Nato ei tarvitse Venäjää, mutta Venäjä tarvitsee Natoa.
Venäjä tarvitsee Natoa
Anonyymi
26<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 26
Vanhimmat
Venäjä tarvitsee vaarattoman "vihollisen". Nato sopii tarkoitukseen oikein hyvin.
on jo pitkä aika kun nato on venäjan rajoilla ja veronmaksajille naton,maissa on aika laskun
kasassa,, eiköhän aika on mennä venäjan,maahan antaman opin putinin,porukalle,,
vai onko sitten näin,,että ,ennen,kuin venäjän pansarijen moottorit on käynistetty,,,,
natosta jää vain muiston,,,,
HERRA VARJELKON !
Turhaan haaveilet. Ja jos Venäjä aloittaa sodan NATO:a vastaan, niin Venäjä häviää sen.
Meinaatko ettei Venäjä ehdi ampumaan ydinohjuksiaan?
Taidat olla aikalailla naivi.
En meinaa. Naiivi ole titse, jos luulet Venäjän voittavan sodan siksi, että se ampuisi ydinohjuksensa. se nimittäin tarkoittaisi Venäjän totaalista tuhoa.
Nato kehittelee seuraavaa suursotaa lähi-idässä Israelin ohjeistamana.
Taas nähtiin, millaiset voimat horjuuttavat rauhan tasapainoa.
NATO saa vaan kummasti öljyn hinnan nousuun.
Myös Pietarin trollit tarvitsevat Natoa.
Niinpä, muuten niiltä loppuisivat työt.
Trollien määrätietoisen työn ansiosta Natoa kannattaa Suomessa jo yli 1.000.000 äänestyskelpoista ihmistä. Venäjää 0 siis nolla ;)
Naton+kannatus+on+ollut+laskusuunnassa.+Alle+miljoona+kannattajaa.+Viime+kallubissa+16%.
Bäckmania ei lasketa enää tässä elämässä suomalaiseksi. Luopio, joka maksaa laskunsa kun Putin kaatuu.
Putin on pitänyt matalaa profiilia USA/CIA:n valtioterrorismista, Putinilta tuleekin sitten täyttä asiaa ja eikä mitään twiittejä.
Lopettaisiko Venäjä siis aggressionsa Ukrainaa vastaan ja palauttaisi kaikille naapurimailleen laittomat maaryöstönsä?
Se olisi upea uutinen se!
Natoa ei tarvitse kukaan.
Rysäpöksylän trolli tarvitsee helpon suojatyöpaikan Pietarin alaisuudessa joka ei onistuisi ilman NATOa.
Nyt trollin ei tarvitse tehdä "bisnestä" Pietarin rautatieasemalla joka hetki vaan voi pitää maanantai aamupäivän vapaata sieltä.
Venäjä tarvitsee Natoa että saa tutista uhattuna ja Pietarin trollit kirjoittaa loputonta saagaansa.
NATO-USAn tuotteet ovat ainakin joskus kelvanneet Venäjällä. Applen puhelimet ovat olleet jokseenkin hyvin myytyjä. ( https://russiansearchmarketing.com/russian-smartphone-market/ ) Jos talousluvuista voi mitään päätellä, Apple on yleisemminkin hyväksi havaittu.
https://www.itewiki.fi/blog/2019/08/top-10-maailman-suurimmat-teknologiayritykset/
🤔
Loppuottelun tuomarit tulivat maasta jolla on isäntämaasopimus Naton kanssa. Eipä siis ollut ihme, että Venäjä vihellettiin häviäjäksi, jotta Natomaa saatiin voittajaksi.
Venäjää sorretaan kaikissa asioissa.
Ja Venäjä vetää kiekkoa jatkuvasti omaan maaliin ja syyttää siitä maaliverkon valmistanutta maata.
Kreml tarvitsee ulkoisen vihollisen koska venäjän oikea vihollinen on MH17 terroristi V putinin johtama valtion kassan omiin taskuhin tyhjentänyt sotarikollisten Kreml.
Ulkoinen vihollinen on erittäin tärkeä. Vaikka hirmuinen Rölli olisi sopiva tehtävään, niin Nato kuulostaa silti hiukan uskottavammalta.
Huippuekonomisti: Venäjän talous junnaa paikoillaan
Käännettä parempaan ei Sergei Gurievin mukaan kannata Kremlin lupauksista huolimatta haikailla.
Venäjän talouden kehitys jatkui vuonna 2019 vaatimattomana, sanoo Sergei Guriev, yksi kansainvälisesti arvostetuimmista venäläisekonomisteista.
– Venäjän talouden kannalta merkittävintä oli se, että mitään ei tapahtunut – ei läpimurtoa, ei talouskasvun kiihtymistä. Ne, jotka ennustivat talouden pysähtyneisyyden jatkuvan, olivat oikeassa, Pariisin Sciences Po -yliopiston taloustieteen professorina nykyisin toimiva entinen Euroopan jälleenrakennus- ja kehityspankin pääekonomisti sanoo Radio Svobodan haastattelussa.
Pääministeri Dmitri Medvedev ilmoitti joulukuun lopulla, että Venäjän bruttokansantuotteen 1,5 prosentin kasvuvauhti vastaa maailmantalouden yleistä noin 3 prosentin kasvua. Guriev pitää pääministerin lausuntoa outona.
– Minulla on se käsitys, että 3 on kaikesta huolimatta kaksi kertaa 1,5, vaikka mitä tekisit, hän huomauttaa.
Guriev muistuttaa presidentti Vladimir Putinin vielä vuonna 2018 luvanneen, että Venäjän talous kasvaisi muuta maailmaa nopeammin. Nyt tilanne on kuitenkin päinvastainen.
– Kaikkein tärkein seikka on kuitenkin se, että kotitalouksien reaaliansioiden kehitys on edelleen pysähdyksissä, ja ne ovat nyt 10 prosenttia matalammalla tasolla kuin vuonna 2014. Tämä on todellakin hyvin surullinen tulos, hän sanoo.
– On vaikea kuvitella demokraattista valtiota, jossa se ei johtaisi vaalitappioon, hallituksen eroon tai muihin poliittisiin seuraamuksiin.
Mikään tuskin muuttuu
Se, että Venäjän talous kasvaa hitaammin kuin maailmantalous, on Gurievin mukaan vakava huolenaihe sinänsä.
– Se merkitsee sitä, että Venäjän osuus globaalista taloudesta on laskusuunnassa. Se pienenee ja pienenee. Tämä on merkityksellistä, sillä se tarkoittaa Venäjän olevan yhä vähemmän houkutteleva markkina ulkomaisille investoinneille. Se on hyvin surullinen asia, hän sanoo.
Myönteisenä hän pitää sitä, että inflaatio on jatkanut laskuaan.
– Itse asiassa yksikään Venäjän talouden kannalta merkittävä pankki ei kaatunut vuonna 2019. Siinä mielessä tilanne ei ole niin huono. Rahapolitiikan näkökulmasta Venäjän talous on ollut menestystarina, hän toteaa.
Uusia taloudellisia läpimurtoja on Gurievin mukaan kuitenkin turha vuoden 2020 aikana haikailla.
– Albert Einstein taisi sanoa, että on hullua tehdä sama asia uudelleen ja odottaa erilaista lopputulosta. Yksi ja sama tiimi on ollut Venäjällä vallassa hyvin pitkän aikaa, luvannut ja tehnyt samoja asioita. On vaikea nähdä, mistä talouskasvu yhtäkkiä putkahtaisi. Samoja viestejä toistellaan yhä uudelleen, mutta myös tulokset ovat entiset. Siinä ei lievästi sanoen ole mitään hyvää.
Korruption annetaan rehottaa
Korruption kitkemisestä puhutaan Venäjällä yhä enemmän, mutta tulokset ovat Gurievin mukaan jääneet laihoiksi.
– Kun tarkastellaan kansainvälisiä korruptiovertailuja, Venäjä on erittäin paljon korruptoituneempi kuin muut vastaavan tulotason maat, kuten Itä-Euroopan köyhät valtiot tai Latinalaisen Amerikan maat. Venäjä tosiaan on yksi maailman korruptoituneimmista valtioista, Guriev sanoo.
– Venäjän viranomaisilla on lisäksi ongelmia läpinäkyvyyden kanssa. He rajoittavat tietoisesti tiedotusvälineiden vapautta internetissä ja verkon ulkopuolella. Median vapautta koskevat vertailut sekä perinteisten että online-välineiden osalta osoittavat Venäjän olevan yksi vähiten vapaista maista myös tässä suhteessa.
Rakastamme Natoa.
Valko-Venäjän Lukashenka tarvitsee natoa omaan valepropagandaan: "Natojoukot kuhisevat Puolan rajalla". Tätä soopaa laittomat johtajat putinin johdolla syöttävät kansalle.
Maailman vähiten kannatetaan natoa Suomessa, Venäjälläkin naton kannatus suurempi.
Venäjä eritoten kannattaa Natoa, eli Putin kannattaa Natoa. Se Nato on hänelle tapeellinen