Tämän palstan keskustelut ovat enimmäkseen uskontokritiikkiä ja uskontojen huonojen piirteiden esillenostamista.
Mitä jos puhuttaisiin hetki siitä hyvästä, mitä uskonnoissa on?
Vai eikö sellaisesta voida puhua, koska niissä ei mitään hyvää ole?
Mitä jos puhuttaisiin hetki siitä hyvästä, mitä uskonnoissa on?
Vai eikö sellaisesta voida puhua, koska niissä ei mitään hyvää ole?
Vastaukset 10
Vanhimmat
Aikanaan kirkko perusti ensimmäiset koulut, sairaalat ja "köyhäintalot". Lisäksi kirkko katsoi asiakseen valistaa ihmisiä aivan arkisissakin asioissa, kuten perunan viljelyn yleistämisessä.
Nykyäänkin kirkon vanhustyö tarjoaa useille yksin eläville vanhuksille sosiaalista kanssakäymistä. Myös kirkon diakoniatyö on kannatettavaa.
Nykyäänb voisi kysyä, että eikö yhteiskunta tekisi kaikki nuo halvemmalla ja tehokkaammin.
Perunanviljelyä kirkko kylläkin alunperin karsasti
https://tuppu.fi/ruoantuotanto/
" Amerikan löytymisen jälkeen Euroopassa yleistyi peruna, joka tuottaa moninkertaisen sadon viljaan nähden. Kirkko vastusti tätä kehitystä, koska perunan marjat ovat myrkyllisiä ja syötävä osa on juuriosa. Joissain maissa perunanviljely kiellettiin kokonaan, koska sen uskottiin saastuttavan maaperän, eikä vuoroviljely enää toiminut. Myös peruna oli Raamatun vastainen, koska ihmisen tuli tuskalla tuottaa ruokansa"
Muutti kyllä kantansa.
Kirkko ei perustanut ainakaan ensimmäisiä kouluja eikä sairaaloita.
Niitä oli jo muinaisessa pakanallisessa Egyptissä.
Monesko kerta ja monesko palsta.
Piispat toimivat kristillisen rakkauden hegessä, hyväksyt sinä sitä tai et.
Bi-seksuaalit eivät ala homoilemaan!
Kiitos nauruista.
Usko tarjoaa loisteliaan ökyelämän ihmisjoukolle, jonka ei tarvitse tehdä muuta kuin keekoilla hassussa viitassa pannumyssy päässä ja sauva kädessä ja höpistä taikauskoisia idioottimaisuuksia muinaisten barbaaristen paimentolaisheimojen lapsellisen typeristä kootuista kansantaruista.
https://www.kaleva.fi/juttutupa/talous/piispan-suuri-palkkapussi/6839334
"Herra antoi ja Herra otti, tutkimattomia ovat Herran tiet". Sen sijaan piispa otti ja piispa otti eikä mitään antanut ja ne tiet ovat hyvin tutkittuja. Piispan "työn" voisi hoitaa kuka tahansa kadulta otettu houraileva avohoitopotilas. Kuka tahansa osaa mutista taikauskoisia idioottimaisuuksia jotka eivät tarkoita mitään.
Helluntaikirkosta ja Vapaaseurakunnasta tutut maallikkosaarnaajat ovatkin ottaneet piispan paikan "tosiuskovien" joukoissa. Näiden palkkapussit voivat olla jopa moninvertaiset piispaan verrattuna.
Usko myy ja tuottaa hyvin, kun osaa oikeista nyöreistä vetää. Toki se antaa monille toivoa ja lievittää pelkoa väistämättömän kuoleman edessä, mutta silti...
Kristillisen päihdetyön pidän hyvänä. Onpahan joku, joka hyysää juoppoja ja yrittää tehdä heistä jälleen yhteiskuntakelpoisia. Useimmat raitistuneet päätyvät tosin itsekin päihdetyön tekijöiksi, joten liekö tuo niin kannattavaa sittenkään kuntouttaa heitä?
T'ämän
Uskonnot ja uskomukset - palstan uskovaiset kirjoittajat saisivat kirjoittaa jostain muustakin kuin uskonnostaan, sitä avauksessani hain.
tyhjää' sain
Mitä hyötyä on rikollisuudesta ja valehtelusta, mitä hyötyä on uskonnosta.