Aloittaa kunnon hellari kysyttäessä miten on mennyt.Ja kertoo taatusti saman vaikka herra ei niin hyvä olisi ollutkaan.
"Herra on ollut hyvä.."
Anonyymi
850
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Puolitutuille ei ole tapana kertoa elämäntarinaansa. Jos joku kysyy mitä kuuluu, niin vastataan vain kiitos hyvää. Jotkut uskovat vastaavat Herra on hyvä. Jokainen kristinuskon alkeet ymmärtävä tietää sen olevan totta.
"Vai halveksitko hänen hyvyytensä kärsivällisyytensä ja pitkämielisyytensä runsautta, etkä tiedä, että Jumalan hyvyys vetää sinua(kin) parannukseen?" ( Room. 2: 4-5)
kysymyskin on jo vähän outo ?
Muistan. siellä pastori, tai nuorisopastori tulee kysyyn uudelta; onko Herra ollut hyvä ?
mitähän sekin tarkoittaa ?
- muuta kuin: "niin Jumala rakasti maailmaa, että antoi ainokaisen Poikansa, ettei yksikään joka häneen uskoo, hukkuisi vaan hänellä olisi iankaikkinen elämä."
mitä siihen lisättävää ?
Herra on ollut hyvä, antoi imeväiselle aivosyövän, anopille aivoinfarktin, vaimolle rintasyövän mutta onneksi minulle vain taikauskon - toistaiseksi.
Sinulla on ollut outo herra. Mutta kerrankos ihmiset jumalankuviaan rakentaa ja katkeroituvat sitten, kun ne eivät toimi halutulla tavalla.
Ymmärtänet, ettei noita minulle sattunut, enkä ole katkeroitunut olemattomalle jumalalle?
Joo mut lennät välittömästi hellareista ulos jos rehellinen olet.Itsellesi ja muille.
edelliseen:
- takuuvarmasti !
Ai jaa? Minä olen pyrkinyt olemaan rehellinen sekä itselle että muille, eikä missään seurakunnassa ole vielä osoitettu ovea . Johtuisiko ehkä siitä, että en sekoita rehellisyyttä huonoon käytökseen?