No eilisen illan klo 18:00 ja tähän aamuun menessä Suomessa syttyi 197 tulipaloa ja maastopaloja 11. Oliskohan todella syytä kieltää ne raketit yksityisiltä ihmisiltä ?
Silmävammoista ja muista vahinkoista puhumattakaan. Tilannehuone. fi
Silmävammoista ja muista vahinkoista puhumattakaan. Tilannehuone. fi
Vastaukset 20
Vanhimmat
Helppoa veikata että vuoden päästä tähtisädetikut on ainoat joita kaupasta voi ostaa ilman ammatti-ilotulittajan papereita.
Viimeinen tulitikkutehdas muutti Tanskaan jo 90-luvulla, mutta kipinä jäi savutupakansaan.
Suomen hallitushan, ei ole yhtään huolissaan tästä asiasta.
Nurmijärvellä ja Klaukkalassa paloi 6 asunnon rivitalot.
Aika moni palo on alkanut kynttilästä.
Kynttilät, ulkotulet ja raketit yhdistettynä känniin.
Kynnttilät pitää kielt ä ä ainakin juopuneilta.
Meillä ehdoton kynttilän polttokielto.
Saastuttaa sisällä
Pari päivää sitten tällä samalla palstalla persut uhosivat toisilleen kuinka miehekästä on ostaa vihervasemmistolaisten kaiken hauskan kieltäjien kiusaksi mahdollisimman paljon mahdollisimman suuria ilotulitteita.
Tavallisilla ihmisillä ei pitäisi olla mitää tekemistä näiden rakettien kanssa.
Kaikessa muussa elämässä tulen kanssa ollaan tosi tarkkana ja ihan syystä. Jos teet mitään työtä joka aiheuttaa vähän kipinöintiä niin pitää olla tulityökortit, tulityöluva ja tulityöhön tarkoitetut paikat. Ja sitten yhtäkkiä kerran vuodessa kaikki känniset nuoret saavat ampua rakennusten päälle ja ties minne palavia pommeja! Ei mitään suhteellisuutta asiassa.
No nyt osuit just asian ytimeen hyvä ! Tulitöissä pitää olla aina alkusammutusvälineet valmiina paikalla ja niitä pitää osata käyttääkkin vielä.
Rakennustyömaalla ei saa edes rälläkkää käyttää ilman tulityölupia, ja palovartiointi pitää järjestää kahdeksi tunniksi kipinänteon jälkeen. Sama hitsauksessa.
Niin ja palovartijallakin pitää olla voimassa oleva tulityökortti. Näin se menee.
Ilmeisesti kaikilla näillä rakettien ampujilla oli tulityöluvat ja ilmoitusasiat kunnossa kun poliisi ei puuttunut niihin. Ihmettelen vaan kun tulipaloja on syttynyt ja alaikäiset lapset ovat saaneet taas vammoja. Miten se on mahdollista?
Eijei. Persun oikeutta puhkoa silmänsä tai polttaa naapurinsa talo eivät vihervassarit saa kieltää.
Turhaa touhua todella tuo pommien sun muiden sähikäisten päristely. Nukkuminenkin on paljon hyödyllisempää. Joukossa on aina edesvastuuttomia hönttejä, eivät osaa eivätkä halua toimia kunnollisesti pyrovehkeiden kanssa. Parempi lopettaa moinen touhu.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/poikajoukko-ampui-ilotulitteita-pain-kerrostaloa-parvekkeen-ikkuna-hajosi-ja-kaksi-naista-loukkaantui-raketin-vuoksi/7676844#gs.pi53pd
Noin sitä EI pidä.
No nyt mediat jauhaa vain 4 silmävammaa tullut tietoon ilotulitteiden aiheuttamina, mutta noista tulipaloista ollaan vaitonaisia maan tapaan. ( 197 tulipaloa ja 11 maastopaloa ).
En kannata pyromaniaa.
Eihän tule kokovuotta istuttua nenä kiinni tietokoneessa kun tulee käytyä kerranvuoteen ulkona lähettämässä raketteja.
Ettei tuo totuus unohtuisi miten paljon tulipaloja syttyi uudenvuoden raketeista ja ulkotulista.