yönä.
Talvella pitää olla lunta edes hieman, pääsevät hiihtäjät hiihtämään eivätkä urputa.
Niin, ja on se hieman valoisampaa, kun ulkona on valkea maa. Jäniksen jäljetkin näkyvät paremmin takapihalla.