Lastensuojelu sattumanvaraista

Hyvään sijaishuoltoon päätyneet nuoret kiittelevät kuorossa Helsingin Sanomissa. Valitettavasti osa lastensuojelun piirissä olevista lapsista ja nuorista joutuu kaltoinkohteleiin paikkoihin. Miksi jopa lastensuojelu on niin epätasa-arvoista lasten ja nuorten kesken. Miksi laatu eroaa eri paikoissa (niin sijaisperheissä, kuin laitoksissa) luvattoman paljon. Miksi kuka tahansa hyväksytään sijaisvanhemmaksi? Miksi sijaisperheitä ei valvota? Miksi lapsia, nuoria ja sijoitettujen läheisiä ei kuulla?
16<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Siis kaltonkohteleviin pikkoihin (kirjoitusvirhe).

Äänestä

Täysin eriarvoista. Miksi laatuerot ovat niin suuret? Miksi tehtävään kykenemättömiä sijaisvanhempia päästetään tehtävään? Saavat aikaan pahaa jälkeä.

Äänestä

Sosiaalityöntekijöiden koulutus lastensuojelutehtäviin on riittämätöntä ja osin puuttuvaa. Ei ole osaamista esim. puuttua kaltoinkohteluun sijaisperheessä. Sijaisvanhemman annetaan huseerata miten vaan.

Äänestä

Kannattakin tasaisen laadun takaamiseksi perustaa, jonnekin syyriaan tai irakiin lasten hoitokoteja ja viedä sinne kaikki suomessa hoitoa tarvitsevat. Lämpimiin maihin.

Äänestä
  • Oliko tarkoituksesi aloittaa, että mitäs synnytitte jne. Näitä eriarvoistavia puheita on kuultu jo riittämiin. Näitä eriarvoistavia puheita pitävät "sivistynet humanistit ja taiteilijat", jotka sitten nurkan takana potkivat ja haukkuvat sijoitettuja lapsia.

    Äänestä

  • Traumat ovat globaaleja siten, että missä vaan maailman kolkassa tapahtunut kaltoinkohtelu traumatisoi samalla tavalla lapsia, nuoria, ihmisiä...

    Vaikka olisi muka hienokin kyhäelmä "sijaiskotina" ja hevosia astelemassa pihassa, ei se takaa sitä, että kyseessä on hyvä paikka. Hevoset vaan hämäävät!

    Äänestä

Ihan sama minne, kunhan siellä ei kaltoin kohdella. Katkeruus herää, kun tietää lukuisia lapsia, joita sijaisäidit ja isät ovat repineet ja harjoittaneet henkistä väkivaltaa, pahimmillaan seksuaalistaväkivaltaa vuosia, ilman että ketään sosiaaliviranomaista olisi kiinnostanut. Hesariin sitten otetaan nämä parhaisiin paikkoihin päätyneet kertomaan tarinaansa. Taisi olla saman yhdistyksen kojkemusasiantuntija, jolta kysyin
kerran, että miksi teidän yhdistyksessä ei kukaan kerro kaltoin kohteluista. Hänen puheensa oli vastaavaa ylistystä, mitä Hesarissa. Hän vastasi: "He eivät kykene kertomaan, kun he ovat jo syrjäytyneet!"

Ihmettelen, miksi kaverit jätetään näissä yhdistyksissä.

Äänestä

Myös viranomaiset suosivat näitä parhaimpiin paikkoihin päätyneitä. Heitä palkataan edustamaan sijaisvanhempia ja sosiaalityöntekijöitä järjestöihin ja nostetaan julkisuuteen.

Kuka muistaisi edes jouluna sen seimeen syntyneen.

Äänestä

KOSKA KUKAAN VITTU JAKSA VASTATA MISTÄÄN

KUN JALKA LEIKATAAN POIS, PAREMPI ON KÄRSIÄ
TAI OPPIA SIETÄMÄÄN
KOSKA SELLAINEN VAIN ON ELÄMÄ!!

tuska kuuluu kuvioon

yksinolo
sairaus
poisjättö
petos
rikos
ahneus
raha
kipu
viha
rotuerottelu
tyhmyys
aika

Äänestä

miehet puhuat saunassa että sijaisperhe saa 15 000 rahaa kuluihin
päivähotomaksu joku 60 tai jotain

PUHUTAAN BUSINEKSESTA

rahasta

Äänestä

ja kulttuuri vain kasvaa
ei näytä laantuvan se paska

Äänestä

Jotkut nuoret suostuvat sitten toimimaan mannekiineina tälle sairaalle eriarvoistavalle systeemille.

Ja busines sen kuin kasvaa. Joillekin sijaisperheille maksetaan vielä kaksinkertaista palkkaa, jos on suhteita kunnan johtoon. Mitään "ammatillista" ei vaadita, vaikka nimike on sellainen.

Äänestä

Taitavat ne lastensuojelun sedät ja tädit olla käytännössä lapselle herra ja rouva keppi huonossa tapauksessa. Kun ei ihmisistä ei positiiviseen ole, niin sitten kyylätään pienimpiäkin virheitä ja rangaistaan kohtuuttomasti (niinkuin jutussa valitettiinkin), jotta voidaan sanoa että jotain on tehty. Omia virheitä ei tietysti lasketa, ja vastassahan vaan olisikin lapsen vastaan ammattilaisen mielipide, vaan mennään vaan etteenpäin. Lastensuojeluun ja psykiatriaan ei suomessa pahimmassa tapauksessa päivä paista eikä oikeusvaltion periaatteet ulotu. Pitäisi myös voida ottaa lapset huostaan lastensuojelulta. Hyvä, jos on niitä positiivisiakin kokemuksia.

Äänestä
  • Mikä varhaiskasvatuksessa ja pikkulasten perheiden tukemisessa säästetään, kaatuu vähän ajan päästä syliin. Taas säästetään siellä missä ei ole vaikutusvaltaisia tai -kykyisiä etujen puolustajia. Lastensuojelu tekee aliresurssoituna töitä toivottoman taakan alla, voivat vain toivoa että edes osa selviää kelvolliseen aikuisuuteen :(

    Joillain kasvattajilla valitettavasti käy niin että kun eväät loppuu niin alistetaan ( nöyryytetään) niillä säännöillä, joiden varsinainen tarkoitus on opettaa nuorelle elämän hallintaa ja pelisääntöjä, rajoja joiden puitteissa elämä ihmisten kanssa aikaa myöten sujuu.

    Aina voi sanoa että asiakkaat voi olla vaativia, silloin kuitenkin resurssit on kohdistettu väärin, siis paitsi liian myöhään niin myös liian vähän. Mikä sitten on oikea satsaus, mihinkin ikäluokkaan - asisntuntijat antavat raamit, poliitikot karsii siitä muihin, tärkeämpiin menoihin...

    No kyllä meillä äänestäjillä ja mielipiteen ilmaisijoilla on myös vastuu siitä mitä poliitikot ja virkamiehet tekevät. Silläkin on merkitystä miten me lapsia, lapsiperheitä ja nuoria kohtaamme ja kohtelemme - myös puutumme ja tuemme, kun näemme laiminlyöntiä tai vanhemmuuden vajavaisuutta. Niin lapselle, nuorelle kuin vanhemmallekin voi olla merkityksellistä jo pieni (päivittäinen) positiivinen huomaaminen.

    Äänestä

  • Tai sitten on lähdety tehtävään rahan kiilto silmissä. Ja täysin epäsopivana tehtävään. Tällaistakin on nähty. Mutta kun virheitä on tuossa maailmassa niin kovin vaikea myöntää - saattaa vierähtää vuosi jos toinenkin, eikä olla näkevinäänkään kaltoinkohtelua.

    Äänestä

Lasten suojeluun tiukempi valvonta. Miten kohdeltiin muutama vuosi sitten tätä muka kotioloissa elävää alle kymmenvuotista tyttöä?Lasta pahoinpideltiin ja isän :Virassa oleva äiti salli sen:.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Hyvään sijaishuoltoon päätyneet nuoret kiittelevät kuorossa Helsingin Sanomissa. Valitettavasti osa lastensuojelun piirissä olevista lapsista ja nuorista joutuu kaltoinkohteleiin paikkoihin. Miksi jopa lastensuojelu on niin epätasa-arvoista lasten ja nuorten kesken. Miksi laatu eroaa eri paikoissa (niin sijaisperheissä, kuin laitoksissa) luvattoman paljon. Miksi kuka tahansa hyväksytään sijaisvanhemmaksi? Miksi sijaisperheitä ei valvota? Miksi lapsia, nuoria ja sijoitettujen läheisiä ei kuulla?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu