Onko sinkut viettäneet joulua asiaankuuluvalla hartaudella

Anonyymi

vai menivätkö baariin itseäänntyrkyttämään?

12

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jouluna baariin meno on häpeä pilkku. Menkää sitten uunna vuonna.

    • Anonyymi

      Aika sairasta että pitää Jouluaattonakin mennä baariin itseään tyrkyttämään.

      KilttiMies89

      • Anonyymi

        On kyllä sairasta samaa mieltä.


    • Anonyymi

      Kukaan itseään kunnioittava ei mene baariin jouluna eikä uutena vuotena. Etenkin uusi vuosi on kotibileiden aikaa. Olin viime vuonna kuskina kotibileissä ja pääsin saatille 👍

    • Anonyymi

      Kävin harrastamassa hiljentymistä tuolla lumisessa luonnossa.

    • Baariin mennään sekä aikaa viettämään että etsimään mahdollista kumppania. Kummastakaan ei ole pienintäkään syytä tuntea huonoa omaatuntoa tai alemmuudentuntoa. Täysin normaaleita asioita.

      Jos joku ei pidä itseään esillä, hän ei toimi biologian mukaisesti.

      • Anonyymi

        Onko sulla selittävää tekijää meille, jotka menemme mieluummin yksin hiljaiseen luontoon kuin seuraan hälyiseen baariin?
        Miten voi olla toimimatta biologian mukaisesti?


      • Anonyymi kirjoitti:

        Onko sulla selittävää tekijää meille, jotka menemme mieluummin yksin hiljaiseen luontoon kuin seuraan hälyiseen baariin?
        Miten voi olla toimimatta biologian mukaisesti?

        Biologiset käyttäytymismuodot ja niiden takana olevat geenimuunnelmat ovat keskimääräiset. Erilaiset käyttäytymismuodot noudattava normaalijakaumaa eli Gaussin käyrää. Tietomme on siis todennäköisyystietoa, joka kyllä pitää koko populaation kohdalla paikkansa, mutta yksilöön se ei ulotu.

        Kun henkilö karttaa hälyä, hän vain on sattunut perimään sellaiset geenimuodot, jotka panevat karttamaan hälyä. Kaikenlaisa geenimuotoja on tarjolla ihmispopulaatiossa.

        "Miten voi olla toimimatta biologian mukaisesti?"

        Tässä kontekstissa tarkoitti KESKIMÄÄRÄISTÄ biologista käyttäytymistä. Luultavasti lisäksi henkilö, joka karttaa baaria, pitää itseään muualla esillä. Mutta tarkoitukseni oli sanoa, että baarin menevä ei ole poikkeava.


    • Anonyymi

      Meitä oli eilen niissä harvoissa auki olevissa kapakoissa runsain mitoin. Paljon pariskuntia, kaveriporukoita, juuri töistä päässeitä joulun töissä olleita, niitä jotka eivät syystä tai toisesta päässeet perheen luokse jouluksi, niitä jotka palasivat illaksi perheittensä luota takaisin kaupunkiin...
      Oli myös yksinäisiä liikkeellä, jotka joulufiiliksellä otettiin ihan ilolla seurueisiin mukaan. Oli lautapelejä, lauleskelua, moni toi yleiseen jakoon ruokaa niin kotipöydistä kuin ravintoloiden keittiöiden ylijäämistä... Tunnelma oli viihtyisä!

      Itse ravintola-alalla pitkiä päiviä työskentelevänä en päässyt perheen seuraan eilen enkä tänäänkään. Itsellä kun ei ole omia lapsia niin mieluusti päästää perheelliset jouluksi vapaalle nauttimaan lastensa jouluriemusta.

      Mutta työn kautta tuttujen kavereiden kanssa illan viettäminen töiden jälkeen tutussa kapakassa hyvällä fiiliksellä korvaa hienosti perhejoulun missaamisen. Enemmin sitä tuttuja näkee baarissa missä äänet ovat sallittuja yömyöhään, kuin häiriköisi naapureita kenenkään kämpillä mölytessä. Itse en juo lainkaan alkoholia, mutta riemuisa tunnelma kapakassa vs. yksin kököttäminen kotona - ei ole vaikea valita kumpi ympäristö jouluna on itselle mieluisampi.

      Hauskaa joulunaikaa kaikille!

    • Anonyymi

      Kävelin baarin ohi keskustassa ja siellä oli yks asiakas. Melko surkeeta jos pitää baariin mennä jouluna.

    • Anonyymi

      Saiko joku jouluna pillua baarista?

      • Anonyymi

        Ainut syy miksi voisi jouluna baariin mennä on pillun saamisen toivossa. Onko Jouluna helpompi saada pimpsaa kun en ole vielä koskaan jouluna baarissa käynyt?

        KilttiMies89


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      43
      7477
    2. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      54
      3713
    3. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      48
      3573
    4. Millaista läheisyyttä

      Toivoisit ikävästi kohteesi kanssa?
      Ikävä
      66
      3346
    5. Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää

      Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/
      Savonlinna
      52
      3180
    6. 51
      3034
    7. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      36
      2842
    8. Antifasismi - mitä se on?

      Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
      Maailman menoa
      30
      2494
    9. IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!

      "Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk
      Maailman menoa
      196
      1935
    10. Heräsin taas ikävään

      Ja aivan valtavaan haluun. Tahdon sinua R. ❤️
      Ikävä
      47
      1561
    Aihe