Naputin jotain ajatuksia siitä, mitä kirkko on tehnyt. Itse en edes keksi mitä uutta enää voisi yrittää, ja näin tulevaisuus näyttää selkeästi kirkolle synkältä:
https://www.kotimaa24.fi/blogit/kirkko-on-yrittanyt/
Kirkko on yrittänyt
10
<50
Vastaukset
Kas, päätyi päivän lukijablogiksi Kotimaa24:lla.
- Anonyymi
No mutta, ei se yhteiskunta kuitenkaan hajoa, vaikka kirkon asema heikkenee. Onhan se 100 ja 200 vuotta sitten ollut paljon vahvevempi, ja 50-60 vuoden sekularisointuminen, ihmisoikeuksien, tieteen ja kulttuurin kehitys on vaan vaikuttanut positiivisesti.
- Anonyymi
Oho! Yritystä on ollut huomattavan paljon:
Ensiksi on verkko:
Omina sivuina kirkonrahat.fi ja kaste.fi ja mitä näitä onkaan.
Somealustoilla on Facebook-sivuja ja twitteröity on ahkerasti.
Näkyvyyttä on ostettu rahalla ainakin City-lehdestä, Lily-lehdestä ja suomi24-keskusteluista.
Ja sitten on tietysti liitykirkkoon.fi
Mutta kampanjat eivät ole jääneet vain yksittäisiin verkkojuttuihin:
Armoa-kampanja, uskotoivorakkaus-kampanja.
Oulussa kokeiltiin kampanjoida kirkkoveneellä.
Vähän rajumpaakin tempausta on kokeiltu:
Seurakunnat olivat mukana seksimessuilla.
Rituaalien suosiota on tuettu tekemällä hommasta helppoa:
Aamukaste-tilaisuuksia Tampereella, Turussa jne.
Hääyö-tapahtumat ja vastaavat naimisiin meneville.
Perustoimintaa on käsittääkseni kehitetty:
Jumalanpalveluksiin on jossain panostettu aivan erityisesti.
Rippikoulua on kehitetty valtakunnallisesti systemaattisesti.
Paperipostikin kulkee
Monessa paikassa lähtee vielä jäähyväiskirje eronneille jäsenille.
Seurakunnan alueelle muuttanutkin voi saada tervehdyksen.
Tätä ei myöskään tehdä ihan vaan käsiä huitomalla:
Kirkon tutkimuskeskus jauhaa valtavaa dataa siitä miten jumalausko vähenee ikäluokittain yms.
Kirkon jäsenmäärä laskee, kastettavien osuus vähenee, kirkkoon liittyneiden määräkin näyttää kääntyneen hienoiseen laskuun. Nähdäkseni edellä luettelemani kertoo, että kehitys tulee jatkumaan. En kertakaikkiaan enää keksi mitä uutta kirkko voisi yrittää. Keksiikö joku lukijoista?
Lisäksi seurakunnittain on vaihtelua. Jos olisi joku toimiva idea, se oletettavasti olisi jo käytössä jossain. Kehitys on kuitenkin samanlaista kaikkialla, ja enintään joistakin seurakunnista voi nähdä mitä ainakaan ei pidä tehdä. - Anonyymi
Kirkollla on 20 000 tyntekijää, joista pappeja yli 7000. Monilla työpaikka taloudelllisesta "menestyksestä" kiinni. Syntyyhän siinä motivaatiota.
- Anonyymi
Paavi poisti kommunismin eli ylikoskelaisuuden Euroopasta
Hän tuli Solidaarisuus-liikettä ja kardinaalit kuljettivat rahaa ja kopiokoneita ja varusteita liikkeelle kommunismin kaatamiseksi Puolassa
Puolan keskeinen asema katkaisi NKP.n vaikutuksen itä-Saksaan ja kaatoi itä-Euroopan kommunismin ja vapautti maat sosialismin ikeestä
Me ateistit kunnioitamme Wojtylaa, hauraan näköistä vanhusta, joka sisältä oli pelkkää johdonmukaista terästä - Anonyymi
Kirkko
- on eri asia kuin-
Kristuksen seurakunta
(Jeesukseen Kristukseen uskovat).
Kristuksen seurakunta ei noudata pitäjän rajoja, niinkuin monet kirkon paikallisseurakunnista.
Kristuksen seurakuntaan ei liitytä liitykirkkoon.fi -palvelun kautta eikä siitä erota eroakirkosta.fi - palvelun kautta.
Kristuksen seurakuntaan synnytään uudestisyntymisen (uskoontulon) kautta.
(Joh. 3. luku)
Jumalaton ei tätä käsitä, koska Kristuksen seurakunta voidaan ymmärtää vain hengellisesti.
.Montako henkeä noin suunnilleen arvelet Suomessa kuuluvan tuollaiseen "seurakuntaan" josta kirjoitat?
- Anonyymi
Laulussakin sanotaan, että "yritystä on mutta ei toivon häivää". Aina on kuitenkin toivoa ja voi tulla herätys. Eri asia on, mihin suuntaa esim. 15-17-vuotiaat heräävät.
- Anonyymi
Kirkko käy taitavaa puolustustaitelua, ja hylkkäilee pitoja aina kun voi. Media apuna. Samoin "henkinen maanpuolustus"..
- Anonyymi
Parhamme tehtiin ja kävi niin kuin aina ennenkin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista
Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni1096676Kuka on UMK-suosikkisi? UMK26 paljastuksia lauantai 28.2.
UMK26 tänä lauantaina! UMK26 tulee suorana Tampereelta ja nyt selviää, kuka pääsee edustamaan Suomea Euroviisuihin. M884311L/over ja Jani Volanen! Minkä arvosanan 4-10 annat roolityöstä?
Psykologinen trilleri L/over - ikuisesti minun on koukuttanut tv-katsojat ruudun ääreen. Kun Roosa (Krista Kosonen) tapa453629TTK:n jättänyt Vappu Pimiä rehellisenä MasterChef-kuvauksista: "Höh..."
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Viime vuonna Tanssii Tähtien Kanssa jäi taakse, ja nyt vuorossa on uusi a133030Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu6261630- 661048
Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja551023Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?1991004- 9999
Osaako kukaan sanoa?
Mikä on syy siihen, että apulaisidiootti yrittää kaikin keinoin haitata kaikkea yrittämistä Ähtärissä? Nyttkin pilkkaa j47969