on yksi mainio esimerkki siitä, kuinka markkinatalous noin niinkuin globaalilla tasolla on uudessa mielenkiintoisessa tilanteessa:
-- EU haluaisi myydä aseita US-dollareita pursuavalle Kiinalle.
-- USA haluaa torpata EU-hankkeen alkuunsa, haluaahan usa pitää Tyynen meren alueen omana markkina-alueenaan poislukien nimen omaan EU. Kehtasi vedota jälleen omaan "turvallisuuteensakin". Kuinka pöyhkeää.
-- Ja kuin pisteenä iin päälle: Venäjän Putin saattoi tuskin pidätellä avointa nauraan, kun hän saattoi nauttia asemyynnistä Kiinalle ilman EU-kilpailua.
Mutta, mitä mieltä ollaan, paraneeko USA:n turvallisuus, jos Kiinan aseidennälkää tyydyttääkin Venäjä Kiinan sijaan.
Meinaankun tuota huipputekniikkaa näytetään tuottavan enenevässä määrin juuri Kiinassa.
-- EU haluaisi myydä aseita US-dollareita pursuavalle Kiinalle.
-- USA haluaa torpata EU-hankkeen alkuunsa, haluaahan usa pitää Tyynen meren alueen omana markkina-alueenaan poislukien nimen omaan EU. Kehtasi vedota jälleen omaan "turvallisuuteensakin". Kuinka pöyhkeää.
-- Ja kuin pisteenä iin päälle: Venäjän Putin saattoi tuskin pidätellä avointa nauraan, kun hän saattoi nauttia asemyynnistä Kiinalle ilman EU-kilpailua.
Mutta, mitä mieltä ollaan, paraneeko USA:n turvallisuus, jos Kiinan aseidennälkää tyydyttääkin Venäjä Kiinan sijaan.
Meinaankun tuota huipputekniikkaa näytetään tuottavan enenevässä määrin juuri Kiinassa.
Vastaukset 12
Vanhimmat
kohta kuullaan, tai sitten ei,mutta luulen USA:n myös mielellään myyvän tavaroitaan Kiinalle.
On aika suuri ero tavaroilla verrattuna omia kansalaisia ehkä surmaaviin aseisiin.
USA tuskin lähtisi myymään aseitaan Kiinaan.
joten on ollut jälleen nokkelaa jenkki-impperialismia selittää, että taiwan olisi itsenäinen valtio. Tosiasiassa taiwanista on tullut merkittävä amerikkalaisten aseiden ostaja.
Jos Kiina ottaa omansa takaisin, meni siinä merkittävä impperialistien aseiden ostaja, vai mitä !
Mielestäni Gondoleezza Rice oli aivan oikealla asialla Kiinassa liikkeellä.
Kiinalaiset nimittäin tulkitsevat EU:n mahdollisen myönteisen asevientipäätöksen merkitsevän samalla verisen opiskelijamielenosoituksen tukahduttamisen Tiananmenin aukiolla n.15 vuotta sitten olevan Euroopan puolelta anteeksiannetun, vaikka virallinen Kiina ei ole koskaan pahoitellut tai pyytänyt surmattujen omaisilta anteeksi veritekojaan.
Länsimainen moraalikäsitys kärsii tappion, jos EU osoittaa aseiden kauppaamisella Kiinaan hyväksyvänsä aseiden käytön myös oman kansan siviilejä vastaan!
Kun Chilen ja Allenden demokraattisesti valittu hallitus kaadettiin USAn ja CIA:n avustuksella, käynnistyi paitsi luonnonvarojen myynti USAlle (kupari) niin vastaavasti USA-aseiden myynti Chilelle.
Eikä tuota veristä diktaatoria näytetä edes saavan Haagin "ihmisoikeustuomioistuimeen", kun on tämä diktaattori "väärästä" LEIRISTÄ,
Eikö totta !
kesti kauan ennen kun sai lakattua nauramasta kilpailijoiden puuttumiselle. Lainsäädäntö tökkii tosiaan noissa asekaupoissa, mutta sitähän rikotaan surutta:
http://www.voima.fi/content/view/full/1093
EU suosii toista kommunistisen fiktion valtiota. Ei Euroneuvostoliittoa kiinnosta mitkään rauhan asiat. Se on sellaista paskapuhetta vaan. EU on brutaalin hyökkäyssodan ja väkivaltaisten diktatuurien suosija ja rahoittaja, ainakin jossain määrin. Ja se joka luopuu oikeuksistaan turvallisuuden takia, menettää sekä oikeutensa että turvallisuutensa. Sillä samalla rahalla, joka maailmalla käytetään vainohulluihin hyökkäyssotiin muutamia terrorismin haamuja vastaan, voitaisiin terrorismin syyt eli köyhyys ja epäoikeudenmukainen talouspolitiikka muuttaa toisenlaiseksi.
Sotien ja terrorismin syyt ovat juuri tuossa epäoikeudenmukaisuudessa, eivät edes islamissa sinänsä vaikka siihen asiat usein nimenomaan viittaisivatkin.
Venäjä myy ja Kiina ostaa. Kiinahan on ilmoittanutkin ettei se tarvi EU:n aseita. Miksi tarviikaan kun saa parempaa varmaankin halvemmalla siitä maasta, jossa osataan tehdä kauppaa. Näinhän Kiina kohta ottaa oppinsa ja tekee kaiken itse. USA:ta kismittänee Aasian pieni markkinaosuutensa Aasiassa, Taiwanin saari ja Japani. Intiakin ostaa Venäjältä.
Vai saa Kiina parempaa, jos se ostaa N-liiton jämäaseita?
Ai niin, Kiinahan on kiinnostunut ostamaan kaiken romuraudan, mitä markkinoilta liikenee.
USA:n ja Euroopan huippuaseisiin verrattuna Venäjän aseet ovat kyllä lähellä romurautaa, joten se siitä.
kyllä siellä myytävä on, laadukastakin
http://www.netti.fi/~halle/planes/rus/rus.htm
"USA:n ja Euroopan huippuaseisiin verrattuna Venäjän aseet ovat kyllä lähellä romurautaa, joten se siitä"
Mielenkiintoinen mutta perustelematon väite ja sellaisenaan nollan arvoinen. Mainitsepa yksi ase- tai asejärjestelmä kustakin puolustushaarasta ja kommentoi parilla lauseella miksi mainitsemasi ase on parempi kuin itäkilpailija (maa- , meri- ja ilmavoimat)niin laitetaan väitteesi suurennuslasin alle. Ei sillä että epäilisin kun tunnut olevan asioista perillä mutta uskallan väittää että pelkkä Google apuvälineenä torppaan aika monta väitettäsi. Siispä odottelen mielenkiinnolla lyhytlistaa USA:n ja Euroopan ylivertaisista aseista!
Tuskin Kiinan turvallisuutta parantaa 100000 jenkkisotilaan läsnäolo aivan Pekingin kupeessa Etelä-Koreassa.
oletteko muuten huomioineet, että jenkkikoeet partioivat aivan Kiinan aluevesien ja ilmatilan tuntumassa välillä loukatenkin niitä?
En ole KOSKAAN kuullut, että kiinalaislentokoneet tai merialukset partioisivat aivan USA:n aluevesien tai ilmatilan tuntumassa.
Eivät edes suojellaakseen Kuubaa.
No, vuonna 1962 se nähtiin, kuinka vähän USA sietää sosialististen maiden ohjuksia muutaman sadan kilometrin päässä.
on se vaan perkeleen kumma, että muiden, erityisesti sosialististen maiden, pitää sietää USA:n partiolennot aivan tuntumassaan.
USA itse samassa tilanteessa olisi valmis sytyttämään ydinsodan!