KELA ei enää erota koti ja ulkomaisia??

Anonyymi

jos haen toimeentulotukea, ei aiemmin kysytty
: koti ja ulkomaiset pankkitilitiedot toimitettava kelalle tai ei tukea
: vaikka yksinäinen henkilö, "toimeentulotuki perheenjäsenten pankkitiliotteet"

Kelan ei jos joku hakee noin pientä tuloa, pitäisi minusta keneltäkään saada kysyä pankkitilin otetta, minusta se on täysin laitonta, panki salaisuus ja muutenkin tietä mikä tilanne jos hakee tuota tukea

sitten niiden pitäs erottaa että onko yksinäinen vai perheellinen tämä kuka hakee

ei noita jaksa heti oikaistakaan, siitä ne suuttuu ja alkvat kysellä oletko sairas tai jotain.

5

<50

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      alimmat eläkkeetkin on enemmän mitä toimeentulotuki
      ja alimmat työttömyyspäivärahat on enemmän mitä toimeentulotuki

      silti tuota olematonta perustuloa vastaan joudut joka kuukausi tekemään massiivisen selvityksen kelalle? tiliotteet, työnhakua varten mitä tehty ym.

      voitava tehdään, nää työttömät ketkä ei karenssissa , selviää vähemmällä siten, mutta olkaa valmiina, eikhöän se karenssi tule vielä muillekin, se on pienstä kiinni

      • Anonyymi

        se on todellakin mahdollista että karenssiin joutuu työttömät kellä ole ikinä työnhaku ollut pois päältä ja ketkä ei ole ikinä kieltäytynyt töistä

        sitten tätä laittomuutta on hirveän hidasta oikaista mutta odotellaan valitettu on
        selkeä laittomuuden uhri

        kela ja te-tsto saisi kehitellä jonkun jutun ettei kovin paljo porukkaa joutus hakemaan tuota toimeentulotukea? eikö jonkun selvityksen ajaksi tai että työllistyy lisää, helpompi byrokratian kannalta vaikka alempi työmarkkinatuki??

        tässä kehottaisin kiirehtimään joku lakimuutos, se palvelee vain tulevia ihmisiä, nykyiset kärsineet laittomuuksien uhrina VUOSIKYMMENIÄ.. (= heille takautuvasti olisi syytä korvata siis )


    • Anonyymi

      uskoisin että virkavirheenä annettu
      maahanmuuttaja lomake pohjalla vastaus

      kannattaako tuota oikaisuttaa? jos huomauttaa asiasta kun seuraavan kerran hakee tukea mitä ed. päätöksen alussa luki?

      onko moni muu saanut joulukuussa ens vuotta koskien päätöksen tuolla maahanmuuttaja lomake pohjalla kenties??

    • Anonyymi

      No ei toimeentulotukea tietenkään myönnetä jos samassa taloudessa olevalla vaimolla tai lapsella on tilillään löysää. Säästöt pitää käyttää ensin.

    • Anonyymi

      Sen mitä oon kavereitten kokemuksia kuunnellut niin KELA on aika paha sössimään asioita.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      246
      4041
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      127
      2333
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      2006
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      141
      1481
    5. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      950
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      128
      949
    7. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      939
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      331
      860
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      857
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      62
      780
    Aihe