Rintojen kohotus/pienennys

Anonyymi

Hei. En jaksa odottaa huomiseen joten kysyn alkuun täältä. Huomenna soitan keskussairaalaan asiastaa.

Minulla on ollut isot mutta ihan ok rinnat ennen lapsia, niskat ovat särkeneet kyllä usein ja samoin pää. Lasten imetysten jälkeen rinnat venuivat ja häpesin niitä, joten otatin Helsingissä n.180ml molempiin rintoihin olevat pisaran muotoiset implantit. Painopiste nousi ylemmäs ja kannoin itseäni ryhdikkäämmin, niskasäryt tuntui hieman helpottavan. Nyt aloin juoksuharrastuksen joissa rinnat ovat jotenkin este samoi on taas säryt lisääntyneet.

Sain lähetteen keskyssairaalaan näyttämään voisiko rintoj pienentää. Sanoivat että ei ole niin suuret että tekisivät kohotusta mutta implantit voidaan poistaa siellä, eli maksan vain päivämaksun jne. Sanoin että tämä sopii. Mutta mietin nyt tehdäänkö julkisella puolella kohotusta maksusta, eli jos olisin valmis maksamaan siitä että rinnat kohotettaisi samalla. Koska pienennytän joka tapauksessa rintani. Yksityisellä imolantin poistot n.2000 ja 5000 e kohotus.
Säästyisin vain toiselta leikkaukselta, koska näillä näkymin jos ei julkisella onnistu niin menen ensiksi poistoon julkiselle noin 200e ja sitten rintojen pienennys leikkaukseen yksityiselle.

3

198

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Rintojen pienennyksiä tehdään julkisella, jos lääkäri sen on todennut tarpeelliseksi esim. juuri särkyjen vuoksi.

    • Anonyymi

      Kertomastasi päätellen olet jo käynyt julkisella puolella (poliklinikalla?) ja siellä on todettu ettei kriteerit rintojen pienennykseen täyty. Julkinen puoli ei tee mitään ylimääräistä rahallakaan. Vain ne toimenpiteet tehdään hoitopäivämaksulla jotka täyttää julkisen puolen kiireettömän hoidon edellytykset.

      Jos haluat teettää kaiken kerralla, yksityispuoli on vaihtoehtosi. Voit neuvotella hinnasta, todennäköisesti hintoja ei tarvitse laskea kuten tuossa esität, vaan implantit poistetaan rintojen pienennyksen yhteydessä. Poiston lisähinta pienennyksen taksaan riippuu siitä mihin implantit on asennettu. Jos implantteja joudutaan "kaivelemaan" erikseen rintalihaksen alta, hinta on suurempi, lihasten päältä voidaan ehkä poistaa samalla kun rintoja pienennetään ja lisähinta on pieni.
      Nuo yksittäiset hinnaston mukaiset hinnat perustuu siihen että yksittäinen leikkaus maksaa jotain koska se sisältää kaikki toimenpiteet (anestesiat ym.). Kerralla tehtäessä osa kuluista säästyy.
      Pitää kuitenkin huomioida että implanttien poisto voidaan tehdä paikallispuudutuksessa, rintojen pienennys vaatinee yleisanestesian.

      • Anonyymi

        Kiitos vastauksesta. Minulla olisi kuukuden päästä poisto julkisella. Koitan kysyä Tampereen klinikalta mitä maksaa kohotus ja poisto. Mietin sitten mitä teen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      119
      6354
    2. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      381
      6177
    3. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      69
      6050
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      344
      3972
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      148
      2395
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      4
      2355
    7. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      121
      1420
    8. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      12
      1261
    9. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      187
      1098
    10. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      61
      907
    Aihe