Muu Suomi elättää Itä-Suomea ja Lappia. Iltasanomien julkaiseman kartan mukaan Kelan makdamat tukirahat menevät sinne.
Ja suurin yksityisen hekilön saama
tuki yhteiskunnalta on 3600 euroa kuussa eli suurempi kuin suomalaisten kekiansio tai eläke.
Joku mättää, ja tarttis tehdä jotain.
Mutta Marin auttaa "köyhiä", ei niitä , jotka maksavat ja käyvät työssä.
Ja suurin yksityisen hekilön saama
tuki yhteiskunnalta on 3600 euroa kuussa eli suurempi kuin suomalaisten kekiansio tai eläke.
Joku mättää, ja tarttis tehdä jotain.
Mutta Marin auttaa "köyhiä", ei niitä , jotka maksavat ja käyvät työssä.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Helsingin kohdalla on myös kova kulutuspilkku. Mistähän johtuisi?
Ei pidä paikkansa.
Meillä ei saada noin paljo kuukaudesa. Yksi kuu viimevuonna saada koko perhe alle 7 000 €, millä piti elä koko kuukausi.
Ei tiedä kukaan ketä saada tuollaisia raha joka kuukausi, olla humpuukiuutinen.
Teitä on eteläsuomessa miljoonia saajia.
Missä on kokonaismäärät alueittain?
Minutkin joudutte loppuelämäni elättämään ikilakkoni takia yhteiskuntaa vastaan, kusipäisyyden takia.
Menetettyjen tuloverojen ja maksettujen tukien mukaan oma hintalappuni on 600 000 - 750 000€ yhteiskunnalle eläkeikään mennessä kun huomattavasti vähemmällä eivät halunneet päästä ja parhaillaankin voisin olla työelämässä, mutta ei sitten.
Älähän nyt sentään. Mietihän vähän tuota euromäärää.
Se tarkoittaa vuodessa saatavaa tukea. Ei kuukaudessa.
300€ kuukaudessa ei elä kyllä mikään. Tuossa 3600/kk on mukana kutakuinkin kaikki tuet mitä on olemassa ja irti lähtee.
Nyt hei aika tärkeä huomio. Tuo summa on VUODESSA. Ei kuukaudessa.
"SUHTEESSA asukaslukuun eniten Kelan korvauksia maksettiin viime vuonna Rautavaaraan, Pohjois-Savoon. Siellä asukkaat saivat Kelalta keskimäärin vuodessa 3 601 euroa/asukas."
Maitokannuja on silti varaa ostaa?
Kun muuta tekemistä,ei enää ole, niin joutuu työläinen työtään hakemaan töistään. Piste.
Kelaan tulossa yksi hakuplanketti. On se helppoa nyhtää tukia. Kaikki tulee kuin manulle.
Eläminen ja asuminen on liian kallista Suomessa?
Pohjoisesta nuoret ovat muuttaneet eteläsuomeen töihin, ja maksavat veronsa asuinkunnalleen. Siinä syy miksi tilanne on nykyisenlainen.
Kokonais tuista rippeet vain maakuntiin. Kasvukeskuskset vetävät hullut potit mutta näitähän ei julkaista.
Asuntokupla elää ja voi hyvin muuten kaatuu pankkeja mutta tämä on oiva rahan siirto piilossa.