Teollisuusliiton palkankorotukset 3.3%..

2 vuoden sopimus.Eli 1.65% vuodelle? Naurettavaa pelleilyä, vaikka olisi noussut vuotta kohden 6.65% olisi silti ollut aivan liian vähän. Suomessa ollaan Euroopan ja muiden pohjoismaiden palkkoja jäljessä jo nyt 25-35%, joten ei tarvinne ihmetellä miksi ei lapsia todellakaan kannata Suomeen enää ikinä tehdä, kyllähän tämä on selvä viesti.Luen palkankorotusiksi vasta yli 10% menevät luvut ja vuotta kohti, sitä ennen koko touhu on täyttä soopaa.
23<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 23

Vanhimmat

Törkeän ylisuuri korotus kun inflaatio on alle prosentin.
Ahneet duunarit tosin maksavat pääosan työpaikkojen menetyksinä.

Äänestä
  • Huumepäinen persu kommentoi näemmä heti

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Huumepäinen persu kommentoi näemmä heti

    Kokkarijuttujahan nuo duunarin kyykyttämiset ovat, tai RKP:n sisäpiirin hyväveli-roskasakin.

    Äänestä

  • No+jos+meillä+olisi+ollut+Sipilän+PersKeKo-täysporvarihallitus+edelleen+vallassa+tai+porvaripersujen+nyt+oppositiossa+haikailema+toinen+kokoomus-kepu-persuhallitus,+Teollisuusliiton+palkankorotukset+3.3%+++kikyn+poisto+sijaan+meillä+olisi+nyt+0-korotukset+ja+kiky+porvarihallituksen+pakkolakien+uhkailun+jälkeen,+sen+asettuessa+taas+työnantajien+puolelle.+Kiitos+siis+siitä+että+meillä+on+demarijohtoinen+hallitus+älykkäiden+äänestäjien+ansiosta.+Ostovoima+kasvaa+edes+hieman,+onhan+meillä+16-vuotisen+porvarijohtoisten+hallituskausien,+josta+kokoomus+ollut+jallituksessa+12+viime+vuotta,+ja+Pohjoismaiden+heikoimman+ay-liikkeen+sekä+Loismaan+kassan+takia+ylivoimaisesti+Pohjoismaiden+alhaisimmat+työläisten+palkat.+-500€/kk+Ruotsin+työläisiin,+-800€/kk+Norjan+työläisiin+ja+-1+000€/kk+Tanskan+työläisiin,+ja+ostovoima+vielä+huonompi,+koska+meillä+on+käytännössä+sama+hintataso+Ruotsiin+ja+vain+vähän+Norjaa+ja+Tanskaa+alhaisempi,+ei+läheskään+niiden+palkkatsoeroa+vastaava.+Suomalaisten+työläisten+pitäisi+hankkia+taas+munat+ja+taistella+edellisten+sukupolvien+tapaan+palkansaajien+etujen+puolesta,+eikä+loisia+toisten+laskuun+säästäen+työttömyyskassamaksusta+ehkä+muutaman+kympin+vuodessa,+mutta+kärsien+satoja+euroja+kuukaudessa+muita+Pohjoismaita+ylivoimaisesti+alimman+palkkatason+muodossa.

    Äänestä

Otetaan suomen pääjohtajien palkoista kikyilemällä satoja miljoonia pian on kasassa tarvittavat korotukset 80 eur per/viikko

Äänestä
  • Taas sama nautettava hokema kuin Postin tapauksessa.
    Malisen miljoonapalkka yli 20 000 postilaiselle jaettuna olisi alle 5€/kk/nenä

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Taas sama nautettava hokema kuin Postin tapauksessa.
    Malisen miljoonapalkka yli 20 000 postilaiselle jaettuna olisi alle 5€/kk/nenä

    Samat paksupojat taas halpuuttamassa

    Äänestä

Miksi laiskoille työläisille tulisi maksaa mitään korotuksia? Muistakaa että jokainen euro jonka maksat palkkaa on itseltäsi pois. Tästä syystä maksan aina absoluuttisen minimin palkkoja.

Äänestä
  • No eikös se silloin ole tolla ajatuksella myös sinulta pois?

    Äänestä

  • Siksi että ahkerat työläiset luovat tuottamallaan lisäarvolla palkkansa ja veronsa, yrityksen tuloksen, voitot, verot sekä omistajien osingot ja verot. Kyllä tästä pitää kohtuullinen palkka maksaa.

    Äänestä

Tälläisillä ns. palkakorotuksilla tulee esiin se tosiasia kuinka paskoja yhtiöitä Suomessa on. Totuus ei pala tulessakaan.

Äänestä

No nyt alkoi Kikykapina kirjotttaa ILtalehti.

Äänestä

neuvottelija on syöny kuormasta

Äänestä

Vai pitäisi laiskoille maksaa palkkaakin. Eikö riitä, että saavat olla sisätiloissa poissa kadulta?

Äänestä

Aika+kova+korotus,+sillä+esim.+Riku+Aallon,+sd+,+palkassa+tuo+3,3+%+tekee+n.+1000+euron+korotuksen.

Äänestä
  • Rikun korotuksesta puolet voisi ohjata nälkiintyneen näköiselle adjutanttiporsaalleen

    Äänestä

  • Varsinkin+EK:n+ja+Suomen+yrittäjien+johtajien+jättipalkkioissa+3,3%+tekisi+ison+tilin.

    Äänestä

Tämä teollisuusliittohan on juuri se huonopalkkaisten liitto johon postilaiset eivät halunneet siirtyä. Yöpostin jakaja saa postilla pam-ammattiliiton mukaista noin 13€/ tunti palkkaa, samaa työtä yksityisellä jakelufirmalla tekevä (kuten minä) saan vain 8,90€/ tunti palkkaa.

Teollisuusliitto on huono puolustamaan omiensa etua, ihan sama kuulua Loimaaan lois kassaan ja säästää jäsenmaksuissa.

Äänestä
  • Juuri näin!!

    Äänestä

  • Ainakin puheenjohtajansa palkankorotukset Teollisuusliitto on hoitanut hienosti.

    Verratkaa vaikka Lääkäriliittoon, joka on hoitanut aivokirurgeille 1/6 osan palkan verrattuna Teollisuusliiton puheenjohtajan kk.ansioon (Teollisuusliiton pj = 6 aivokirurgia).

    Tosin aivokirurgille palkan maksaa yhteiskunta, mutta Teollisuusliiton puheenjohtajalle liiton duunarijäsenet.

    Äänestä

  • Mitä useampi siirtyy Loismaan kassaan, sitä huonommat palkat tulevaisuudessa näillä omaa parastaan ymmärtämättömillä typeryksillä on, mutta hei tyhmyydestähän sakotetaan.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ainakin puheenjohtajansa palkankorotukset Teollisuusliitto on hoitanut hienosti.

    Verratkaa vaikka Lääkäriliittoon, joka on hoitanut aivokirurgeille 1/6 osan palkan verrattuna Teollisuusliiton puheenjohtajan kk.ansioon (Teollisuusliiton pj = 6 aivokirurgia).

    Tosin aivokirurgille palkan maksaa yhteiskunta, mutta Teollisuusliiton puheenjohtajalle liiton duunarijäsenet.

    Itku kovaa Etelärannassa=))

    Äänestä

  • Teollisuusliitolla aina paskimmat sopparit.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

2 vuoden sopimus.Eli 1.65% vuodelle? Naurettavaa pelleilyä, vaikka olisi noussut vuotta kohden 6.65% olisi silti ollut aivan liian vähän. Suomessa ollaan Euroopan ja muiden pohjoismaiden palkkoja jäljessä jo nyt 25-35%, joten ei tarvinne ihmetellä miksi ei lapsia todellakaan kannata Suomeen enää ikinä tehdä, kyllähän tämä on selvä viesti.Luen palkankorotusiksi vasta yli 10% menevät luvut ja vuotta kohti, sitä ennen koko touhu on täyttä soopaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu