Rintojen kohotus/pienennys

Anonyymi

Hei. En jaksa odottaa huomiseen joten kysyn alkuun täältä. Huomenna soitan keskussairaalaan asiastaa.

Minulla on ollut isot mutta ihan ok rinnat ennen lapsia, niskat ovat särkeneet kyllä usein ja samoin pää. Lasten imetysten jälkeen rinnat venuivat ja häpesin niitä, joten otatin Helsingissä n.180ml molempiin rintoihin olevat pisaran muotoiset implantit. Painopiste nousi ylemmäs ja kannoin itseäni ryhdikkäämmin, niskasäryt tuntui hieman helpottavan. Nyt aloin juoksuharrastuksen joissa rinnat ovat jotenkin este samoi on taas säryt lisääntyneet.

Sain lähetteen keskyssairaalaan näyttämään voisiko rintoj pienentää. Sanoivat että ei ole niin suuret että tekisivät kohotusta mutta implantit voidaan poistaa siellä, eli maksan vain päivämaksun jne. Sanoin että tämä sopii. Mutta mietin nyt tehdäänkö julkisella puolella kohotusta maksusta, eli jos olisin valmis maksamaan siitä että rinnat kohotettaisi samalla. Koska pienennytän joka tapauksessa rintani. Yksityisellä imolantin poistot n.2000 ja 5000 e kohotus.
Säästyisin vain toiselta leikkaukselta, koska näillä näkymin jos ei julkisella onnistu niin menen ensiksi poistoon julkiselle noin 200e ja sitten rintojen pienennys leikkaukseen yksityiselle.

3

203

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Rintojen pienennyksiä tehdään julkisella, jos lääkäri sen on todennut tarpeelliseksi esim. juuri särkyjen vuoksi.

    • Anonyymi

      Kertomastasi päätellen olet jo käynyt julkisella puolella (poliklinikalla?) ja siellä on todettu ettei kriteerit rintojen pienennykseen täyty. Julkinen puoli ei tee mitään ylimääräistä rahallakaan. Vain ne toimenpiteet tehdään hoitopäivämaksulla jotka täyttää julkisen puolen kiireettömän hoidon edellytykset.

      Jos haluat teettää kaiken kerralla, yksityispuoli on vaihtoehtosi. Voit neuvotella hinnasta, todennäköisesti hintoja ei tarvitse laskea kuten tuossa esität, vaan implantit poistetaan rintojen pienennyksen yhteydessä. Poiston lisähinta pienennyksen taksaan riippuu siitä mihin implantit on asennettu. Jos implantteja joudutaan "kaivelemaan" erikseen rintalihaksen alta, hinta on suurempi, lihasten päältä voidaan ehkä poistaa samalla kun rintoja pienennetään ja lisähinta on pieni.
      Nuo yksittäiset hinnaston mukaiset hinnat perustuu siihen että yksittäinen leikkaus maksaa jotain koska se sisältää kaikki toimenpiteet (anestesiat ym.). Kerralla tehtäessä osa kuluista säästyy.
      Pitää kuitenkin huomioida että implanttien poisto voidaan tehdä paikallispuudutuksessa, rintojen pienennys vaatinee yleisanestesian.

      • Anonyymi

        Kiitos vastauksesta. Minulla olisi kuukuden päästä poisto julkisella. Koitan kysyä Tampereen klinikalta mitä maksaa kohotus ja poisto. Mietin sitten mitä teen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa

      Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m
      Maailman menoa
      233
      5111
    2. Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki

      Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o
      Maailman menoa
      119
      4151
    3. Kohdataanko me

      Enää?
      Ikävä
      58
      3753
    4. Mistä se kertoo

      Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä
      Ikävä
      36
      3609
    5. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      51
      3490
    6. Rakkaalle miehelle

      Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest
      Ikävä
      41
      3205
    7. Nyt on sanottava että sattuu kipeästi

      Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu
      Ikävä
      20
      2586
    8. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      4
      2397
    9. Olipa turha tämä

      Rakkaustarinamme
      Ikävä
      23
      2386
    10. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      59
      2377
    Aihe