Kerron miksi juuri somalit usein valittavat rasismista

Anonyymi

Suomessa, kuten vaikka husu. Syy siihen on että he haluavat saada huomion pois heidän omista tekemisistään.

Sillä somppujen työttömyys on edelleen hyvin suuri, vaikka heitä on ollut täällä jo n. 30-vuotta, niin parannusta ei ole juuri näkyvissä. Suurta osaa somaleista ei yksinkertaisesti kiinnosta tehdä töitä, kun muutenkin pärjää. Lähes 50% Suomen somalinaisista on myös yksinhuoltajia. Todellisuudessa useilla somalimiehillä on kuitenkin 2-3 vaimoa, joista yksi asuu miehen kanssa, muut asuu omassa asunnossaan, ja nostaa Kelan tukia. Eivät oikeasti siis ole yksinhuoltajia.

Somaleilla on myös valtavasti erilaisia yhdistyksiä, joihin he koittavat kupata rahaa kaikkialta mistä vain sitä voisi saada. Mitään hyötyä näistä yhdistyksistä ei esim. somalien työllistymisen suhteen ole, he yrittävät vaan kupata rahaa. Viranomaisilla olisi sarkaa ryhtyä tutkimaan näitä yhdistyksiä, että mitä niissä oikeasti tehdään. Todennäköisesti suurimmassa osassa ei mitään.

Somalit eivät koskaan näe itsessään mitään vikaa, vika on aina muissa, tässä tapauksessa suomalaisissa joita he syyttävät rasisteiksi.

Somalit ovat vedättäjiä, ja muut afrikkalaiset tuntuvat hyvin tämän tietävän, he eivät pidä somaleista.

3

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Toisten asioihin paneutumisesta pitäis jakaa joku mitali. Onhan siinä nyt syy olla vaikuttamatta omaan elämään.

    • Anonyymi

      vihreät hyyssääjät-(muunlaisia ei olekkaan)- neuvoo niitä luihustelemaan, kun saavat niistä äänestäjiä itselleen, ja imaamit opettavat valehtelemaan, kun siitä on hyötyä allahille !
      Ja sitten husu rääkyy rasismista, kun PS ei kato hyvällä tuommosta touhua.

    • Anonyymi

      Viittaan viimeaikaiseen keskusteluun ja tutkimukseen luotettavuudesta. Saanon vaan et on hyvin iljettävää ja oksettavaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      89
      4694
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      113
      3872
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      191
      3723
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      73
      2123
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      75
      1941
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      79
      1298
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      130
      1192
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      155
      1147
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1055
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      30
      924
    Aihe