Seuraava Nuorten filosofiatapahtuma Nufit on 17.1.-18.1.2020 Helsingissä Paasitornissa. Teemana on AIKA. Mielenkiintoisia alustuksia ja keskusteluja on luvassa. Nuorten lisäksi kaiken ikäiset voivat tulla seuraamaan. Perinteiseen tapaan ohjelmassa on myös lukioiden joukkueiden Sokrates-väittelykilpailu.
Nufit 17.-18.1.2020
Anonyymi
2551
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Seminaareissa voivat keskusteluun osallistua kaikki. Jos käytettävissä olevaan aikaan nähden on liian paljon puheenvuoropyyntöjä, etusija annettaneen nuorille.
Rohkaisen kaiken iköisiä menemään ja osallistumaan! Oli kivaa.
Onko Vapaa-ajattelijain esittelypöytää? Viime vuonna oli...
Esittelypöytää ei ole, mutta VA-lehden näytenumeroista on esillä. Tapahtumassa on jaossa muutakin kirjallisa aineistoa.
Lukiolaisille suunnattu Sokrates-väittelykilpailu on viikon päästä Nuorten filosofiatapahtuman 17.-18.1. yhteydessä! Yhä ehtii ilmoittautua mukaan!
Näet tarkemmat tiedot ja ilmoittautumisohjeet Nufitin sivuilta:
http://nufit.fi/sokrates-vaittelykilpailu/
Nähdään Nufitissa!
Tampereen va:lta ei liene osallistujia. Yksi kiinnostunut jolle ei sovi aikataulut.
Tai no, kai tuo itseäkin vähän kiinnostaisi.
JOs et ole vielä katsnut ohjelmaa, se löytyy linkistä. Alustuksia täydentää keskustelut. http://nufit.fi/aikataulu/
Nostetaan nyt vielä kerran, tämä siis jo ylihuomenna.
(Neulausmahdollisuus palstalle olisi kyllä kiva.)
Niin, matkaliput kannattaa hankkia viimeistään nyt, jos tulee vähän kauempaa. Läheltä tietysti helpompaa. Lukioiden väittelyjoukkueet ja taustajoukot tullevat ryhmäkyydeillä.
Tostaina ehtii vielä hyvin päättää, että huomenna lähden. Ei ole kallista, osallistumismakun kanssa.
Tilaisuudessa on saatavilla Vapaa Ajattelija -lehden näytenumeroita. Myös Uskoman Vapaa Ajattelija 3/2019 on saatavana. Voima-lehteä ei ole jakelussa maaseutupaikkakunnilla.
Alkaa siis perjantaina 12.30 ja kestää iltaan. Myös lauantaina on koko pitkä päivä ohjelmaa, iltaan asti. J avoi osalistua yhteen tai kahteen päivään.
Kannattaa mennä myös yhdeksi päiväksi. Sokrates-väittelykilpailun seuraamismahdollisuus jaatkuu pitkälle lauantaille. Finaali vasa illalla.
Oliko tuonne jotain ennakkolippuja tms, josta näkisi kävijämäärää? Kiinnostaa sekä absoluuttinen määrä suunnilleen että muutos aiempiin vuosiin nähden.
Nyt on tapahtuma ohi. Oliko joku tuolla? Raporttia?
Tämä jäi nyt väliin, eikä VA-leheenkään, siis 1/20, huomattu organisoida juttua tai jälkikäteishaastattelujuttua. Mutta järjestäjien haastattelu nvoisi olla paikallan vaikka ensi syksyn lehteen niin, että voi samalla tehdä tunnetuksi vuoden 2021 tapahtumaa.
Ilan muuta tämä kannattaa ottaa huomoida. ja seminaariin voivat osallistua moneniköiset. Myös Turussa oli vastaava tapahtuma Sfääri, Siitä oli VA-lehdessä.,
Veikkaan, että tammikuun 2021 Nufit voidaan pitää ajallaan. Toivotaan tietysti.
Paljonko noissa on väkeä ollut? Toisaalta en tiedä kuinka pitkään jaksetaan yhtään mitään yleisluontoisia kokoontumisrajoituksia.
Näillä näkyminen kyllä, koska yhdessä salissa ei vällttämättä ole yli 500 henkeä, vaikka päivien eri taopahtumiin osallistuukin enemmän.
Nifitit ovat myös viime vuosina olleet niin hienoja juttuja. että sitä toivoo isolla Teellä, että se voidaan järjestää myös ensi vuoden tammikuussa.
Vuoden 2019 Nufitin yhteydessä Vapaa-ajattelijain liitto luovutti Väinö Voipio -palkinnon Helsingin nuorille filosofeille eli Nufitin valmistelijatiimille. Kunniakirjan lisäksi lahjakortti valmistelutyöryhmän eväshuoltoon moniin moniin kokouksiin.
Miten Nufit 2021 mahdetaan pystyä toteuttamaan?
Jaahan, miten mahtaa vuoden 2021 Nufit toteutua, vai toteutuuko? KysynpVaa.
Nufit ei toteudu perinteisessä muodossa 2021.