Elleninne oli kova puhumaan ja toraisa adventtitotuuden vastustajia kohtaan.
Tosin oli väärä naisprofeetta mutta niillä eväillä uskotaan edelleen.
Tyhmyydestä ja naisista
Sananl.19:13. 27:15 Tyhmä poika on isänsä turmio, ja vaimon tora on kuin räystäästä tippua vesi. Räystäästä tippua vesi sädepäivänä ja toraisa vaimo ovat yhdenveroiset.
Tosin oli väärä naisprofeetta mutta niillä eväillä uskotaan edelleen.
Tyhmyydestä ja naisista
Sananl.19:13. 27:15 Tyhmä poika on isänsä turmio, ja vaimon tora on kuin räystäästä tippua vesi. Räystäästä tippua vesi sädepäivänä ja toraisa vaimo ovat yhdenveroiset.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Typerällä lässytykselläsi ei ole mitään väliä.
Valheesi ei hetkauta ketään.
Ei sitä paljoa tarvita herneen lisäksi, että voi tuollaisia aloituksia tehdä.
Aivan laitonta, voit kysyä valtion päämieheltä, että saanko minä olla palstoila pahattamassa asioita. Tiedät, että uskonnonvapaus on, mutta laki koskee sinuakin.
Miksi et tottele. Onko sinulla niin paha olla, ette osaa elää ihmiseksi?
Kannattaa muistaa, että White oli metodisti, ei adventisti, kun hän aloitti näkyjensä näeskelemisen. Hänen näkynsä tulkinnatkin perustuivat siihen Raamatun ymmärrykseen, minkä hän sai huonosti käännetystä King Jamesin raamatunkäännöksestä metodistitaustaansa vasten, vailla minkäänlaista Raamatun alkukielien tuntemusta. Hänen ympärillään oli kirkon teologiasta päättäviä maallikkoja, jotka omien sanojensa mukaan eivät aina ymmärtäneet Raamattua. He turvautuivat raamatuntulkinnoissaan Whiteen, kouluttamattomaan karismaattiseen uskovaiseen, joka ei itsekään aina ymmärtänyt näkyjensä merkityksiä.
Että sellasta....
Ja höpöhöpö. J.N. Andrews osasi alkukieliä. Moni kirkon teologiasta päättänyt oli ollut aikaisemmissa kirkoissaan koulutettu pastori. Kukaan heistä ei sanonut, että ei osannut Raamattua. He tutkivat sitä vuosikausia yhdessä, kunnes saavuttivat konsensuksen.
Ensinnäkin, Andrews ei ollut mukana seurakunnan alkuajoista lähtien. Toiseksi, edes Andrewsista juuri kirjoitettu elämänkerta ei mainitse mitään muuta hänen kielellisistä taidoistaan muuta kuin, että hän opetteli uuden kielen lähetystyötä varten. Kyllä näin merkittävä asia olisi mainittu elämänkerrassa jos jossain.
Laitapas sinä lähteesi näkyville.
Wllen White estaten mukaan Andrews oli kouluttamaton ja hepreaa itseopiskellut. Ei ihme, että Raamatun tulkinnassa mentiin niin pieleen. Noita itseoppineita valheopettajia on edelleen kristittyjen parissa. Heitä ei parane kuunnella.
Kannattaa muistaa, että uskonlahkoihin kusetetut ovat kaikki mielisairaita ja ne, jotka sanovat kuulevansa jotain puhetta päänsä sisällä tai näkevät mielikuvitusnäkyjä, heidät tulee pikimmmiten saattaa lukkojen taakse hoitoon tai kärsimään rangaistusta.
Valtaisat määrät ääniä päässään kuulevista ja näkyjä näkevistä istuu nimittäin elinkautisia tuomioitaan vankiloissa ja hyvä niin.
Valheesi ei meitä hetkauta. Täytyy muistaa, että sinä palvot paholaista.
Sinä taidat itse olla se sairas, koska tuota kusiämpäriäsi kannat joka viestissä, ja äänet ovat päässäsi.
Koskahan löydät sen, että opit olemaan ihminen, etkä pennun retale. Räkänokastakin mies tulee, muttei tuosta tyhjännaurajasta.
Adventistinaiset mielellään kertovat sinulle, että ovat neitsyitä, eivätkä ole saastuttaneet itseään miehen kanssa. Karu todellisuus kuitenkin paljastuu ensimmäisen yhdessä vietetyn yön jälkeen. Neitokaisen A- ja B-rapuissa on käyty useasti ennen sinua. Kokonaisen jalkapalloseuran piikkarit löytyvät neitokaisen sisältä.
Ai, että sinäkö se olitkin, joka sielläl eri rapuissa käy. Sehän näkyy juuri jutuissasi, miten sairas on ateisminen maailma. Ei ole muutakuin raput mielessä ja aivot roikkuu kelleksissäsi.
Ymmärrän kirjoituksesi syyn. Hyvä kun kerrot.
En ole ateisti, vaan uskon jumalaan, mutta en huijareihin, joita lahkot ovat täynnä.
Uskovaiset naiset ovat kovimpia huijareita, kun he yrittävät tekeytyä neitsyiksi, vaikka ovat "kovia" kokeneet.
Sellaisia ovat lampaat kuin on heidän paimenensakin. Pastorit ovat suurimpia huijareita maailmassa ja siksi myös ne lampaat ovat platonisia valehtelijoita, kuten sinä pölvästi, joka pidät ateisteja jotenkin sairaina. Tunnen nimittäin lukuisia ateisteja ja he ovat poikkeuksetta parempia käytökseltään kun sinä, joka leikit uskovaista.
Aloittajalla on ilmeisesti ollut vaikea lapsuus, joka jatkuu palstalla. Jeesus voi auttaa.
Vapaus on suuri arvo, jota kannattaa rakkaudessa hakea.
Kun pääset aloittaja vapaaksi sielussasi, niin sanasi tulee aivan uuteen valoon.
Lisäksi pääset pahasta olostasi. Jeesus rakastaa sinua.
"Aloittajalla on ilmeisesti ollut vaikea lapsuus, joka jatkuu palstalla."
Aloittajalla on ollut kauhea lapsuus lestadiolaisen 18-lapsisen suurperheen mukulana. Se on jättänyt pahat traumat mm kammon naisia kohtaan. Myös kaappihomona eläminen lestadiolaisten keskellä on yhtä painajaista.
Siksipä nauraja ei halua taivaaseen, kun lihassaan ei pyhässä voi elää. Painajaistahan se on jo ajassa. Suurperheen mukula kaapissa elänyt, huumeissa kulkeva. Sitäkö tarkoitit
Mitähän helvettiä taas sekoilet...????
Osaako joku tulkata?
Ei hullun jutuista saa kukaan selvää! :-)
T: Iloinen nauraja
"Suurperheen mukula kaapissa elänyt, huumeissa kulkeva."
No tuo selittää sinusta aika paljon. Uskonharhaiset sekopäät kun ovat kaltaisiasi.
Kaapeissa kasvaneita ja repussa kannettu pää alaspäin metsäpolulla huumattuna, eikä ole muistettu nostaa reppua kivien ja kantojen kohdalla.