Kansantalouden tietoisku

Kansan taloudessa jos rikas saa lisää rahaa hän sijoittaa sen ulkomaille piiloon veroparatiisiin ja kansan talous vaan heikkenee.

Jos köyhä saa lisää rahaa käyt t ää hän. sen kulutukseen palveluihin huvituksiin heti.
Kansantalous kasvaa ja työllisyys paranee kaikki kansalaiset iloitsee kapitalistikin.

Muta sehän ei käy kapitalist i lle kun hä j aluaa aina vaan enemmän

Kaikki valtion verotuoton itselleen ja väittää että hän vaan tyllistää.

Missämolaan kun yruåitystukia on jaettu. Avokätisesti vii vuodet
5<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Näinhän se on porvarile ei mikään riitä.

Kaikki vann mulle heti kuin taksi kuskin laulu

Äänestä

Kansantalouden oppitunti 2:

Kataisen hallitus laski yritysveroa, jotta yrityksillä olisi varaa investoida. Investoinnit eivät kasvaneet, mutta osingot kasvoivat.

Sipilä runnoi läpi kiky-paketin, jotta yrityksillä olisi mahdollisuus investoida. Investoinnit eivät kasvaneet, mutta osingot kasvoivat.

Johtopäätös: kun elämme nollakoron maailmassa yritykset investoivat jos niillä on joku idea tuottavasta investoinnista. Veronalennukset ja työntekijöiden "joustot" valuvat osinkoihin, jotka valuvat ulkomaille joko suoraan tai kun suomalaiset osingonsaajat sijoittavat voittonsa.

Äänestä
  • Omistava luokka ei investoi ikinä, vaan veronmaksajat. Sijoittajat kiskovat korkoa veronmaksajien rahoilla ja duunarit maksavat kaikki yritysten kulut omistajien voittoja myöten. Kansa on niin tyhmää ja saamatonta, että pörssikusetukselle ei saada loppua.

    Äänestä

Kansantalouden oppitunti 3:

Pienipalkkaisille palkansaajille maksettava toimeentulo- ja asumistuki ovat yritystukea. Käytännössä esim pääkaupunkiseudun kaupat, Posti ja muut nälkäpalkkoja maksavat työnantajat eivät voisi pitää yllä noin alhaista palkkatasoa ilman että työntekijät hakevat palkan ja elinkustannusten erotuksen Kelalta.

Samalla kun firmat maksavat osinkoja, niiden työntekijät ovat osin sosiaalituen varassa kun palkat eivät riitä elämiseen. Yrityksillä olisi varaa maksaa palkkaa joka riittää elämiseen, mutta se pienentäisi osinkoja.

Äänestä

Sosialistinen Neuvostoliitto oli suomalaisten unelmavaltio ja sitä mallia tavoiteltiin Suomeenkin. Vaan kun koko unelma rojahti alas, niin vieläkin parku jatkuu ja ilmaista elintasoa kaivataan edelleen! Ilmainen on aina hyödyksi, vaikkei se aiha unelmaa ihan täytä!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Kansan taloudessa jos rikas saa lisää rahaa hän sijoittaa sen ulkomaille piiloon veroparatiisiin ja kansan talous vaan heikkenee.

Jos köyhä saa lisää rahaa käyt t ää hän. sen kulutukseen palveluihin huvituksiin heti.
Kansantalous kasvaa ja työllisyys paranee kaikki kansalaiset iloitsee kapitalistikin.

Muta sehän ei käy kapitalist i lle kun hä j aluaa aina vaan enemmän

Kaikki valtion verotuoton itselleen ja väittää että hän vaan tyllistää.

Missämolaan kun yruåitystukia on jaettu. Avokätisesti vii vuodet

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu