Juomisen voi aloittaa lounaalla, eikä kukaan voi pysäyttää putkea – Brysselissä ei toivuta alkoholismista, sanoo Merja Kyllönen
Kukaan ei voi pakottaa viinaan menevää europarlamentaarikkoa hoitoon, mutta tarjolla on kuitenkin laadukas työterveyshuolto.
Suomen Kuvalehti kysyi joulukuun alussa perussuomalaisten puheenjohtajalta Jussi Halla-aholta, aikooko puolue reagoida europarlamentaarikko Teuvo Hakkaraisen (ps) alkoholiongelmaan.
Halla-aho sanoi, ettei puolue voi muuta kuin jakaa ohjeita ja neuvoja, eikä puheenjohtajakaan voi ryhtyä esimiehen tapaan varsinaisiin kurinpidollisiin toimenpiteisiin. Äänestäjät valitsevat edustajan tehtävään, ja parlamentti maksaa palkan, mutta kukaan ei voi tehdä juomisesta loppua.
”Viime kaudella kyllä pohdin, että ihmispolo pystyy juomaan itsensä hengiltä aivan rauhassa, eikä kukaan siihen varsinaisesti puutu”, sanoo entinen europarlamentaarikko, kansanedustaja Merja Kyllösen (vas). Kyllönen oli Euroopan parlamentissa vuosina 2014–2019.
SK 19.12.2019
///
Korjaan Kuvalehdessä ollutta EU parlamentista pudonneen Kyllösen ajatusta hiukan: ”ihmispolo pystyy juomaan TAI SYÖMÄÄN itsensä hengiltä aivan rauhassa, eikä kukaan siihen varsinaisesti puutu”
Pietikäinen (kok.) on kunnostautunut molemmissa, Isä Mitro (sd.) ja Kyllönen (vas.) itse pitkillä ja runsailla lounailla, mutta tärkeimmästä kukaan ei puhu eli omaneduntavoittelijan salamyhkäisistä lehmänkaupoista ja hyväveli-verkostoitumisesta oman taloudellisen hyödyn edistämiseksi. (Katainen ja Stubb kok. muutaman mainitakseni) Mitä sai aikaan 30 vuotta politiikassa joista 10 v. meppinä sössöttänyt Jaakonsaari (sd.)? Siitä ei isoja otsikoita SK:ssä näy.
Persuja yritetään nyt pistää maakuoppaan monelta suunnalta. Hakkaraisen juominen, Halla-ahon ns disinformaatio ja nuorten persujen touhut.
Läpinäkyvää, niin läpinäkyvää mutta kun tietää mistä moinen johtuu, niin voi vain hymyillä isosti.
Suomen mepit kautta aikojen 1995 - 2024
http://www.europarl.europa.eu/finland/fi/parlamentti/jasenet/kaikki_mepit_.html
Monta edustajaa, komissaareista puhumattakaan, jotka jäivät historiankirjoihin huomattavasti Suomea enemmän vahingoittaneista puuhista kuin juopottelusta.
- ps
PS. ei se Katainenkaan tainnut ihan selvinpäin poliitikon uraansa läpi vetää. Ja sielunveljeys Junckerin kanssa on varmasti vaatinut jonkin verran salailua sekä kupittelua. ja meneekö kukaan takuuseen, että Modig ja Niinistö eivät käyttäisi työpaikkaruokailua hyväkseen runsain mitoin. Kummassakin on aistittavissa henkilökohtaista ongelmaa.
Merja Kyllönen - Brysselissä ei toivuta alkoholismista
6
<50
Vastaukset
- Anonyymi
ARKA asia medioille, kovasta sensuurista päätellen, ovat Eläkerahastojen sota- ja aseteollisuuteen käytetyt jättiomaisuudet, joita Kokoomuksen ja Niinistön vaalitukijat, ovat veroparatiiseissa sijoitelleen.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/16142552/elakeyhtioiden-jattiomaisuuksia-sotateollisuuden-veroparatiisisijoituksissa#comment-99923203 - Anonyymi
Punikin ongelma.
- Anonyymi
Kaiken maksaa sumalien köyhä veronmaksa ja kiito eu
Kitos soini kun oot lihonnut taa sniinpaljon meidä rahilla
- Anonyymi
Onoa noita lääkäreitä, jotka kirjoittavat työpaikkaetuna reseptilääkkeitä itselleen ja lääkepöllyssä hoitavat ja leikkaavat potilaita. Kirjoittaako Hesari siitä aiheesta riviäkään?
- Anonyymi
Merja tietää! Ja kaikki muut taas tietää sen, että vasemmistolle se viina vasta maistuukin! Varsinkin ILMAINEN viina! Vai mitä, Arhinmäki? ;)
- Anonyymi
Jaa, oliko Merjamme alkanut "ryypläämään Bryskässä" silloin aikaoinaan?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial11576Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras951501Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221051Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva200948- 123842
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt2797Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?
Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks29760Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks42751- 7724
- 60693