Omalla kohdalla on aina käynyt jonkinlainen huono tuuri käytetyn auton ostettuani. Viimeisin "niitti" oli taitavasti kolarikorjattu (jälkiä ei pystynyt mustan värin kyseessä ollen totetamaan ostohetkellä, ei edes autotohtoritarkastuksessa, silti vain 1-kilpinen)kallis premium-merkkínen auto, joka alkoi talven ja suolakelien tultua puklata tajuttomasti ruostetta. Eikun kiertoon. Tilalle toinen premium-merkki, lasissa vain 55 tkm, 4 v vanha, bensaversio. Kokeilin sattumalta myöhemmin toista samanlaista yksilöä, ja aloin ihmettelemään oman autoni heikkoa moottorin puhtia. Vein auton merkkihuoltoon, pojat kytkivät sen testeriin ja tulos paljastui: todellinen ajomäärä oli 155 tkm ostaessani sen! Siis autoon oli tahkottu 4 vuodessa huima kilsamäärä, eikä ulkoisesti siitä voinut tietää; konepelti vissiin oli maalattu uudelleen koska kivenhakkaumiakaan ei juuri ollut. Huollossa sanoivat vaan, että autossa oleva digitaalinen matkamittari on myös suht helppo väärentää lukemiltaan, onnistuu elektroniikkaa tuntevalta tyypiltä helposti. Koska myyjä oli yksityinen, en kärhämästä huolimatta tietenkään saanut kaveria vastuuseen, enkä jaksanut/ollut varaa lähteä leikkimään käräjille koska lopputulos on aina epävarmaa.
Nämä olivat siis omalta kohdaltani ainoat käytetyt autot, ja jäävät kyllä viimeisiksi. Näitä ennen minulla oli uutena ostamiani pienemmän kokoluokan kansanautomerkkejä, ja pelasivat kokonaisuudessaan ok. Nyt tuli tilalle taas upouusi pikkuauto, ainoana lisäjuttuna ilmastointi. Käytetyyn en enää sorru, aina niissä jotakin yllättävää näköjään löytyy vaikka käytyn molemmat Suomen autokatsastus Oy:n autotohtorin tutkimuksessa.
Nämä olivat siis omalta kohdaltani ainoat käytetyt autot, ja jäävät kyllä viimeisiksi. Näitä ennen minulla oli uutena ostamiani pienemmän kokoluokan kansanautomerkkejä, ja pelasivat kokonaisuudessaan ok. Nyt tuli tilalle taas upouusi pikkuauto, ainoana lisäjuttuna ilmastointi. Käytetyyn en enää sorru, aina niissä jotakin yllättävää näköjään löytyy vaikka käytyn molemmat Suomen autokatsastus Oy:n autotohtorin tutkimuksessa.
Vastaukset 7
Vanhimmat
30% uusista autoista menee firmojen työsuhdeautoiksi. Niitä siis riittää.
Niiden ex-käyttäjillä ei ole eikä ole ollut penniäkään kiinni ko. kärryissä, joten he voivat vapaasti ja rehellisesti kertoa miten autoa on käytetty, miten se on pelannut ja mitä sille on oikein tehty.
Uutta ostanut enkä osta,hinta putoo kaikkein eniten
muutamassa vuodessa !
Mutta onhan joillakin siihen varaa.
joka on tarua.
Vai eivät huomanneet "kolarikorjausta" mutta sinä huomasit piakkoin ruosteen tultua kittien läpi? Voi että mikä satu.
Mikä auto oli kyseessä, josta testeri näytti mittaria ruuvatun? Kerro merkki heti, jotta toisetkin voisivat tsekata. Tämä on jo suotavaa yleisen edun nimissä.
Todellisuudessa olet jonkin merkin turhautunut automyyjä, joka olet ylentynyt käytetyn puolelta myymään uusia mallisarjan pienimpiä.
Tai sitten olet vain muuten satuillut.
Yllättävästi ruostunut auto oli 5-BMW, 523i vm-96. Taas tuo km-väärennetty auto oli Audi A4 1,8T vm-99....
Varmasti olet fiiatin ja ladan kauppias ja joutessasi kirjoittelet täällä paskaa?
mistään audista ei millään testerillä tsekata mitään ruuvattuja mittareita, puhumattakaan, että nähtäisiin,paljonko on ruuvattu.
ainakin volvoissa näkyy kilsat vaikka on ruuvattu pois,joku laite tökätään tietokoneeseen ja sieltä löytyy kaikki kilsat mitä autolla on ajettu.Että ei kannata viedä tuontiautoa merkkiliikkeeseen voi tulla pahamieli kun kerrotaan todelliset kilometrit.