Luottavat kantasuomalaisiin

8<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Tuon tutkimuksen mukaan arabeilla ja somaleilla on eniten luottamusta suomalaisiin instituutioihin? Niinpä ja etenkin KELA:an! Heitähän hyysätään kuin kunniavieraita.

Muuten. Eikö olekin tyypillisen outoa, että eri mamuryhmiltä kystään mileipietä suomalaista? Eikö olisi luonnollisempaa, ettäsuomalaislta kysyttäisiin mielipidettä eri mamuryhmistä?

Mutta sitä ei voi tehdä, koska rasismi. Me suomalaiset olemme mamutuseliitimme mielestä välttämätön paha, jota pyritään noperasti hävittämään pois häiritsemästä "monikulttuurisuutta".

Äänestä
  • Niinpä. Samoinhan oli meillä suomimamuillakin. Kun meitä muutti Ruotsiin 400.000. Luotimme ruotsalaisiin instituutioihin. Ja meitä hyysättiin. Olimmehan kunniavieraitakin, kun työllistyimme Volvolle, Saabille ja Maraboulle. Onneksemme saimme töitä, kun täällä Suomessamme talous niin kuralla, että pakko muuttaa.

    Äänestä

  • Sinä se jaksat tuota vanhaa samaa persujargonia.

    Ennen seuraavia vaaleja suurin osa gallup-persuista on jo läpeensä kyllästynyt jatkuvaan mölinään ja vihanlietsontaan-sontaan.
    Oho, kaiku vastasi viimeiseen sanaan.

    Äänestä

  • Suomalaiset veronmaksajat ovat niin luotettavia maksajia kunniavieraille

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Niinpä. Samoinhan oli meillä suomimamuillakin. Kun meitä muutti Ruotsiin 400.000. Luotimme ruotsalaisiin instituutioihin. Ja meitä hyysättiin. Olimmehan kunniavieraitakin, kun työllistyimme Volvolle, Saabille ja Maraboulle. Onneksemme saimme töitä, kun täällä Suomessamme talous niin kuralla, että pakko muuttaa.

    Siis töihin, ei pakolaisina. Ruotsalaista ja suomalaista ei erota naamasta.

    Äänestä

Pakkohan se on uskoa kun rehelliset somalit kuten Saido Mohamed ja Husu Hussein haukkuvat suomalaisia rasisteiksi.
Ei saisi tuoda julkisuuteen heidän sosiaalitukihuijauksiaan, se on rasismia ja vihapuhetta.

Äänestä
  • Ne on tuotu esiin jo satoja kertoja ellei tuhansia.

    Normaaleja ihmisiä kiinnostavat muutkin asiat.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ne on tuotu esiin jo satoja kertoja ellei tuhansia.

    Normaaleja ihmisiä kiinnostavat muutkin asiat.

    Pari+mielenkiintoista+pointtia...1.+Somalit+kaipaavat+voimakastahtoista+ja+kompromissitonta+johtoa-+katsotaan+ovatko+sitten+samaa+mieltä+kun+Halla-Aho+on+pääministeri...2.+Yli+60%+suomalaisista+sitä+mieltä+että+suomalaisuus+ei+ole+etnisyydestä+kiinni?!Kansalaisuus+ei,+jokainenhan+voi+saada+Suomen+kansalaisuuden,+mutta+suomalaisuus+on+kyllä+kiinni+etnisyydestä...kuten+minä,+joka+olen+sinisilmäinen,+vaaleatukkainen+kantasuomalainen+ja+suvun+juuret+ulottuvat+ainakin+1500-luvun+Pirkanmaalle,+en+voi+muuttua+esim.+Zuluksi,+vaikka+asuisin+heimon+keskuudessa+vuosikymmeniä,+puhuisin+kieltä+ja+tuntisin+kulttuurin,+sama+pätee+Somaliin,+Kurdiin+tai+vaikka+Neil+Hardwickiin...+Suomalaiseksi+synnytään,+ei+"tulla"...Kuten+Kiinasta+Suomeen+vauvana+adoptoitu+tyttö+valitteli+lehdessä+miksi+häneltä+kysytään+mistä+hän+on+lähtöisin+vaikka+puhuu+suomea,+ja+on+kasvanut+täällä.+Syyhän+on+se,+että+hänestä+näkyy+ettei+hän+ole+suomalainen....

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Luottamuksesta

https://ls24.fi/lannen-media/tutkimus-maahanmuuttajat-luottavat-kantasuomalaisiin-poliisiin-ja-oikeusjarjestelmaan-virolaisten-asenteista-suomalaisuuteen-paljastui-yllatys

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu