terve vaan kaikille.olen aikeissa ostaa saksasta grand cherokeen 2.5 td. onko tehty automaatilla vai onko aina manuaali? koneesta olen kuullut juttua että on italianpojan tekemä onkohan siitä mihinkään? vai onko 2.5 rellun kone? vuosimalli 96-98
jeep
jepjep
101801
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
4-litranen rivikutonen ei vie liikaa bensaa ja samalla saat isohkon koneen edut. Se on sen verran painava auto, että tuommonen pieni tiisseli ei kuulu niihin ollenkaan. Se on kompromissi, vähän kun laittas ferrariin opelin koneen. Kyllä sen siihen saa laitettua, mutta ei se enää sellanen ole, mitä pittää
Jeepissä on italialainen vm kone. Ei hirveän tehokas.
Ostas ennemmin Land Rover Discovery 94 tai uudempi, jos dieselin haluat.
kiitokset vastauksista.
Mulla on Saksasta tuotu Cherokee -95 2,5 litran tdi. Sama VM:n kone kun Granissa.
Ihan hyvin jaksaa viedä ainakin tätä pienempää Jeeppiä.
Bensakoneisiin tottuneena pelkäsin aluksi jääväni risteyksissä ja kiihdytyksissä jalkoihin,mutta on tuo yllättänyt iloisesti.
Rellun kone on vanhemmissa 2,1 litrasissa.
Tuo 2,5,diesel on aivan alimitoitettu, mikäli aiot veturia hankkia. Itse vaihdoin aikanaan Grand Cherokeeni 4,0:sta 5,2 V8:aan, koska tuntuva tehonlisäys nosti kulutusta vain litran verran. Ilmeisesti vääntävä kone ei joudu tekemään töitä yhtä rankasti kuin pienempi mylly. Lisäksi 4,0 kärsi vesipumppuongelmasta kun taas V8 ei ole korjauksia kaivannut...
Sama homma auto vissin suunniteltu alun perin v8 moottorille. Auto kun on v8: lla täysin eri luokkaa.
Kyllähän tuolla Jeepin diesselillä mielstäni vetänee kärryä kuitenkin selvästi helpommin kuin jollain henkilöautolla ainakin hankalissa olosuhteissa.
Hieman on kulutuksissa eroa dieselin ja 5,2 koneen välillä...kaikki kun eivät halua olla parasta kaveria bensakauppiaan kanssa:)
Kyllähän tuolla Jeepin diesselillä mielstäni vetänee kärryä kuitenkin selvästi helpommin kuin jollain henkilöautolla ainakin hankalissa olosuhteissa.
Hieman on kulutuksissa eroa dieselin ja 5,2 koneen välillä...kaikki kun eivät halua olla parasta kaveria bensakauppiaan kanssa:)
Älä usko veekasi-intoilijoita, nelilitrainen kuutonenkin on hirmuinen bensasyöppö. Ota vain diesel, se riittää jeeppiinkin hyvin, uusin 2,7-litrainen olisi kaiketi paras, mutta ovat vielä kalliita.
P.S. Grand Cherokeekin on ulkoimittoihinsa nähden pieni sisältä, CR-V:kin on tilavampi mutta eihän se maasturi olekaan.
Ota tai paremminkin osta v 8 :lla aja vähemmän, mutta nauti ajosta?