Taas surullinen esimerkki https://blogit.iltalehti.fi/pauli-vahtera/2019/12/28/joutsenlaulu/
Totuuden puhujat hiljennetään
2
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Ei Paulia kukaan ole voinut hiljentää eikä niin ole nytkään käymässä. Kyllä nettiin voi omia sivuja tehdä vaikka kuinka paljon. Se ei ole Suomessa vielä poliittisesti rajoitettua. Onhan meillä tietysti ns oikea media (verovaroin pakkoylläpidetty YLE ja pari suurta mediataloa jotka suodattavat meille ns. virallisen totuuden), mutta jokainen voi halutessaan aina voi tarjota muutakin.
- Anonyymi
No kyseessä ei ole totuudenpuhuja vaan tyypillinen oikeistopopulistinen valehtelija:
Suomen elintaso on tänä päivänä paljon korkeampi kuin vuonna 1990.
Suomen valtion velka suhteessa bkt:n oli suurin vuonna 1995 missä näkyy suuren laman vaikutus.
Varakkampien suomalaisten tulovero on laskenut vuodesta 1990, vastaavasti välillisten verojen osuus on noussut. Yirtysvero taas on paljon alempi kuin vuonna 1990.
Ilmastonmuutos johtuu fossiilisen hiilen vapauttamisesta ilmakehään ja sitä harrastetaan pääasiassa ns. kehittyneissä maissa. Kuitenkin tässä taas väitetään että ilmastonmuutos johtuu niistä köyhistä afrikkalaisista ja kehitysmaiden asukkaista jotka lisääntyvät kuin kanit.
Tyypillinen Fake News
Totuuden siitä tekee ainoastaan se että se sattuu sopimaan joidenkin hörhöjen maailmankuvaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse964764Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1133912Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2083804Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1042210Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575771964Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.801336- 1321248
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1621236- 531105
En ymmärrä ateisteja!
Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???4851038