Minä olen keksinyt luontevan selityksen sille miksi Venäjä vääristelee historiaa.
Niiden omat lapset nauraisi räkäisesti isiään ja pappojaan jos niille kerrottaisiin totuus. Koulut opettaa vääristettyä historiaa tai jättää kokonaan kertomatta asioita.
Niiden omat lapset nauraisi räkäisesti isiään ja pappojaan jos niille kerrottaisiin totuus. Koulut opettaa vääristettyä historiaa tai jättää kokonaan kertomatta asioita.
Vastaukset 76
Vanhimmat
Haluatko sinä että kallonmittaaja tulee päättämään elämästäsi ja määräämään sen mikä on älykkyytesi taso ja sen kaiken tieteellisyys?
Itäpojan Lada meni rikki? Vai miksi itäpoika kiukuttelee? Onko isäs tippunut kännissä ikkunasta? Vai onko ikävä baabuskaa?
Siinä sitä tiedettä tehdään.
Räkästä naurua! "...mjennään tuosta Sjuommussjalmen kohdjalta, ja kjaatkaistaan sjuomi kjahtia... ihjan hjeittämjällä..." :D :D Tottahan venäjän nuoriso nauras kippurassa kun tietäisivät!
Haha haa tuo oli hyvä! Muutama Venäläinen nuori saattaisi kuolla nauruun kun ne kuulis noista Stalinin letkauksista.
Ei ne nauraisi. Häpeäisivät toki, mutta juuri sen takia tulisivat siihen tulokseen, että on parempikin poistaa ne historiankirjoista.
Miltä tuntui suomalaiset ottaa turpaan sodassa?
Mitä, eikö kaalisoppa musikalle maistu, kun on karee finskipojalle?
Pese naamasi itäpoika! Jos haluat jutella suomalaisen kanssa niin siistiydy! Eikö baabuskaa opettanut sulle tapoja? Vai eikö sillä tietenkään ole mitään tapoja...
No miltä tuntui ottaa pataan sodassa? Itsehän hyökkäsitte!
Likainen itäpoika! Vieläkö baabuskaa syöttää sua lusikalla? Se miksi itäpojat kaatui sodassa kuin heinä johtui siitä kun ne itki baabuskan perään. Heikko mieli likaisilla itäpojilla. Haaveile sinä vaan Ladasta ja mee 7.tammikuuta pakkasukkoa juhlimaan baabuskasi matalaan majaan. Vie mennessäis Valion juustoa lahjaksi niin se kuvittelee että oot rikastunut.
Neuvostoliitto olisi hävinny taatusti, ilman massiivista länsivaltojen apua. Ja ne hyökkäykset olivat pienen rauhaa rakastavan suomen kimppuun historian suurimpia häpeän tekoja !
Neuvostoliitolla ei ole minkäänlaista kunniaa niistä päivistä, siksi he koettavat yhä edelleen vääristää tekemiään hirveyksiä ! Sen tosiasian ovat kertoneet sodanaikaiset venäläisetkin, että he lavastivat Mainilan laukaukset !!! Suomi ei edes varustautunut sotaan, vaan neuvostoliiton hyökkäys tuli täytenä yllätyksenä !
NÄMÄ TOSIASIAT OVAT MYÖS TAIVAAN PÖYTÄKIRJOISSA, SILLÄ JUMALAN KIRJANPITO EI EREHDY KOSKAAN !
ja länsimaat olisivat hävinneet ilman itärintamaa.
Tästä syystä länsi auttoi Neuvostoliittoa.
Niin idästä, kuin lännestä ei oliisi ollut yksin uhmaamaan keskusvaltoja.
Hitlerin moka oli käynnistää sota molemilla rintamilla.
pahalta
Venäjällä nyt on tupannut historia menemään uusiksi aina kun diktaattori vaihtuu.
Samoin näyttää tapahtuvan Oulun yliopiston sosiologian laitoksella.
Ketjun aloittajalla on omituinen ajatuksenjuoksu, venäläiset oli Stalinin uhreja, siinä missä suomalaisetkin, miksi he nauraisivat syyttä sotaan joutuneille isilleen?
Venäläiset rivimiehet vietiin pakolla rintamalle, monet hyppivät kuljetusjunista karkuun, tai karkasivat jossakin muussa tilanteessa, eivät he sotaan halunneet pientä Suomea vastaan.
Koko sota oli yhden miehen aivojen tuotos, nöyrät tottelivat ja tappoivat tosiaan korvessa, kun itse Stalin ryyppäsi votkaa Kremlissä.
Kovasti siellä Stalinin ihailu kasvaa vuosi vuodelta. Eivät he häntä minään pahana johtajana pidä, joka olisi isoisät väkisin älyttömään sotaan määrännyt. He ihailevat hänen toimiaan ja pitävät niitä täysin oikeutettuina.
Juuripa tuon faktan takia ne vääristelee historiaa.
Venäläinen luonne on sellainen että kyllä ne nauraisi jos tietäisi. Njet moi problem ne sanoisi ja nauraisi.
Aikoinaan ovat vääristelyn linjalle lähteneet ja siitä ei voi luopua ainakaan kunniaa menettämättä.
T:aloittaja
Mihinkähän perustuu käsite että itämaalaiset tai länsimaalaiset, ois sotaisampaa väkeä kuin pohjoisen viikingit? Johon tästä oli näyttö taas kerran, kun hallitus jäi lomille. Itä-länsi rauhoittuu joulun viettoon, pohjoinen räyhää.
Vääristeltyä historiaa syntyy koko ajan nykyaikana niin kauan, kun valehtelijat saavat tehdä päätöksiä. Esim. Tämä tapaus Haavisto. Mikähän oli totuus näistä orvoista tai Carunasta. Historian kirjoihin jää valheet.
Mites Suomen surkuhupaiset heimosodat?
Milloin niitä käsitellään Suomen historiassa tai medioissa?
Niitä ei käsitellä? Mistä muusta täällä muka on kyse?
Heitetäänpä tämmöinen triviaali yleissivistävä kysymys,
Kuka tai mikä rahoitti Suomen heimosodat 1918–1922?
Mitä merkitystä sillä on kun kyse on itsenäistymisen aikana kuitenkin kokoajan ollut siitä kuka tänne kuuluu ja kuka ei.
Se merkitys, että tuon tietäminen ja ymmärtäminen selittää aika paljon Suomen historian tapahtumia.
Mutta aihetta ei haluta käsitellä julkisuudessa jostain syystä.
Tai no tiedän kyllä syyn. Ehkä 100 vuoden päästä olemme tarpeeksi kypsiä puhumaan tästäkin avoimesti...tai sitten emme.
Selittää esim sen, miksi Venäjä pitää talvisotaa vain rajakahakkana ja heimosotiin liittyvänä tapahtumana ja Suomessa talvisotaa pidetään oikeana sotana.
Tuohon aikaan ei ollut heimosotia.
sitten Jussi Niinistö ja moni muu historoitsia on vääristellyt historiaa.
https://www.satakunnankansa.fi/a/200109830
Sen kuin lataat tietosi tänne. Eikai se nyt mikään valtiosalaisuus sentään ole. En tosin näe miten se muuttaa mitään enää itsenäisen valtion politiikassa. Britannialaiset täällä ainakin olleet kiinnostuneita Euroopan itärajan määrittämisessä. Mannerheim ajoi suursuomea vielä toisessakin maailmansodassa.
Valehtelevat saatanat. Heidän tarkoituksensahan oli vallata koko suomi parissa viikossa, ja nimenomaan stalinin käskystä.
Stalin koki Suomen oikeasti uhkaavan Pietaria ja Neuvostoliittoa.
Koska tiedossa oli, että Mannerheim keskusteli 1919 Britannian Suomeen lähettämän sotilasvaltuuskunnan kanssa hyökkäyksestä Pietariin. Brittiraporttien mukaan Mannerheim oli innokas hyökkäämään, mutta vaati että Britannian piti tukea hyökkäystä poliittisesti, ja että Petsamo sekä Itä-Karjala piti liittää Suomeen. Britannian olisi pitänyt myös kustantaa sotaretki ja myöntää Suomelle viidentoista miljoonan punnan laina.
Hyökkäyssuunnitelmat kariutuivat , kun Mannerheim hävisi heinäkuun 1919 presidentinvaalin Ståhlbergille, minkä jälkeen hän vetäytyi päivänpolitiikasta.
Mannerheim palasi Suomen hallintoonja Stalinin pelkokuviin , kun 1937 presidentiksi valitulla Kyösti Kalliolla oli hyvät suhteet Mannerheimiin.
Vuonna 1939 Mannerheim haki valtion lainaa Yhdysvalloilta sotilaskaluston ostoon, mutta Suomen hallitus torjui ajatuksen. Mannerheim oli pohjimmiltaan Tsaarin armeijan upseri ja koki velvollisuudekseen tuhota bolsevikkien hallinon Neuvostoliitossa.
Kellään tietoa salpalinjoista? Miks ne on helvetin paljon sisempänä kuin mitä alkuperäiset 1917 rajat, joissa ei kaiken logiikan mukaan ollut tarkoitus ainakaan takkiin ottaa noissa suurissa suunnitelmissa, joissa piti oikein natsien kelkkaan lähtä ww2?
Aivan rajan pinnassa linja olisi ollut täysin sen aikaisen tiedustelun tiedossa.
Walden suunniteli linjan sijainin, niin että se oli strategisesti mahdollismman hyvällä sijainnilla, käyttäen hyväksi myös luonnon luomia valmiita "linnotteita".
"Aivan rajan pinnassa" Välihän on pahimmillaan varmaan 100km ja näyttää että nykyisiin rajoihin oli jo päädytty. Niihin ei näköjään kuulunut enää Itä-Karjala.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Salpalinja#/media/Tiedosto:Suomen-Salpa.png
Mannerheimi sopi ennen sotaa Stalinin kanssa noista rajoista.
Sitten ihan muodon vuoksi päättivät pitää pikku sodan, jottan kansan olisi helpompi hyväksyä nuo rajat
Eli mitään kommunismin uhkaa ei ole ollutkaan ja koko liitto akselivaltioihin oli turha. Käsitykset elävät kuitenkin yhä Suomen oikeistossa, jolle kapitalismi ja fasismi ovat sama asia. Likainen temppu tehdä rahaa rikkaille.
"Minä olen keksinyt luontevan selityksen sille miksi Venäjä vääristelee historiaa."
Venäjän sisäiseen manipulointiin.
Myös totta.
Vääristellään sitä historiaa Suomessakin. Suomalaiset sinnikkäästi kieltävät osallisuutensa Mainilan laukauksiin, vaikka valokuvat todistavat tykin ammuksien kyljessä lukeneen 'Mainilaan'.
Oulun yliopiston sosiologian professori Puuronen sekä Helsingin yliopiston dosentti Bäckman pyrkivät korjaamaan suomalaisten historiaa vääristelevän kirjoittelemisen.
Röyhkeimmät vääristelijät pitävät jopa Mannerheimin kuvaa seinällään.
Professori Puurosen käskytyksestä Mannerheimin kuva lähti opiskelijoiden kiltahuoneiston seinältä kuin kuppa Viipurista kaupungin vapautuessa fasismin ikeen alta 1944.
Haha hauskasti vedetty :)
Luin tuosta ainoastaan nimen Bäckman. Se aiheutti pienen vaivautuneen naurahduksen ja pientä säälintunnetta ryssätrolleja kohtaan kun eivät saa idolikseen muita kuin tuollaisia pellejä.
No hienoa että tulit kommentoimaan kirjoitusta, vaikka et sitä luenutkaan. Harva tällä palstalla lukee tekstiä jota on kuitenkin pakko kommentoida.
Persunpennut nyt vaan on sellaisia.
Jos dosentti Bäckman kirjoittaa jotain Suomen ja Venäjän välisiin asioihin jotain, ihan mitä tahansa, niin ne voi ihan hyvin mielin pistää mappiin Ö muun huuhaan joukkoon tulevien sukupolvien huviksi. Tai sitten jättää ne muuten ihan omaan arvoonsa.
Sen enempää niihin ei kannata uhrata aikaansa
TIEDOKSI VENÄJÄN TROLLEILLE ! Suomi ei varustautunut sotaan ! Suomi veti tykistönsäkkin kauemmas itärajasta ja venäläinen sotilas oli kertonut vähän ennen kuolemaansa heidän itsensä ampuneen Mainilan laukaukset TYHJÄLLE pellolle, josta sitten syyttivät suomalaisia , ja aloittavat yllätyshyökkäyksen suomen valtaamiseksi stalinin käskystä.!
Ainoastaan Mannerheim halusi sotaa Bolševikkeja vastaan
Kyllähän Suomea saa puolustaa, mutta Mannerheimilla oli pakkomielle sotia bolsevikkejä vastaan.
Hän oli loppuun asti Tsaarin upseeri ja lojaali Tsaarille.
Suomella oli armeija ja näin ollen kätevä työkalu bolsevikkeja vastaan.
Mannerheimiä ei kiinnostanut Suomen hyvinvointi tai suomalaisten puolustaminen.
Putin sanoi Puolan salaa liittoutuneen Hitlerin kanssa toisen maailmansodan aikana.
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000006354284.html
Vastahan nuo ry$$ät kertoi senkin valheen, kuinka he "pelastivat" osan Puolasta Hitlerin kynsistä! Ihan järkyttävää valehtelua @@@
"Juuri tuollaiset ihmiset neuvottelivat Hitlerin kanssa", Venäjän presidentti lausui maansa sotilasjohdolle.
Venäjän presidentti Vladimir Putin syytti tiistaina Puolaa juutalaisvastaisuudesta ja natsidiktaattori Adolf Hitlerin kanssa vehkeilystä. Korkeimmalle sotilasjohdolle puolustusministeriössä pitämässään puheessa Putin iski lisää löylyä Venäjän ja Euroopan väliseen sanailuun.
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000006354284.html
Kapitalismin kanssa voi neuvotella. Kommunismin kanssa voi neuvotella. Natsismin kanssa ei voi neuvotella. Natsismin kanssa "neuvottelu" kertoo kyllä aika paljon ihmisestä.
Natsismin ja kommunismin ero käytännön toimijoina on hyvin veteen piirretty viiva. Kisailevat lähinnä siitä, kumpi on onnistunut murhaamaan enemmän ihmisiä. Kommunismi taitaa olla melkoisen ylivoimaisessa johdossa, mutta kyllä natsismi on hyvänä kakkosena.
Ei mitään ylpeilyn aihetta kummallakaan aatteella.
Rasputinin mukaan nl pelasti osan Puolasta!
– Putin myös väitti, että Neuvostoliiton toteuttama Puolan itäisen puoliskon miehitys syyskuussa 1939 – kaksi viikkoa Saksan hyökkäyksen jälkeen – ”pelasti lukuisten paikallisten ihmisten, etenkin juutalaisten, hengen, koska natsit tuhoaisivat myöhemmin väestön”, NfP kertoo.
Putinin mukaan puna-armeijan oli jopa välttämätöntä marssia Itä-Puolaan, koska ”Puolan hallitus oli menettänyt kontrollin maahan”.
https://www.verkkouutiset.fi/vladimir-putin-toinen-maailmansota-oli-puolan-syyta/
Hitlerin on kerrottu olleen ehdottoman tuomitseva Puolaa kohtaan. Piti heitä saastaisina.
Puolan kansa on kokenut kovia molempien roistovaltioiden, Saksa ja NL/Venäjä, taholta.
https://puheenvuoro.uusisuomi.fi/jussina/94139-saksan-ennakoiva-isku-itaan-pelasti-puolalaisia-venajan-suorittamilta-kansanmurhilta/
Tämä+asia+on+vähemmän+tunnettua+Suomen+historiaa,+mutta+totta:
Välirauhan+aikana+1940-41+suunniteltiin+jopa+valtioliittoa+Ruotsin+kanssa.
Huvittava+juttu+sikäli,+että+Suomi+olisi+luopunut+laukaustakaan+ampumatta+siitä,+mitä+se+ankarasti+puolusti+105+päivää+menettäen+liki+25+000+sotilasta+kaatuneina,+n.+50+000+haavottuneina+ja+10%+pinta-alastaan,+eli+siis+ITSENÄISYYDESTÄÄN!
Pääkaupunki+olisi+ollut+Tukholma+ja+Ruotsi+olisi+hoitanut+ulkopolitiikan.
Ruotsi+olisi+samoin+laukaustakaan+ampumatta+kuitannut+1808-1809+rökäletappionsa,+jossa+se+menetti+Venäjälle+satoja+vuosia+kuppaamansa+Itämaan.+Ahnevanmaakin+olisi+tullut+samalla+kertaa+ja+osaltaan+tasoittanut+kirvelevää+Kansainliiton+tuomiota,+jossa+se+määrättiin+1921+Suomeen+kuuluvaksi.
Onneksi+NL+ja+Saksa+kaatoivat+tuon+hullun+hankkeen.
Tämä puoli on puuttunut kokonaan keskustelusta. Vasemmistopuolueet vaativat syystäkin Mannerheimin päätä vadille 1945 sotarikostuomionistuimessa, mutta hänen syyllisyytensä mihinkään pystyttiin peittämään. Suomen sotahistoria on synkkä, mutta sitä ei käsitellä puolueettomasti. Natsismi on rikos ihmisyyttä kohtaan, jota vastaan jopa Yhdysvaltojen ja Neuvostoliiton piti liittoutua. Ei ole mitään syytä olla antamatta pisteitä heille, joille ne tässä asiassa kuuluvat.
Suomi on kahden roistovaltion välissä. Valitettavasti.
No sopii sinne, kun ei Suomellakaan ole puhtaat jauhot pussissa
Kyllä ne jauhot on enemmän idässä homehtuneet.
Suomi rahoitti 1920 luvulla Neuvostoliitossa tehtyjä terrori-iskuja
Suomalaisten sotilasretket Itäkarjalaan tapahtuivat aikana, jolloin Venäjällä riehui sisällissota ja suomalaiset vapaaehtoiset sotivat siis Venäjän valkoisten tukena. Samoin Mannerheimin Pietari-suunnitelmat liittyivät valkoisen osapuolen auttamiseen.
Neuvostoliitohan perustettiin ja Tarton rauha solmittiin vasta myöhemmin.
Putin on epäillyt koko Leninin lahjoittamaa Suomen itsenäisyyttä, koska Leninillä ei ollut sisällissotaa käyvässä Venäjän maassa valtuuksia hyväksyä mitään Suomen itsenäisyyttä.
Suomen rahoittamat iskut Neuvostoliittoon jatkui vielä Tarton rauhan sopimuksen jälkeenkin. Rauhahan astui voimaan 31. joulukuuta 1920
Vielä 1922 Vaseli Levonen ja Jalmari Takkinen 500 muuta Suomalaista oli mukana operaatiossa, jossa murhattiin kaikki itä-Karjalan kommunistit. Operaatio rahoitettiin "humanitäärisenä apuna itäkarjalaisille"
Neuvostoliitto lähetti 20000 miehen vahvuiset joukot, jotka kukistivat Itä-Karjalaiset metsäsissit ja näiden Suomalaiset liittolaiset.
Siis en puolustele Stalinin terroria . Vaan haluan tuoda julki, että vastaavaa toimintaa tapahtui myös Suomessa ja Suomalaisten toimesta.
Tätä ei vaan haluta käsitellä meillä julkisesti. Nämä tapaukset halutaan "lakaista maton alle". Aihe on yhä arka , vaikka tapahtumista on kulunut 100 vuotta.
Missä vaiheessa Suomen rikokset ja tekemät vääryydet voidaan ottaa esille, niin että Suomen kansan omatunto kestää niiden käsittelyn.
Muita vastaavia aiheita on mm. Suomalaisten SS-miesten tekemät siviilien teurastamiset, jotka on paljastuneet heidän omista päiväkirjoista.
Tiedoksi sinullekin, että Neuvostoliitto perustettiin 30.12.1922.
Suomi ei todellakaan ole rahoittanut yhtään iskua Neuvostoliittoon.
Suomalaisten retket tapahtuivat vapaaehtoisvoimin Venäjän sisällissodan aikana. Venäjän valkoisien avuksi.
Punakaartilaisista perustetun Muurmannin legioonan tarkoitus oli myös hyökätä pohjoisesta itsenäistyneeseen Suomeen, joten retket olivat suunnattu myös tätä hyökkäystointa vastaan.
Kenen kanssa Suomi sopi Tarton rauhan?
Juu oot oikeassa.
Tuo rauhansopimus tehtiin Neuvosto-Venäjän kanssa.
Kuin myös hyökkäykset ja sopimuksen rikkomiset kohdistui silloista sopimus kumppania eli Neuvosto-Venäjää vastaan.
Suomen valtio ei suoraan tukenut, mutta esim suurin hallituspuolue Kokoomus tuki näitä heimosotia, kuten esim. myös Jääkäriliike, joka lahjoitti heimosotureille aseita., sekä Kansallis-Osake-Pankki jne.
Muurmannin legioona oli brittien värväämä ja hallinoima yksikkö, joka oli kasattu suomalaisista punikeista.
Nyt oliskin mielenkiintoista tietää, miksi britit olisivat haluneet hyökätä Suomeen?
Neuvosto-Venäjän
Oliskohan osasyy ollut, että Suomessa oli saksalaisia ja suomalaiset valkoiset olivat liitossa Saksan puolella, joka oli sodassa englantilaisia vastaan.
Suomen punsiset olivat yhteistyössä Englannin kansssa, mutta venäläiset bolsevit olivat liitossa Saksan kanssa, jonka vuoksi bolsevikit eivät suoranaisesti auttaneet Suomen punakaartia. Bolsevikit olivat nimittäin tehneet rauhan Saksan kanssa Brest- Litowskissa.
Suomalaiset punakaartilaiset menivät Muurmannin legioonaan tarkoituksella hyökätä uudelleen Suomeen pohjoisesta.
Suomipoika otti pahasti turpiin sodassa. Joutui nöyränä maksamaan korvaukset, heh. Mahtaa vitutta. No itsehän hyökkäsitte!
Neuvostoliitto hyökkäsi, mutta ei onnistunut valloittamaan Suomea. Ei kai se nyt enää itätrolleja kyrsi? Vai kyrsiikö?
Voitittehan sodan, mutta Suomi voitti rauhan. Kyllä me täällä Suomessa arvostamme huomattavasti enemmän tuota rauhan voittamista kuin sodan voittamista.
Ja vaikka joutui maksamaan järjettömät sotakorvaukset, niin elintaso Suomessa meni jo heti ohi Neuvostoliiton sekä vasemmalta että oikealta, tai oikeastaan se ei koskaan ole ollutkaan Suomessa huonompi kuin Neuvostoliitossa. Ei edes sodan aikana.
Nythän se on huikeasti korkeampi joka sektorilla kuin Venäjällä. Sekö se kyrsii?
Sosialisyisten federatiivisten neuvostotasavaltojen liitto oli lyhyt versio ehdotetuista nimistä nuorelle neuvostotasavallalle. Slaavilainen puheripuli keksi monia paljon mutkikkaampiakin nimiä.
Mikähän olisi ollut Suomen nimi, jos SDP olisi voittanut aseellisen kapinan 1918?
Eikö ne puhuneet " Suomen kansantasavallasta"?
sfgssrgwsrgh
wrgwrgwrg
wrgwrgwrgr
wrgwNobel-palkittu kirjailija Aleksandr Solženitsyn on sanonut näin: Venäjän vallanneet johtavat bolševikit eivät olleet venäläisiä. He vihasivat venäläisiä. He vihasivat kristittyjä. Heitä motivoi etninen viha. He kiduttivat ja teurastivat säälimättömästi miljoonia venäläisiä. Lokakuun vallankumous ei ollut 'venäläinen vallankumous'. Se oli vieraan kansan valloitusretki Venäjällä. Lähes kukaan ei ymmärrä tätä vieläkään, mikä todistaa, että kansainvälinen valtamedia on saman heimon käsissä.
Viimeinen järkyttävä vääristely on Kanadan tekemä. Trump editoitu pois Yksin kotona Kekkosesta.😱😱😱
Säälittävää.
Järkyttävin lännen valehtelu on se, että ne yrittävät kieltää Venäjän presidentin legitiimit oikeudet arktisella alueella aina Kanadan ja Alaskan rannikolle asti, vaikka presidentti Putin on pitävästi osoittanut Venäjän mannerjalustan ulottuvan sinne saakka.
Koko tarine juoni meni pilalle, kun tuo tärkeä kohtaus oli editoitu pois.