Maksakirroosi

Anonyymi

Jääkö se verikokeissa kiinni?

10

511

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Laboratoriokeet antaa viitteitä.
      Alat, afos, GT, pre-albumiini, P-TT jne.

    • Anonyymi

      Pelkkien veriarvojen perusteella ei näe maksan tilannetta vielä selvästi. Mutta jos arvot ovat kovinkin korkealla niin saattaa herätä epäilys ja silloin tietty pitäisi tutkia tarkemmin.
      Olen terveyskirjastosta lukenut että maksan todellinen tila selviää parhaiten koepalan otolla.
      Kirroosissa maksaan tulee sidekudosta ja se näkyy koepalassa, jos sitä on.

    • Paljon välii?! Maksakirroosin kanssa herätykset on niin vähissä ettei millään ole mitään merkitystä.

      • Anonyymi

        Riippuu tietenkin kuinka pitkällä kirroosi on, mutta lopettamalla juomisen voi saada monta vuotta elinaikaa.


      • Anonyymi

        Mitä se tarkottaa?


    • Anonyymi

      Se voi olla seuraava aste syöpään ..JOTEN MITÄ VÄLII?

      • Anonyymi

        Mutta voi olla e t t e i ole. Eli on sillä väliä.


    • Anonyymi

      Saako maksankuntoa mitenkään kotikonstein kiinni?

      • Anonyymi

        Jos tarkoitat kysyä pystyykö itse päättelemään missä kunnossa maksa on, ei pysty.


    • Anonyymi

      Maksan sidekudoistumista ei pystytä lääkkeillä eikä muilla hoidoilla palauttamaan. Hoidon tavoitteena on maksakirroosin etenemisen pysäyttäminen. Tällöin tärkein toimenpide on täydellinen pidättäytyminen alkoholijuomista. (Duodecim)
      Yleisimpiä maksakirroosin syitä ovat alkoholi, virustulehdukset ja ylipaino. Usein vuosia jatkunut maksan rasitus johtaa solujen korvautumiseen arpikudoksella, maksa kutistuu ja kovenee. Tämä on pysyvä muutos. Tilanteen paheneminen riippuu paljon siitä, voidaanko vaurion syy pitää poissa. Tärkeää on välttää kaikkia maksaa rasittavia aineita. Esimerkiksi alkoholin aiheuttamassa maksakirroosissa eliniän ennuste voi olla vuosia, jos pystyy lopettamaan alkoholin käytön, mutta viikkoja tai kuukausia, jos alkoholin käyttö jatkuu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      97
      4399
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3273
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2360
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      35
      1368
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      999
    6. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      32
      996
    7. Minulla on käsitys

      Ettet ole kovin se k s uaalinen ihminen.
      Ikävä
      25
      990
    8. 153
      985
    9. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      914
    10. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      862
    Aihe