Isäni oli hyvä ihminen, niin hyvä, että hänen kaltaistaan on vaikea, jos ei mahdotonta löytää. Tämä kertomus ei ole tarkoitettu niille jotka eivät osaa tai jaksa lukea kahta riviä enempää.
Hän antoi kaiken sille joka jotain tarvitsi. Hän antoi rahaa sitä tarvitsevalle. Hän antoi ruokaa sitä tarvitsevalle. Hän antoi kaikkea jos joku jotain keksi pyytää. Hän antoi autonsa tyttärelleen koska hän sitä tarvitsi. Taulut seinältä, astiat kaapista, osti puhelimet, nettiliittymät, tietokoneet lapsilleen, hän antoi vaikka housunsa jos joku niitä tarvitsi. Hän auttoi naapureita kaikessa missä he ikinä apua tarvitsivat.
Hän olisi kävellyt vaikka rovioon lastensa puolesta. Hän ei koskaan, siis ei koskaan sanonut ei, kun häneltä pyydettiin apua. Silti hän eli onnellista ja toivon täytteistä elämää. Hänellä oli kaikkea jota hän elääkseen tarvitsi. Varakas hän ei ollut mutta piti aina huolen siitä, että toisilla ihmisillä oli asiat hyvin. Hänellä oli testin mukaan hyvin korkea älykkyysosamäärä. ÄO 147 on sellainen saldo johon harva yltää. Hän oli teknisesti ja kielellisesti hyvin lahjakas. Hänellä oli varsin mittava koulutus- ja työhistoria. Hän oli erittäin hyvä keskustelija. Hän kykeni keskustelemaan kaikkien ihmisten kanssa kiihkottomasti katsomatta poliittista taustaa. Hän rakensi siltoja erilaisten elämänkatsomusten välille, ei rikkonut niitä.
Nyt hän on pois tästä maailmasta eikä enää voi auttaa ja tehdä hyvää muille mutta muisto, jonka hän jätti jälkeensä, elää edelleen. Poliittiselta suuntaukseltaan hän oli perussuomalainen koska hän katsoi, että perussuomalaisuus oli ainoa poliittinen suuntaus joka tuki hänen identiteettiään edes jossain määrin. Siispä minäkin olen perussuomalainen, tosin samanlaiseen hyvyyteen, anteliaisuuteen ja avarakatseisuuteen en koskaan tule kykenemään. Pahuutta, suoranaista pahuutta hän sen sijaan vihasi.
Siispä heitän kultaisen hilepölyn hänen päälleen. Ikäväni on suunnattoman suuri.
Haluan kertoa isästäni, hänen elämästään, hänen minuudestaan.
8
141
Vastaukset
- Anonyymi
Kaunis kirjoitus. Kiitos. Tällaisia aloituksia kun olisi enemänkin niin palsta olisi salonkikelpoinen. Täällä riehuvat mistään mitään tietämättömät, kouluja käymättömät toisen polven arabi- ja somalivajakit ja niiden lakeijat.
- Anonyymi
Siinä on vihervassareille pureskeltavaa Joulunpyhiksi.
- Anonyymi
Hienoa muistelua ja ihan isänne mukaista hillittyä ja vaatimatonta korostaen.
Heitä "hiljaisen kansan edustajia" on paljon jotka tekevät enemmän kuin kuuluttavat tekemisistään kaikkialle!
Nykymaailman kuten Suomen kansan 'näkyvin ja kuuluvin väki' ei ole oikeastaan mitään mutta pitävät itsestään sitäkin suurempaa haloota!
"Tyhjät tynnyrit kolisevat eniten " sanotaan ja sehän on juuri noin! Hyvä oli minunkin isäni, piti perheestään huolen oikein viimeisen päälle, mutta ei hän mikään homsu ollut, eikä alkanut koko maailmaa rahoittamaan!
Late Lapista.- Anonyymi
Tällaisia arjen sankareita ei tästä "minä minä" maailmasta enää löydy.
- Anonyymi
Kuoliko Late sittemmin koronaan????????
- Anonyymi
Ei pysty todistamaan väitteitään.
- Anonyymi
Samanlainen perhe on ollut minullakin.
Äiti ja isä ovat auttaneet ihan kaikessa.
Saamme me lapset olla ikuisesti kiitollisia jo edesmenneille vanhemmillemme.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.3962082Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek121929Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2491404Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?
En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.811041Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?
Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel56965Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia402938Rakennetaanko yhdessä?
Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä39808- 56779
- 75750
Hyvää yötä mies
Nuku hyvin. Viikonloppuna on tulossa hellettä, se on mukavaa. Juhannuskin kohta. Mun tekis mieli huolehtia susta. Semmo70724