Iisalmelaiset katosi

Anonyymi

aattona

https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/20-vuotiaat-markus-ja-salla-mari-katosivat-uudenvuodenyona-iisalmesta-kahden-nuoren-katoaminen-samaan-aikaan-erikoista-tutkinnanjohtaja-rikoksen-mahdollisuutta-ei-ole-poissuljettu/7679118?cmp=mtvuutiset_mtvuutiset_muu_online_suomi24_convert_jatkuva_uusimmat_300x300#gs.pxdjhe


tä-Suomen poliisit on aloittanut maastoetsinnät kahden uudenvuodenyönä kadonneen iisalmelaisnuoren löytämiseksi. 20-vuotiaat Markus Heikkilä ja Salla-Mari Tuorilainen nähtiin viimeksi uudenvuodenyönä puolen yön aikoihin Iisalmen keskustan alueella.

Tutkinnanjohtaja Veli Pallonen Itä-Suomen poliisista kertoo, että etsinnät on poliisin omien tutkimusten perusteella päätetty laajentaa maastoetsinnöiksi.

Hänen mukaansa tapauksesta on useita tutkintalinjoja avoinna, eikä rikoksen mahdollisuus ole poissuljettu.

15

958

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nämä nuoret löytyi järvestä.

      • Anonyymi

        Joesta, olisiko ollut jäässä ja jää pettänyt?


      • Anonyymi kirjoitti:

        Joesta, olisiko ollut jäässä ja jää pettänyt?

        Joo luin juuri kanssa, että joesta Paloisvirrasta olivat löytäneet molemmat. Jotain sellaista siinä on varmaan käynyt ja toinen yrittänyt auttaa ja kylmä vesi tekee nopeasti kohmeeksi. Käynyt köpelösti kummallekin, nämä on näitä surullisia uutisia mitä ei huvittaisi lukea. Eikä aina edes kuulla. Etusivullahan ne aina on ensimmäisinä.


      • viriviri kirjoitti:

        Joo luin juuri kanssa, että joesta Paloisvirrasta olivat löytäneet molemmat. Jotain sellaista siinä on varmaan käynyt ja toinen yrittänyt auttaa ja kylmä vesi tekee nopeasti kohmeeksi. Käynyt köpelösti kummallekin, nämä on näitä surullisia uutisia mitä ei huvittaisi lukea. Eikä aina edes kuulla. Etusivullahan ne aina on ensimmäisinä.

        Tjoo no jossain oli etteivät olleet edes kovin kännissä ilmeisesti. Virta näyttää olevan sula, vain vähän jäätä ihan rannassa.

        https://www.is.fi/kotimaa/art-2000006362588.html?ref=rss

        No meneekö kaksi lähes selväpäistä ihmistä tuommoiseen tahallaan hukuttautumaan?

        Polliisin mielestä asiaan ei liity rikosta kuten ei moniin muihinkaan lukuisiin hukkumis/katoamistapauksiin. Tuollaisia "joukkioita" varmaan on iisalmessakin:

        https://www.iltalehti.fi/uutiset/a/2016080822036924


    • Anonyymi

      Typerät ihmiset ei tajua ettei jää kestä. Ihminen ollut typerä aikojen alusta ja joka vuosi sama juttu ei mitään kunnon varusteita kun menee jäälle ja sitten kuolee. Ei se ole kun kaksi minuuttia kun on niin jäässä ettei pysty pelastautumaan normaaleissa vaatteissa. Ei naskaleita eikä mitään pelastusliivejä edes.

      • Anonyymi

        Onko sulla baarireissulla aina pelastusliivit mukana?


    • Anonyymi

      siinä ei auttanut isi ja isin firman kortti tai korkeakoulun professori niin näkki vei kaksi korkeastikoulutettua niin nämä kaksi huomasi etteivät he olleet jeesuksia mutta kumpikin oli inhottava työläisille

      • Onko nyt hyvä mieli?


      • Anonyymi

        Väliksellä alkaa kuuppa himmetä pahemman puoleisesti. Mitähän sinäkin heistä tiesit? Joka saatanan ketjussa pitää julistaa tuota vihaa koulutettuja kohtaan. Onkse sulta jotenkin pois jos ihmiset haluavat kouluttautua? Sinunkin olisi varmaan kannattanut käydä muutakin kuin sitä apukoulua!


      • Anonyymi

        Sitäpaitsi 20 vuotiaat ei voi mitenkään olla vielä korkeakoulutettuja, stubido!


    • Anonyymi
    • Oiskohan vittupäät harhaillu jäälle pelleilemään..

      Toinen lipsahtanu veteen... Molemmat hukkunu kun on yrittäny pelastaa.

    • "poliisin resurssit ei riitä"...

      Riittää kuitenki "vihapuheiden" tutkimiseen. :D
      Siinä on tärkeä homma.

    • Anonyymi

      hän oli todella läheinen ratsastus opettajani ja tuki ja turvani:(

      • Anonyymi

        Tuo toinen hukkuneista on todennäköisesti joku sukulainen. Olen lapsena asunut Iisalmessa En kyllä itse tuntenut. Vanha aloitus, halusitko muistella? En koskaan aikaisemmin tätä uutista ole nähnyt.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko valmis? Meidän tarinaan

      Rakastan sinua ❤️
      Ikävä
      84
      1672
    2. Nainen, huomasitko kun muutin sinua?

      Niin lyhyessä ajassa niin paljon. Mutta jotain muuttui minussakin. :/
      Ikävä
      88
      898
    3. Misä tulipalo?

      Mikä palaa Haapavedellä?
      Haapavesi
      8
      862
    4. Jumankauta sä olet hyvännäköinen

      Ihan mun miehen näköinen 😍
      Ikävä
      54
      862
    5. IS Viikonloppu 12.-13.7.2025

      Viikonlopun ratoksi Skyttä ja Kärkkäinen ovat taiteilleet 3.0 arvoisen ristisanatehtävän ratkottavaksi. Kenenkään ratko
      Sanaristikot
      56
      849
    6. Tämä kesä ei ollut vielä meidän

      Olisihan se ihana viettää kesäiltoja kanssasi ulkona. Ei kai ollut vielä oikea aika. Ehkä kohtaamme vielä sattumalta jos
      Ikävä
      58
      793
    7. Poliisi losautti puukkohemmon hengiltä

      Mitäs läks, heilumaan puukon kanssa eikä totellut käskytystä. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011361763.html
      Maailman menoa
      189
      779
    8. Mitä jos vaan tapaisit sen jota mietit

      Jos se yksi henkilö on sinun mielessäsi niin entäs jos vaan menisit tapaamaan sitä, heti, samantien, miettimättä mitään.
      Ikävä
      80
      735
    9. Teet tämän niin

      Helpoksi, mutta silti niin vaikeaksi. Vihaan omaa saamattomuuttani, vaikka kaikki olisi saatavilla. 🩷🌸
      Ikävä
      41
      730
    10. Sofiaa ei kelpuutettu Martinan kaveriporukkaan

      Ibizalla lomailee Martinan kanssa ihan muut naiset.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      172
      720
    Aihe